Uczucia co to takiego, dzieci filozofują, książka dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy

Uczucia, co to takiego? – recenzja książki

Uczucia rozpoczynają niezwykłą serię książkową Dzieci filozofują. Dlaczego niezwykłą, i dlaczego akurat filozoficzną? Wystarczy tylko wsłuchać się w to, co mówią dzieci, i już mamy odpowiedź na pytanie.

W sprzedaży znajduje się także Życie, co to takiego, a w przygotowaniu Dobro i zło, co to takiego? Książki doktora filozofii Oscara Brenifiera czytajcie razem z rodzicami. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie machają ręką na waszą dociekliwość, szanują wasze zdanie, rozbudzają waszą wyobraźnię, chętnie z wami dyskutują o ważnych sprawach.

Dzieci rzeczywiście filozofują, bo zadają masę pytań, z odpowiedzią na które my dorośli nie możemy lub nie chcemy sobie poradzić. Jest więc ta seria poradnikiem dla dorosłych i dla dzieci. Nam ma przypomnieć, że nie posiadamy monopolu na całą mądrość świata, dzieciom zaś pokazać, że myślenie wydaje fantastycznie smakowite owoce.

Każdy tom skonstruowany jest podobnie. Zawiera sześć istotnych dla małego człowieka pytań – zagadnień. Każde z tych pytań prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Te z kolei prowadzą do nowych pytań. Nie ma tu jedynie słusznych odpowiedzi, z czym dzieci nieraz się spotykają rozmawiając z dorosłymi. Nie ma także zbywania dziecka odpowiedziami w stylu bo tak. Jest za to pole do dyskusji z dzieckiem – partnerem, a nie z dzieckiem pokornym odbiorcą racji dorosłego.

W pierwszym tomie wiele pytań, z odpowiedzią na które nie możecie sobie czasem poradzić. Skąd wiesz, że rodzice cię kochają? Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry? Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz? Czy dobrze jest być zakochanym? Czy lepiej jest być samemu, czy z przyjaciółmi? Czy boisz się wypowiadać przed cała klasą?

Czy to nie wspaniałe podyskutować z mamą lub tatą o sprawach tak ważnych jak miłość, nieśmiałość, zazdrość.

Nie są to książki nudne, nie są także trudne, choć problemy w nich poruszane można takimi nazwać. Nie ma w nich również gotowych odpowiedzi na pytania zadawane w książce. Rolę podpowiadaczy pełnią natomiast znakomite i niezwykle zabawne rysunki Serge’a Blocha. I jeszcze jedno. Nie są to książki do czytania jednym tchem. Trzeba przy nich trochę pomyśleć, trzeba je posmakować, by naprawdę zrozumieć.

Wydawca adresuje te książki dla siedmiolatków. Dodam, że nawet wyedukowany siedmiolatek będzie musiał sie napocić, aby na wszystkie pytania odpowiedzieć. Poradzi sobie na pewno, bo dzieci uwielbiają wyzwania.

Dzieci filozofują: Uczucia, co to takiego?
Autor: Oscar Brenifier
Ilustrator: Serge Bloch
Tłumaczka: Magdalena Kamińska – Maurugeon
Wydawnictwo: Zakamarki

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

hugo, lupa, informacja prasowa
Aktualności
Hugo, co to znaczy? - nowy program dla dzieci od 2 września w POLSAT JimJam
Zapraszamy do oglądania nowego programu dla dzieci na antenie Polsat JimJam.

POLSAT JimJam od 2 września rozpocznie emisję „Hugo, co to znaczy?” - nowego programu dla przedszkolaków, zawierającego elementy filozofii podanej w bardzo atrakcyjny i przystępny dla maluchów sposób. Serial został stworzony w oparciu o wielokrotnie nagradzane książki popularyzatora filozofii wśród dzieci i dorosłych, Oscara Brenifiera. „Hugo, co to znaczy?” to piękna wizualnie, zabawna, zaskakująca i wartościowa podróż po krainie abstrakcyjnych pojęć i ważnych pytań . Program udowadnia, że filozofia nie ma nic wspólnego z nudą czy powagą, i że jest zbyt fajna, aby czekać na nią, aż się dorośnie.    Główny bohater serii - Hugo, jak wszystkie dzieci, jest niezwykle dociekliwy i  ciekaw otaczającego go świata. Zainteresowany wszystkim, co się dookoła niego dzieje, chce poznać sens wszelkich napotykanych zjawisk. Chłopiec zastanawia się, dlaczego czasami czujemy się smutni, co tak naprawdę oznacza czegoś się uczyć i czy świat o poranku będzie wyglądał tak samo jak wtedy, gdy kładliśmy się spać. Hugo dzieli się swoimi odkryciami z przyjaciółmi, którzy zgłębiają zadany przez niego temat i opowiadają o swoich przemyśleniach. A wszystko to w otoczeniu przepięknej grafiki, bo to właśnie obrazki przychodzą często z pomocą, gdy trudno jest nam coś zrozumieć.   Pełen humoru, ciepła i zabawy świat Hugo nie dostarcza jednak gotowych odpowiedzi.  Bohaterowie „Hugo, co to znaczy?” dzielą się przemyśleniami na dany temat, a następnie pytają małych widzów, co oni sami myślą o poruszanej sprawie. Maluchy uczą się w ten sposób dostrzegać wiele różnych stron jednego zagadnienia, tolerować poglądy innych ludzi i wyciągać wnioski, na podstawie uzyskanych informacji. Celem programu jest zachęcanie szkrabów do zadawania pytań, a rodziców do prowadzenia rozmów z dziećmi i pomagania im w zrozumieniu świata....

mama, dziecko, książka, czytać
Gry i zabawy
Najładniejsze książki do oglądania dla dzieci
Może nie być w niej ani jednego słowa, ale obraz jest już konieczny. To on puszcza w ruch wyobraźnię, której u dzieci pod dostatkiem. Mowa o książkach obrazkowych.

Książki obrazkowe są ponadpokoleniowe , co oznacza, że z zainteresowaniem pochylą się nad nią dzieci nie potrafiące jeszcze mówić, ale już paluszkiem wskazujące znane im rzeczy, przedszkolaki, a nawet uczniowie szkół podstawowych z całym edukacyjnym dorobkiem, a nawet sami dorośli. Istnieją książki przez dzieci uwielbiane, jednak dla rodzica czytanie ich w każdy wieczór sprowadza się do nudy i marzenia o szybkim dotarciu do finałowego zdania. Z picture book sprawa ma się inaczej. Po pierwsze książka obrazkowa jest krótka, największa objętość to kilkanaście stron. Po drugie, tekstu w niej jak na lekarstwo lub nawet całkiem brak. Po trzecie, książka obrazkowa oferuje gamę kolorów, postaci i przedmiotów – inaczej mówiąc świat jest tu narysowany z dbałością o stylowy detal, który dziecko potrafi kontemplować w nabożnym skupieniu całkiem długą chwilę. Książka obrazkowa dla dzieci to pożywka dla wyobraźni W książce obrazkowej nie ma gotowych odpowiedzi. Gdy dziecko zaczyna mówić, co widzi, ciągnijmy je dalej za język, np.: „A dlaczego krówka ćwiczy na siłowni, a nie pasie się na łące?" lub: „Z jakiego powodu król jedzie na żuku zamiast w złotej karocy?”. Albo: „Skąd się wzięły pingwiny w wysokich górach?”. Konfrontujmy jego wizję z naszą. Prowokujmy, stawiajmy pytania. Nie martwcie się, one nie przerosną dziecka, pojmującego więcej niż dorosły, mogącego na ten moment stać się naszym nauczycielem. Dziecko wytłumaczy mamie i tacie – zachwyconym bystrością umysłu potomka – o co tu właściwi chodzi. Jedną obrazkową sekwencję zdarzeń połączy z drugą, później z trzecią i czwartą i już jest gotowa historia! W trakcie lektury książki obrazkowej dziecięca wyobraźnia pracuje na najszybszych obrotach. Nic jej nie krępuje, z wyjątkiem nas – rodziców, którzy mogą za dużo powiedzieć. W...

Terazjuwiesz2.jpg
mat. prasowe
Gry i zabawy
Moc dziecięcych pytań z „Teraz już wiesz” w Polsat JimJam
Serial „Teraz już wiesz” emitowany w Polsat JimJam pomaga zrozumieć dziecku świat. Bohaterowie bajki, Henio i Benek prawa fizyki czy biologii sprawdzają na własnej skórze – siadając za sterami samolotu, stawiając kroki na Księżycu, a nawet idąc do dentysty.

Twoje dziecko już jest na etapie zadania pytań? Jesteś już zmęczona jego ciągłym: „Dlaczego?”, „A po co?”, „Jak?”, „Skąd”, „Co to?”? Ciesz się, to znaczy, że prawidłowo się rozwija! Zadawanie pytań jest dla dzieci sposobem na pozyskiwanie informacji o świecie. Kiedy zaczynają padać pytania, znaczy to po prostu, że dziecko stara się zrozumieć otaczającą je rzeczywistość i potrzebuje naszego wsparcia. Ponadroczne dziecko zaczyna pytać „co to?”. Cierpliwie odpowiadaj, nawet kilkakrotnie, ponieważ dla dziecka jest to  droga do szybkiego przyswojenia wielu nowych nazw. Maluch może wiele razy spytać o to samo, zanim na stałe przypisze dane pojęcie do konkretnej rzeczy.   Starsze dzieci (już od ok. 3-4 lat) zaczynają zastanawiać się nad nieco bardziej skomplikowanymi kwestiami, a pytania przybierają formę: „Dlaczego?”, „Po co?” oraz „Jak?”. Ich treść wynika z faktu, że dziecko zastanawia się nad związkiem przyczynowo-skutkowym obserwowanych zjawisk. Wielka moc dziecięcych pytań! Zadawanie pytań rozwija procesy poznawcze oraz dostarcza wiedzy o otaczającym świecie. Co więcej, treść bardziej złożonych pytań może być dla rodzica świetną wskazówką dotyczącą tego, czym dziecko zaczyna się interesować. Jeśli najczęściej ciekawią go  zjawiska przyrodnicze albo zasady funkcjonowania domowych sprzętów, warto podtrzymywać te zainteresowania poprzez zapewnienie odpowiednich pomocy edukacyjnych. Pytania mogą naprowadzić również na to, z czym dziecko ma problem oraz czego nie potrafi zrozumieć. Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem o tragediach z telewizji? Jak odpowiadać na dziecięce pytania? Najlepiej jak najprościej, bez zbędnych szczegółów, ale tak, by zaspokoić ciekawość. Warto również motywować dziecko do samodzielnego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj