Wychowanie

Wszystko na nie

W jaki sposób wpłynąć na dziecko, aby stało się bardziej posłuszne?
Julita Wojciechowska - psycholog
dr Julita Wojciechowska
Konsultacja merytoryczna

Zaplanowaliśmy już wyjazd na wakacje, ale chyba nie będzie udany, bo nasz trzyletni synek zrobił się trudny we współpracy – nie słucha się, jakby celowo wyprowadza nas z równowagi. Mąż często mu ustępuje dla świętego spokoju, ale ja nie chcę tak robić. Czuję się bezsilna. Co robić? Beata z Grójca

Warto uświadomić sobie, dlaczego jednych rzeczy wymagają Państwo od synka, a innych zakazują, i odpowiedzieć na pytanie: po co ma on przestrzegać reguł? Ważne, by dziecko wiedziało, że jest to dobre nie tylko dlatego, że mama i tata pochwalą, ale też, że ułatwia życie, np. zabawy z dziećmi (jest większy dostęp do zabawek, gdy się nimi dzielimy) czy podtrzymywanie znajomości (inni chcą z nami spędzać czas, jeśli miło nas pamiętają). Dla Państwa trudne jest radzenie sobie z silnymi emocjami synka. Nie trzeba ich mu oszczędzać, ale warto pokazać, co robić, gdy biorą górę – jak unikać konfliktów, godzić się. Może być też trudno znaleźć złoty środek między podejściem miękkim a surowym, gdy rodzice nie są zgodni w niektórych sprawach. Zanim porozmawiacie Państwo z dzieckiem o regułach, proszę je wspólnie ustalić (nawet spisać). Zachowania niepożądane trzeba omówić tak samo jak pożądane, a także sprawy, co do których nie jesteście zgodni – dziecko chętnie wykorzystuje różnice między rodzicami. Gdy czują Państwo, że synek zaczyna celowo wyprowadzać Was z równowagi, lepiej pokazać, jakie są naturalne konsekwencje jego zachowań (spóźnienie to mniej czasu na zabawę), niż karać, np. nieoglądaniem bajki. Dziecko, które doświadczy konsekwencji, zacznie ich unikać. Wakacyjny wyjazd czasem to ułatwia.

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

przedszkolak, szkoła, dziecko, chłopiec, kolega
Edukacja
Wcześniej do szkoły
Czy warto posyłać dziecko wcześniej do szkoły ze względu na starszego przyjaciela-pierwszoklasistę? Jakie mogą być być konsekwencje takiej decyzji?

Nasz synek od dawna przyjaźni się z synem znajomych. Chłopcy chodzą do jednego przedszkola, a popołudnia  spędzają razem w jednym lub drugim domu. Szymek jest niestety młodszy o rok od kolegi, który po wakacjach idzie do szkoły. Od pewnego czasu zamęcza nas, by mógł pójść do szkoły razem z przyjacielem. Mąż sprzeciwia się temu i ostatnio większość domowych rozmów zmienia się w kłótnię. Uważam, że Szymon jest mądrym chłopcem i nie zaszkodzi mu wcześniejsze rozpoczęcie nauki, a przyjaźń to rzecz niezmiernie ważna nie tylko dla dorosłych. Tymczasem mąż twierdzi, że syn jeszcze nie raz znajdzie przyjaciół, a przyspieszanie nauki w szkole nie wyjdzie mu na dobre, bo nie jest zbyt śmiały. Czy warto wcześniej wysyłać dziecko do szkoły? Iwona z Gdyni Dziecko może zacząć wcześniej naukę, jeśli taka jest wola rodziców, a dyrekcja szkoły wyrazi na to zgodę. Dyrektor szkoły może prosić rodziców o konsultację psychologiczną dotyczącą osiągnięcia przez malucha tzw. dojrzałości szkolnej. Warto wiedzieć, że dojrzałość do podjęcia nauki to nie tylko wiedza, jaką dziecko posiada, ale też jego kondycja fizyczna, dojrzałość społeczna i emocjonalna. Może ją obiektywnie ocenić psycholog podczas dość krótkich badań. Jednak w przypadku Pani synka sprawa jest bardziej skomplikowana. Nieporozumienie między rodzicami, kłótnie na temat kariery szkolnej dziecka nie wróżą nic dobrego. Oboje Państwo mają swoje racje, oboje też kochają syna i chcą dla niego jak najlepiej. Ale chwilowo nie przekłada się to na korzyść dla dziecka, które jest świadkiem konfliktu między mamą i tatą. Proszę pomyśleć, jak bardzo rozdarty będzie syn, gdy pójdzie do szkoły wbrew tacie, którego kocha, lub nie pójdzie, ale będzie widział nieszczęśliwą mamę. Może warto, by dorośli porozumieli się ze sobą, wypracowali kompromis i nie dostarczali Szymkowi takich emocji.

katarzyna cichopek, słynne mamy
ONS
Mama
Katarzyna Cichopek: Za drugim razem będzie inaczej
Mama prawie trzyletniego Adasia, znana aktorka i autorka poradników dla mam, opowiada o niecodziennych dziecięcych przytulankach, rodzicielskich sporach, instytucji babci i o tym, jaka telewizyjna postać pomaga jej w wychowaniu synka.

Katarzyna Cichopek zasłynęła rolą Kingi w serialu „M jak miłość”. Udział w „Tańcu z gwiazdami” przyniósł jej laur świetnej tancerki i... męża. Dzisiaj razem z Marcinem Hakielem wychowuje synka i prowadzi program „Sexy mama”. Mówi się, że pierwsze dziecko zmienia wszystko. Zgadzasz się? Całkowicie. Zmienił się mój świat, zmieniłam się i ja, i Marcin. Od początku się zaangażował: razem chodziliśmy na badania, wybieraliśmy wyprawkę... Rodzinny poród? Nie miałam rodzinnego porodu, lekarze zadecydowali o cesarskim cięciu, ale tak, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, jak będą wyglądały narodziny Adasia, rozmawialiśmy, czy chcielibyśmy rodzić razem i Marcin wtedy powiedział, że chce być przy mnie. Skoro jednak o tym rozmawiamy, to dodam tylko, że ja absolutnie nie stawiałabym sprawy na ostrzu noża. To są chwile, kiedy kobieta musi się skupić na sobie, a nie martwić się, czy jej mąż nagle nie zemdleje. Marcin za to bardzo pomógł mi po porodzie. Opiekował się bobasem? Ależ go dzisiaj nachwalę :) Bo zasłużył na to: od samego początku kąpał, przewijał, usypiał. Jedyne w czym się nie zgadzaliśmy, to ubieranie Adasia. Mnie jest wiecznie zimno, a Marcinowi gorąco, więc do tej pory jest tak, że dyskutujemy w przedpokoju: „Włóż mu tę czapkę”, „Zdejmij, bo się spoci”. Jak jest z wychowaniem? Trzymacie wspólny front? O, Adaś tutaj nas świetnie wyczuł! Dobrze wie, że to ja jestem o wiele bardziej zasadnicza i gdy czegoś bardzo chce, od razu biegnie do Marcina. I dobry tata zawsze da mu dodatkowego cukierka? Nie, akurat słodycze są u nas „nieruszalną” zasadą. Ale za to Marcin pozwalał Adasiowi bawić się masłem... Dobrze usłyszałam? Co to znaczy? Po prostu Adaś zamiast zabawek ukochał sobie masło :) Był taki okres, że całymi dniami chodził przytulony do kostki masła: łapki...

oszczędzanie, pieniądze, świnka skarbonka
Panthermedia
Prawo i finanse
Jak żyć oszczędniej – analiza wydatków 3 rodzin i rady finansisty jak mniej wydawać
Poprosiliśmy trzy rodziny, by opowiedziały nam wszystko o swoich finansach. Jak i gdzie kupują? Na co wydają najwięcej? Ich wydatki przeanalizował finansista. Podpowiada, jak można żyć oszczędniej.

Przedstawiamy 3 różne rodziny z różnymi dochodami . Jak wszyscy, nasi bohaterowie, chcieliby mniej wydawać i oszczędzać . Dlatego opowiedzili nam wszystko o swoich finansach. Przeanalizował to specjalista z portalu Money.pl . Oto jego wnioski i rady, jak mniej wydawać i mieć więcej pieniędzy na koncie (lub mniejsze długi).   Wydatki Rodziny 1  (Państwo Rozsądni) Magda ma stałą pensję, a jej mąż prowadzi własną działalność i zarabia raz na jakiś czas większą sumę. Mają dwuletniego synka. Mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Mają do dyspozycji 3,5–4 tys. zł miesięcznie , ale bywa różnie, bo są lepsze i gorsze miesiące. Stałe wydatki (wynajem mieszkania, rachunki, żłobek, paliwo) to w ich przypadku ok. 2300 zł. – Byłoby nieźle, ale nie mamy własnego mieszkania , dlatego naszą sytuację oceniam jako ciut poniżej przeciętnej – mówi Magda. Oboje z mężem planują wydatki , sprawdzają rachunki, itd. Ale też odmawiają sobie czegoś, czego potrzebują. – Mamy wyrobione nawyki, wiemy, co się opłaca, a co nie. Nie tylko dla oszczędności, ale i ze względu na ekologię nie zapalamy wszystkich świateł, przykręcamy kaloryfery , gdy wychodzimy, mamy energooszczędne żarówki. Policzyliśmy nawet, czy bardziej opłaca się korzystać z czajnika elektrycznego czy zwykłego. Okazało się, że wychodzi prawie na to samo, więc postawiliśmy na wygodę. Poza tym o wydatkach mówią tak: Wydatki na dziecko Stawiamy na to, by ubranie było wygodne, praktyczne i ładne, a to, czy jest ze sklepu czy używane , nie ma dla nas większego znaczenia. Zawsze kupujemy nowe buty . Nasz synek ma sporo zabawek, także edukacyjnych. Kupujemy je również bez okazji, ale nie są to jakieś zawrotne ilości – mówi Magda. Starają się korzystać z państwowej służby zdrowia, ale jeśli jest potrzeba (trzeba wezwać lekarza do domu albo są długie kolejki do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak