dziecko, dizewczynka, basen, okulary, pływać
Wychowanie

Jak wspierać zdolności dziecka?

Czy małej tancerce potrzebne są baletki na pointach, a uzdolnionemu kilkuletniemu pływakowi intensywne codzienne treningi na basenie? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta.
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

O to jak postępować z uzdolnionym przedszkolakiem (a także o to, co robić, gdy wydaje nam się, że dziecko niczym się nie wyróżnia), zapytaliśmy psychologa dziecięcego Beatę Chrzanowską.

Jeśli dziecko ma talent

Wiele talentów – np. muzyczny czy sportowy – ujawnia się bardzo wcześnie. Nie chcemy ich zaprzepaścić. I bardzo dobrze, bo przecież to prawdziwe skarby. Tylko co zrobić, żeby nie przedobrzyć?

  • Pomóż dziecku rozwijać talent. Jeśli np. jest uzdolnione muzycznie, zapisz je na dodatkowe zajęcia umuzykalniające, dostarcz mu prostych instrumentów, takich jak np. cymbałki z dwoma pałeczkami (świetnie uczą koordynacji), pójdź z nim na koncert dla dzieci, zachęć do udziału w konkursie na piosenkę itd.
  • Nie zmuszaj. Wspieraj, ciesz się osiągnięciami dziecka, chwal, zachęcaj do pracy, jednak do niczego nie zmuszaj, bo wszelki przymus odbiera radość i zniechęca. Balet w przypadku kilkuletnich dziewczynek nie może polegać na mozolnych, nudnych ćwiczeniach i surowej dyscyplinie, na to jest za wcześnie.

Czytaj też: Zbyt dużo zajęć dodatkowych dla przedszkolaków odbija się na ich zdrowiu

  • Nie spiesz się. Pozostańmy przy tańcu. Balet w postaci, jaką sobie często wyobrażają rodzice (ćwiczenia przy drążku, piruety na pointach itd.), to w przypadku małych dzieci nieporozumienie. Kilkuletnie dziewczynki nie są po prostu do tego gotowe, podobnie jak kilkulatek nie jest gotowy do grania Chopina. Intensywne, źle prowadzone zajęcia mogą dziecku zwyczajnie zaszkodzić, np. doprowadzić do zniekształceń stóp, stawów biodrowych, kręgosłupa albo przynieść inne szkody. Wielkie baleriny rosyjskie zaczynały naukę w wieku 9, 10 lat, nie ma więc powodu do obaw, że będzie „za późno”.
  • Unikaj specjalizacji. To, że dziecko np. świetnie pływa, nie oznacza, że powinno poświęcić temu cały swój czas. Powinno również doskonalić koordynację, wytrzymałość, gibkość, siłę itd., bo na dłuższą metę da to o wiele lepsze efekty niż jednostronny trening. Warto także proponować dziecku zajęcia i zabawy niezwiązane ze sportem. Być może jest dziedzina, która zafascynuje je jeszcze bardziej? Nadmiernie koncentrując się na jednej rzeczy, można zaniedbać inne, być może znacznie większe uzdolnienia.
  • Nie oczekuj natychmiastowych efektów. Np. nawet bardzo uzdolnione językowo dziecko nie będzie po roku zajęć dla przedszkolaków swobodnie konwersowało po angielsku.
  • Nie zmuszaj do popisów. Nie każdy ma ochotę śpiewać na imieninach cioci i bez ustanku udowadniać dorosłym, że jest w czymś naprawdę świetny.
  • Nie zabieraj dzieciństwa. Nawet najbardziej utalentowane i najbystrzejsze dziecko jest nadal dzieckiem: czuje i ma takie same potrzeby jak jego rówieśnicy. Chce się bawić, beztrosko zbijać bąki, przytulać do mamy, wygłupiać itd.

Czytaj też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Gimnastyka artystyczna dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Kiedy zapisać córkę na gimnastykę artystyczną?
Twoja córka uwielbia tańczyć i jest sprawna fizycznie, więc chciałabyś posłać ją na gimnastykę? Przeczytaj!

Balet, taniec i akrobatyka w jednym. Tym właśnie jest gimnastyka artystyczna. Co dają dziecku takie zajęcia i w jakim wieku warto zacząć trenować? Podpowiadamy! Dlaczego warto zapisać dziecko na gimnastykę artystyczną? Gimnastyka artystyczna z racji tego, że jest tak wszechstronnie rozwijająca , ma wiele zalet. Uczy już od najmłodszych lat systematyczności, zorganizowania. Ćwiczenia doskonale wpływają też na trzymanie prawidłowej postawy ciała, koordynację ruchową, równowagę statyczną i dynamiczną. Dziecko rozwija się nie tylko tanecznie, lecz także doskonali słuch muzyczny. Przede wszystkim  jednak gimnastyka artystyczna to spora dawka ruchu, która daje ogrom frajdy, co zwłaszcza dla kilkulatków jest bardzo istotne. Zobacz też: Czy gimnastyka jest dzieciom niezbędna? Kto może (i powinien) trenować gimnastykę artystyczną? Sport ten przeznaczony jest wyłącznie dla dziewczynek (i kobiet). Chłopcy mogą natomiast uczęszczać na akrobatykę lub gimnastykę sportową. Teoretycznie gimnastykę artystyczną można uprawiać już od 3. roku życia , choć wiele szkół tanecznych prowadzi zajęcia dla dzieci od 5. roku życia. Ponieważ sport ten doskonale wpływa na naszą postawę, może pomagać w wyeliminowaniu niektórych wad postawy. Dlatego polecany jest nie tylko dla zdrowych dziewczynek, ale też dla tych, które borykają się np. z problemem płaskostopia. Zobacz też: Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko? Niestety niektóre wady postawy uniemożliwiają trenowanie gimnastyki artystycznej. Dzieci, które mają wklęsłe plecy (wadę odcinka lędźwiowego kręgosłupa) lub boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę lub asymetrię barków i łopatek), nie mogą uprawiać tego sportu. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci? Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej? Sport ten wykorzystuje różne formy ruchu. Są to ćwiczenia podobne jak...

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - balet
Fotolia
Wychowanie
Zbyt dużo zajęć dodatkowych dla przedszkolaków odbija się na ich zdrowiu
Znana psycholog dziecięca przestrzega rodziców przed organizowaniem zbyt wielu zajęć dodatkowych dla przedszkolaków. Sprawdź dlaczego.

Chcesz, żeby twoje dziecko było wyjątkowo uzdolnione i wpadasz w szał wymyślania dla niego zajęć dodatkowych ? Chciałabyś, żeby umiało tańczyć, grać na instrumentach, uczyło się języków, było uzdolnione plastycznie, uprawiało sporty… STOP! Powstrzymaj się i zastanów, czy aby na pewno jest to dobre dla twojego dziecka. Znana psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska ostrzega rodziców przed organizowaniem dzieciom zbyt wielu obowiązków w postaci zajęć dodatkowych, na które dziecko ma chodzić po powrocie z przedszkola. – Wielu rodziców dało sobie wmówić, że jeśli nie wożą swojego dziecka na osiem różnych zajęć w tygodniu albo na więcej, to nie są wystarczająco dobrymi rodzicami. To zaniedbują rozwój swojego dziecka. Naprawdę nie o to chodzi – mówi dr Aleksandra Piotrowska. Jak nie przesadzić z ilością zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku przedszkolnym? Dla dziecka, które skończyło 3 lata można zacząć wybierać zajęcia dodatkowe, które odbywają się w grupie i dodatkowo pomagają zawierać nowe znajomości . Zajęcia powinny być dobrane do dziecka, na podstawie naszych obserwacji, tego co dziecko lubi robić i czym się interesuje. Warto pokazać mu kilka rodzajów zajęć i pozwolić, żeby samo wybrało te, które go interesują, a nie zapisywać na siłę, bo wtedy szybko się znudzi. I podstawowa zasada: nie mamy prawa złościć się i zmuszać dziecka do uczęszczania na zajęcia, jeśli nie ma na nie ochoty. – Wielu współczesnych troskliwych rodziców wprawia mnie w stan przerażenia. Widzę, że powoli zamieniają dzieciństwo w coś takiego, co jest losem dzieci na przykład chińskich, koreańskich czy japońskich już od wielu lat. To są dzieci, które pracują w zdyscyplinowany sposób nad opanowaniem treści na przykład 14 godzin na dobę. Kończą zajęcia o 22, a zaczynają je o 8. Świat...

inteligencja wieloraka
fotolia.com
Wychowanie
Na co postawić w rozwoju dziecka? Pomysły na zabawy i zajęcia
Teoria Inteligencji Wielorakich zakłada, że każde dziecko ma wyjątkową kombinację 8 rodzajów inteligencji. Zobacz, która z nich jest najsilniejsza u twojego dziecka i sprawdź, jakie zdolności warto u niego rozwijać.

Autor koncepcji – słynny amerykański psycholog Howard Gardner – rozłożył inteligencję na 8 części i przekonał miliony ludzi, że w każdym człowieku tkwi unikatowy potencjał. Dziecko, które wychowuje się w Bogocie, rozwinie zupełnie inne umiejętności niż dziecko wychowujące się na podlaskiej wsi. Ale każde z nich ma swój wyjątkowy potencjał, który można zamienić na konkretne umiejętności. Sęk w tym, że współczesna szkoła nie bierze tego pod uwagę. Uczy wszystkich jednakowo.  Dlatego – to druga ważna teza Gardnera – powinniśmy zapomnieć o jednym stylu nauczania dla wszystkich dzieci. Każde dziecko ma własny, niepowtarzalny profil intelektualny i – według psychologa – to nauczyciel powinien się do niego dostosować i starać się wydobyć  z dziecka jego potencjał.  W jakim kierunku warto rozwijać umiejętności dziecka Bywa tak, że inteligencja logiczno-matematyczna nie jest najmocniejszą stroną dziecka. Dzieci mogą być też uzdolnione muzycznie, ruchowo, przestrzennie itd. Wszystkie wyszczególnione przez Gardnera rodzaje inteligencji są równie cenne. Każdy z nich można przełożyć na konkretne umiejętności, a później – być może – zawód. Przedszkole lub szkoła nie stają na wysokości zadania? Dlatego proponujemy wykres, z którego możesz wyczytać, jakie zajęcia (dodatkowe lub nie) pomogą twojemu dziecku rozwinąć jego potencjał. 8 rodzajów inteligencji, czyli w co się bawić z dzieckiem Inteligencja lingwistyczna – jeśli dziecko lubi opowiadać, pisać (rysować) historyjki i ma do tego smykałkę, jeśli lubi czytać książki, ma bogaty zasób słownictwa. Warto postawić na naukę języków obcych, zapisać dziecko do lokalnej biblioteki. Starsze dziecko można zapisać na kurs storytellingu (dostępne także za darmo online), grać z nim w scrabble.  Inteligencja muzyczna –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak