
Przyczyny zachorowania na cukrzycę wciąż nie są do końca znane. Wśród najczęściej rozważanych są: skłonność do zachorowania zapisana w genach i nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. A jak objawia się ta podstępna choroba? Przeczytaj!
- Objawy cukrzycy u dziecka
- Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy?
- Rozpoznanie cukrzycy
- Jak wygląda badanie?
Objawy cukrzycy u dziecka
Zaburzenie przemiany glukozy powoduje nadmierny wzrost jej poziomu we krwi i wystąpienie różnych objawów, które u dzieci zwykle pojawiają się nagle i szybko prowadzą do poważnych zaburzeń w całym organizmie.
Podstawowe objawy cukrzycy to:
- osłabienie i apatia,
- częste oddawanie moczu, z moczeniem nocnym włącznie – organizm broni się przed zbyt wysokim (szkodliwym) poziomem glukozy we krwi,
- wzmożone pragnienie,
- gwałtowna utrata na wadze.
Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy?
Cukrzyca u dzieci bardzo często ujawnia się po zwykłej infekcji: anginie, grypie, czasem nawet przeziębieniu. Wtedy uwagę rodziców zwraca fakt, iż pomimo zastosowanego właściwego leczenia dziecko w pełni nie powraca do zdrowia. Jest słabe i apatyczne. Ten brak energii łatwo wytłumaczyć zużyciem całego jej zapasu do walki z infekcją, przy jednoczesnym braku nowej z powodu zbyt małej ilości insuliny potrzebnej do wchłaniania glukozy z krwi.
Rozpoznanie cukrzycy
Najczęściej rodzic, który zauważy niepokojące objawy u swojej pociechy trafia do lekarza rodzinnego, który od razu jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę. Podstawowym badaniem, które temu służy jest określenie poziomu glukozy we krwi. Zwykle wykonuje się je glukometrem – takim samym, jakiego używają chorzy na cukrzycę.
Jak wygląda badanie?
Krew pobiera się z palca. Ponieważ do badania wystarczy niewielka kropla krwi, palec nakłuwa się cieniutką igłą, co sprawia, że jest to badanie prawie bezbolesne. Po naniesieniu kropli krwi na specjalny pasek wsuwa się go do urządzenia liczącego poziom glukozy.
Najczęściej badanie to wykonuje się o dowolnej porze dnia (test przypadkowy). Wtedy poziom glukozy przekraczający 200 mg/dl jednoznacznie wskazuje na cukrzycę – w przypadku badania na czczo powyżej 125 mg/dl.