Przerwa świąteczna
fot. AdobeStock

Przerwa świąteczna w przedszkolach i szkołach 2019/2020

Dzieci się cieszą, bo mają wyjątkowo długie ferie świąteczne, jednak dla niektórych rodziców będzie to nie lada problem.
Dominika Bielas
Przerwa świąteczna
fot. AdobeStock
Zimowa przerwa świąteczna wypada w tym roku bardzo atrakcyjnie. Wystarczy dobrać 5 dni wolnego, aby uzyskać aż 12 dni urlopu. Można zaszaleć jeszcze bardziej biorąc 7 dni urlopu. To gwarantuje aż 17 dni lenistwa, ale nie wszyscy dostaną tyle wolnego. Zapewnienie opieki dzieciom przez tak długi czas może stanowić nie lada wyzwanie, gdyż nie wszyscy mają takie możliwości urlopowe.

Kto zajmie się dziećmi?

Po reformie oświaty Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że w czasie przerwy świątecznej dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy organizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych. W przypadku przedszkola sytuacja jest trochę łatwiejsza, gdyż są to tak zwane placówki nieferyjne, a więc pracują cały rok (nie dotyczą ich ferie zimowe i wakacje). Nie oznacza to jednak, że dana placówka musi pracować między świętami.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Ferie świąteczne w szkołach

Uczniowie będą mieli wolne już od soboty, 21 grudnia, gdyż Wigilia wypada we wtorek. Przerwa ta potrwa aż do środy, 1 stycznia. Oznacza to, że dzieci czekają prawie dwa tygodnie wolnego, ale są miejsca, gdzie laba może trwać aż 17 dni (do 6 stycznia). To dyrektorzy decydują, jaką pracę w czasie przerwy świątecznej powierzą nauczycielom i czy w szkole odbędą się zajęcia opiekuńcze dla dzieci. Szkoły organizują ten czas bardzo różnie. W niektórych szkołach np. odbywa się losowanie, kto pracuje. Warto zaznaczyć, że niedługo zaczynają się również ferie zimowe. 13 stycznia dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego znowu będą miały wolne.

Czy przedszkola będą czynne?

Tu ewentualne przerwy w zajęciach ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola. Oznacza to, że dzieci mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem tych wcześniej ustalonych przerw. Jeśli w danej placówce okres między świąteczny ustalony był wcześniej, jako wolny mogą, ale nie muszą odbywać się dyżury nauczycieli.

W wielu placówkach zabierane są zapisy, by dyrektorzy wiedzieli, ile dzieci potrzebuje opieki. Na tej podstawie dyrektor ustala dyżury pracowników, a dzieci spędzają czas w łączonych grupach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy