mama-odprowadza-dziecko-do-przedszkola
fot. Fotolia

Nowy pomysł "godzina dla rodziny" znowu w Sejmie. Czy rodzice powinni pracować godzinę krócej niż bezdzietni?

PSL przygotowało projekt ustawy, według której jeden rodzic dziecka będzie mógł pracować krócej o godzinę. Teraz z nowymi poprawkami! Czy to realnie wesprze funkcjonowanie polskich rodzin?
Weronika Zagojska
mama-odprowadza-dziecko-do-przedszkola
fot. Fotolia
Bardzo często pracujący rodzice, by zawieźć i odebrać dzieci ze żłobka, przedszkola czy szkoły muszą się nieźle nagłowić jak to wszystko zrobić i pogodzić. Przy tym nie spóźnić się do pracy i nie wybiegać z niej przed czasem. Często muszą prosić o pomoc dziadków, znajomych lub wstawać dużo wcześniej. Zdarza się też, że odbierają dzieci bardzo późno, zanim wyjdą i dojadą z pracy.

Zobacz także: Urodziło ci się dziecko? Posadź drzewo i wyślij nam zdjęcie!

Ustawa prorodzinna jeszcze lepsza niż 500+?

Posłowie wychodzą naprzeciw polskiej rodzinie i takim właśnie problemom. Przygotowali projekt, który może w tej codziennej walce z czasem sporo pomóc. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił nowy projekt ustawy, który ma wesprzeć politykę rodzinną. Stronnictwo początkowo zaproponowało skrócenie czasu pracy jednemu z pracujących rodziców dzieci do 10. roku życia. Teraz chce rozszerzyć ten przywilej także dla rodziców dzieci starszych! Na posiedzeniu 20-23 marca projekt w takiej formie ma zostać ponownie złożony.

Zobacz też: Przedszkola będą pracować tylko po 5 godzin?

"Dzisiaj jest możliwość krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia. Chcielibyśmy, żeby godzinę krócej pracował jeden z rodziców - kiedy odwożą dzieci do szkoły, czy przedszkola. Chcielibyśmy wprowadzić skrócony czas pracy o godzinę dla rodziców dzieci do 10. roku życia" – podkreślał na pierwszej konferencji prasowej zwołanej w tej sprawie.

Zobacz też: Kto dostaje becikowe w 2018 roku?

Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Czas pracy skrócony, ale wynagrodzenie pełne

Oczywiście wynagrodzenie ma być takie, jak za pełen etat. Czy skrócenie czasy pracy ułatwi opiekę nad dziećmi polskim rodzicom i sprawi, że będą mogli poświęcić im więcej czasu? Granica 10. roku życia została najpierw ustalona dlatego, że do tego czasu dziecko jest niesamodzielne i wymaga opieki rodziców. Rozszerzenie tej grupy jest motywowane m. in. tym, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

"Jesteśmy w samej czołówce, w pierwszej trójce najbardziej zapracowanych narodów w Europie - powiedział prezes PSL. Rodziny często nie mają czasu na spędzanie ze swoimi dziećmi, nie mają czasu na pomoc im w lekcjach, a jest to konieczne, bo obciążanie dzieciaków nauką jest wielkie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zobacz też: Artykuły szkolne i plastyczne na bangla.pl

Jesteśmy ogólnie za projektem "godzina dla rodziny", czekamy co dalej i doceniamy takie prorodzinne myślenie. Jeśli to nie jest tylko na pokaz. Niestety prawnicy już krytykują ten pomysł i wątpią czy projekt w takiej formie przejdzie. Czy nie lepiej, żeby posłowie wzięli się za nowe żłobki i przedszkola oraz inne godziny ich otwarcia? Czy pracodawcy chętnie będą zatrudniać rodziców małych dzieci?

Zobacz też: Co ma minister Ziobro i dobra zmiana do moich karmiących piersi?

Czy korzystasz/korzystałaś ze skrócenia czasu pracy ze względu na karmienie dziecka? Czy skrócenie czasu pracy o godzinę pomogło by ci w opiece nad dziećmi?

Źródło: rp.pl, fakt.pl, radiozet.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy