atrakcje dla dzieci Kielce
Adobe Stock/ davit85
Czas wolny

Kielce – atrakcje dla dzieci w każdym wieku

Atrakcje dla dzieci w Kielcach pomogą wam zaplanować ciekawy rodzinny wypoczynek. Znajdziecie tu ciekawe muzea, centra nauki, a także miejsca odpowiednie do rozrywki i wypoczynku.

Nasz przewodnik po atrakcjach dla dzieci w Kielcach zawiera – naszym zdaniem – najciekawsze miejsca, w które możecie udać się zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Mamy nadzieję, że nasza lista umożliwi wam aktywne i interesujące zwiedzanie stolicy województwa świętokrzyskiego.

Atrakcje dla dzieci w Kielcach – TOP 10:

 1. Energetyczne Centrum Nauki – Kielecki Park Technologiczny
 2. Centrum Geoedukacji Kielce
 3. Telegraf Kielce – atrakcje dla dzieci na stoku narciarskim
 4. Muzeum Zabawek i Zabawy
 5. Muzeum Historii Kielc
 6. Park linowy i tyrolka w Kadzielni
 7. Ogród Botaniczny
 8. Baseny Tropikalne
 9. Spływy kajakowe
 10. Centrum Wspinaczkowe Mobius Studio

Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]

Energetyczne Centrum Nauki – Kielecki Park Technologiczny

W Kielcach są przeróżne centra nauki, w których dzieciaki mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek o świecie poprzez ekscytującą zabawę. Jednym z najbardziej rozbudowanych jest Energetyczne Centrum Nauki.

W tym miejscu wasze dzieci mogą poprzez zabawę poznać ciekawostki ze świata naukowego. Czeka tu na nich m.in.:

 • Wystawa Energia, która zawiera 28 interaktywnych ekspozycji, dzięki którym dowiecie się wszystkiego o świecie energii.

 • Laboratorium Generator Mocy, w którym dzieciaki mogą zamienić się w małych naukowców chemików, fizyków i biologów.

 • Kino 3D, gdzie możecie wziąć udział w intrygujących pokazach.

 • Ogród Doświadczeń mieści się na zielonej enklawie przy budynku. To tutaj maluchy mogą podczas zabawy poznać prawa fizyki.

W Kieleckim Parku Technologicznym możecie naprawdę miło spędzić czas całą rodziną. W Ogrodzie Doświadczeń znajdziecie także miejsca dla dorosłych, a wśród nich m.in. siłownia czy strefa relaksu, gdzie czekają altany z grillem.

Adres: Olszewskiego 6, Kielce

Centrum Geoedukacji Kielce

Centrum Geoedukacji atrakcja dla dzieci Kielce
Adobe Stock/ olekgraf

W kieleckim rezerwacie Wietrznia czeka na was kolejne miejsce, w którym dzieci poznają mnóstwo naukowych ciekawostek podczas zabawy.

Centrum Geoedukacji skupia się na geologicznej historii terenów świętokrzyskich. Nie jest to jednak typowe centrum nauki, z którego najmłodsi wychodzą znudzeni. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku na dzieci czeka moc atrakcji.

Możecie zobaczyć, jak wyglądały zwierzęta żyjące 350 milionów lat temu na terenie ówczesnych Kielc i okolic. Z pewnością ich rozmiary zrobią wrażenie na najmłodszych uczestnikach zabawy, gdyż w porównaniu do żyjątek, które znamy z obecnych czasów, są one OGROMNE.

Największa atrakcja dla dzieci w Centrum Geoedukacji to kapsuła 5D, która zabierze was do wnętrza Ziemi! Ruchomy fotel, sztuczny nawiew wiatru i okulary 3D całkowicie oszukują zmysły. Przez chwilę zapomnicie, że znajdujecie się w Centrum Geoedukacji i przeniesiecie się w podróż do zupełnie innego wymiaru.

Adres:  Daleszycka 21, Kielce

Telegraf Kielce – atrakcje dla dzieci na stoku narciarskim

stok narciarski Kielce
Adobe Stock/ Monika

Telegraf to wyjątkowe miejsce, gdzie atrakcje dla dzieci zmieniają się w zależności od pory roku.

Zimą działa tutaj stok narciarski, a latem trasa zamienia się w tor dla rowerzystów i biegaczy! Jeśli odwiedzacie to miejsce w wakacje, to koniecznie zajrzyjcie także do strefy relaksu, a w niej mini golf, plac zabaw i wrotkowisko. Najmłodsi z pewnością mogą się tu porządnie wyszaleć.

Po szaleństwie wśród atrakcji dla dzieci polecamy wam udać się do Karczmy, gdzie serwują tradycyjną polską kuchnię.

Adres: Narciarska 6, Kielce

Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek Kielce
Adobe Stock/ watcherfox

Muzeum Zabawek i Zabawy pomoże wam przenieść się myślami do najpiękniejszych wspomnień z waszego (mowa o was kochani rodzice) dzieciństwa.

To największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Muzeum znajduje się w centrum miasta, dlatego warto tutaj zajrzeć przy okazji zwiedzania lokalnych zabytków.

Czekają tu na was eksponaty przeróżnych lalek, samochodzików czy kolejek. Dorośli z dużym sentymentem będą mogli przyglądać się bohaterom polskich bajek animowanych, takich jak Miś Uszatek czy Kolargol, a dzieci będą mogły poznać namiastkę waszego dzieciństwa.

Najstarsze zabawki pochodzą z XVIII wieku, dlatego jesteśmy przekonani, że niektóre eksponaty zaskoczą także rodziców.

Adres: Plac Wolności 2, Kielce

Magia Karmelu

Wyjątkowym miejscem w Muzeum Zabawek i Zabawy jest Magia Karmelu. Jest to Manufaktura Cukierków, która mieści się w Fabryce Wyobraźni. Możecie tutaj trafić na pokaz przygotowania słodyczy, na którym dowiecie się, jak wygląda tworzenie słodyczy z karmelu.

Co więcej, wspólnie z dziećmi możecie wziąć udział w samodzielnym przygotowaniu karmelowego lizaka. Po udanej próbie każdy uczestnik otrzymuje certyfikat małego cukiernika!

Prawie zapomnieliśmy o najważniejszej rzeczy! Oczywiście, wszystkie słodycze, które znajdziecie na miejscu, możecie zakupić swoim pociechom. Są one znacznie zdrowsze niż te sklepowe, gdyż składają się z naturalnych składników.

Muzeum Historii Kielc

Muzeum znajduje się w samym centrum miasta. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić z małymi turystami, by pokazać im skomplikowaną historię regionu.

Na miejscu czeka na was wystawa stała, które przedstawia dzieje Kielc. Dość często odbywają się także wystawy czasowe, które skupiają się na przeróżnych tematach (często takich, które są bardziej przystępne dla najmłodszych turystów).

Adres: Świętego Leonarda 4, Kielce

Park linowy i tyrolka w Kadzielni

kadzielnia Kielce
Adobe Stock/ pako48

Jeśli wasze dzieci są spragnione bardziej ekstremalnej zabawy, która dostarczy im niemałą dawkę adrenaliny, to Kadzielnia Katowice powinna być obowiązkowym punktem na mapie wycieczki.

To właśnie tutaj możecie zjechać na tyrolce na wysokości 40 metrów ponad skałami Kadzielni! I tak – ta atrakcja jest jak najbardziej przystosowana dla rodzin z dziećmi. Cała trasa wyposażona jest w ciągłą asekurację, dlatego nie ma mowy o odpięciu czy zatrzymaniu się pośród skał. Przed wejściem na atrakcje każdy uczestnik odbywa obowiązkowe szkolenie, podczas którego uczy się, jak bezpiecznie zjeżdżać na tyrolce.

W Kadzielni możecie udać się z dzieckiem także na małą wycieczkę, gdyż są tutaj bardzo przyjemne ścieżki spacerowe, obok których mali poszukiwacze mogą odnaleźć amfiteatr, a także jaskinie. Na terenie Kadzielni jest ich aż 25 !

Mamy dla was także dodatkową podpowiedź, jeśli latem odwiedzacie Kielce. Atrakcje dla dzieci w tym miejscu są znacznie bardziej rozbudowane podczas Kadzielnia Sport Festiwal. W tym okresie możecie także poleżeć na hamakach na wysokości 40 metrów czy wspólnie powspinać się po wapiennych skałach.

Adres: Daleszycka 21, Kielce

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny Kielce
Adobe Stock/ Jarek Rymarz

Ogród Botaniczny w Kielcach znajduje się na zboczach góry Karczówka, która położona jest 339 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się słynny klasztor z XVII wieku.  Z historią klasztoru wiąże się dość ciekawa historia, gdyż został on wybudowany w podzięce Bogu za uratowanie miasta przed epidemią cholery.

W klasztorze znajduje się także wieża widokowa, z której możecie zobaczyć zachwycający widok na Góry Świętokrzyskie z Pasmem Dymińskim na pierwszym planie. Nie jest to jedyne miejsce, z którego możecie podziwiać piękno natury. W Ogrodzie Botanicznym znajdziecie przeróżne punkty widokowe, które pozwolą wam zobaczyć w pełnej krasie niezwykłą naturę w województwie świętokrzyskim.

Adres: Jagiellońska 78, Kielce

Baseny Tropikalne

basen z atrakcjami dla dzieci Kielce
Adobe Stock/ yanlev

W województwie świętokrzyskim znajdziecie mini Tropical Island. Baseny Tropikalne w hotelu Binkowskim zabiorą was na tropikalną wyspę, która położona jest w centrum Kielc!

Wodne atrakcje w tym miejscu zapewnią wam godziny świetnej zabawy. Cztery baseny, leniwa rzeka, wodny plac zabaw, trzy zjeżdżalnie wodne to tylko niektóre z atrakcji dla dzieci, które tutaj znajdziecie.

Podczas gdy maluchy będą oddawać się wodnej zabawie, rodzice mogą udać się na zasłużony odpoczynek. Na miejscu znajdują się specjalne stanowiska do masażu, które pomogą wam się zrelaksować po rodzinnym zwiedzaniu.

Adres: Wojciecha Szczepaniaka 42, Kielce

Spływy kajakowe

wodne atrakcje dla dzieci w Kielcach
Adobe Stock/ famveldman

Dla miłośników wodnych przygód, mamy także inny pomysł na ciekawe spędzenie czasu w mieście Kielce. Atrakcje dla dzieci możecie urozmaicić także o spływy kajakowe po Pylicy i Nidzie. Malownicze szlaki pozwolą wam poznać Góry Świętokrzyskie z nieco innej perspektywy.

Ciekawą alternatywą dla kajaków są deski SUP, które będą odpowiednie dla starszych dzieci. To połączenie deski do windsurfingu z kajakarstwem. Zwiedzanie szlaków odbywa się na nich na stojąco z wiosłem w rękach! Taka atrakcja dla dzieci w Kielcach z pewnością spodoba się małym sportowcom.

Centrum Wspinaczkowe Mobius Studio

Centrum Wspinaczkowe dla dzieci w Kielcach
Adobe Stock/ altanaka

A jakie atrakcje dla dzieci w Kielcach na niepogodę będą najlepszym wyborem? Oprócz wymienionych wyżej centrów nauki dobrym pomysłem będzie centrum wspinaczkowe.

W Mobius Studio znajdziecie trasy dla całej rodziny. Na ponad 900 mkw. powierzchni wspinaczkowej znajdziecie strefę przygotowaną specjalne dla najmłodszych, która pozwoli im w bezpiecznych warunkach postawić swoje pierwsze kroki na ściance wspinaczkowej.

Adres: Czarnowska 17, Kielce

Zobacz też: Atrakcje dla dzieci w Warszawie

Atrakcje świętokrzyskie
Adobe Stock/fot. Gorilla
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim
Odkryjcie z nami, jakie atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim warto odwiedzić. Muzea, rezerwaty czy jaskinie to tylko niektóre z ciekawych miejsc, które na was tutaj czekają. Dzieci z pewnością odnajdą się w zebranych przez nas dostępnych atrakcjach.

Zastanawiając się, jaka atrakcja będzie dla waszego dziecka najlepsza, warto zapoznać się wcześniej z dostępnymi opcjami, które oferuje województwo świętokrzyskie. Zapoznajcie się z przygotowaną przez nas listą. Spis treści: Oceanika Bałtowski Kompleks Turystyczny Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach Centrum Bajki w Pacanowie Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno Crazy Cart Park etnograficzny w Tokarni Rezerwat Kadzielnia Jaskinia Raj Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach Pałac Kurozwęki Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji na Wietrzni Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu Oceanika W Oceanice znajduje się wiele roślin z mórz, oceanów oraz rzek, a także ryb. Jest aż 300 gatunków. Zwiedzanie jest podzielone ze względu na miejsce występowania poszczególnych okazów. Po obiekcie oprowadza was przewodnik, który opowiada o zwyczajach i ciekawostkach zwierząt zamieszkałych w Oceanice. Po obejrzeniu każdego zbiornika, na dzieci czeka akwarium dotykowe. Można tam nakarmić ryby. Jeśli wy i wasze dziecko lubicie wodny świat, to warto tu przyjechać. Na miejscu skorzystać możecie również z: Stajni, Krainy zabawy z parkiem linowym, zagrodą dla zwierząt, dmuchańcami oraz eurobungee, Basenu krytego, Parku Miniatur Świętokrzyskich. Adres: ul. Laskowa 95, 26-050 Chrusty Bałtowski Kompleks Turystyczny Kto będzie przynajmniej raz w Bałtowie, powinien odwiedzić park jurajski, który jest ogromną atrakcją wśród dzieci. JuraPark jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Na miejscu znajduje się około 100 modeli dinozaurów, które są wykonane w naturalnej wielkości. Po kompleksie prowadzą ścieżki, na których widnieją tabliczki mówiące o ciekawostkach związanymi z dinozaurami. Na miejscu zwiedzić można:...

atrakcje dla dzieci Gdańsk
Adobe Stock/ johnkruger1
Czas wolny
Gdańsk – atrakcje dla dzieci, które urozmaicą wasz pobyt!
Atrakcje dla dzieci w Gdańsku urozmaicą leniwe wylegiwanie się nad polskim morzem. Ciekawe miejsca, które tutaj znajdziecie, nie pozwolą wam się nudzić nawet przez chwilę – i to niezależnie od pogody!

W naszym przewodniku znajdziecie atrakcje dla dzieci w Gdańsku, które pozwolą im poznać nieco historię tego niezwykłego miasta i miejsca, w których najmłodsi mogą spożytkować swoją energię. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże wam w zaplanowaniu niezapomnianego urlopu nad morzem. Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku : Główne miasto Gdańsk Muzeum Wnętrz Mieszczańskich Galeria Starych Zabawek Ośrodek Kultury Morskiej Muzeum Bursztynu w Starym Mieście Teatr Miniatura Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw Gdański Ogród Zoologiczny Interaktywne mini ZOO – Zwierzaki nad Potokiem Centrum Hewelianum Loopy's World – największy na Pomorzu plac zabaw Kraina Zabawy w Parku Nadmorskim Stadion Energa Gdańsk Główne miasto Gdańsk Gdańskie centrum ma niepowtarzalny klimat, w którym portowe zabytki i rekonstrukcje budowli przeplatają się z mieszczańskimi budowlami. Choć najmłodszych może nie zainteresować wybitna architektura, którą możemy zobaczyć w Trójmieście, to z pewnością zainteresują ich sklepy pamiątkowe i restauracje, które znajdują się głównie w ścisłym centrum. Na szczególną uwagę zasługuje Trakt Królewski, czyli ulica Długa, która została doskonale odbudowana po bombardowaniu w czasie II WŚ. To tutaj znajduje się Złota Brama czy Fontanna Neptuna. Spacerując od centrum wzdłuż nabrzeża Motławy, natraficie też na reprezentatywny napis Gdańsk , przy którym polscy turyści uwielbiają robić zdjęcia. Muzeum Wnętrz Mieszczańskich Najmłodsi rzadko doceniają kunszt architektury z ubiegłych wieków. Są jednak zabytki, które ciężko pominąć będąc w Gdańsku, a jednym z nich jest Dom Uphagena , znany także jako Muzeum Wnętrz Mieszczańskich . To jedyna kamienica mieszczańska z XVIII wieku,...

Lublin atrakcje
Adobe Stock/ Aleksander
Czas wolny
Lublin – atrakcje dla dzieci na każdą pogodę
W tym artykule pod naszą redakcyjną lupę bierzemy Lublin. Atrakcje dla dzieci we wschodniej Polsce obejmują zarówno kulturalne zabytki, jak i bardziej rozrywkowe miejsca, gdzie dzieci mogą aktywnie spędzić wiele godzin na dobrej zabawie.

Stolica województwa lubelskiego ma do zaoferowania wiele nietuzinkowych rozrywek dla dzieci. W naszej liście przedstawiamy najciekawsze atrakcje dla dzieci w Lublinie, które pomogą wam zaplanować pobyt. Najlepsze atrakcje dla dzieci – Lublin: Zabytki i muzea przyjazne dzieciom Regionalne Muzeum Cebularza Muzeum Wsi Lubelskiej Zamek Lubelski Wieża Trynitarska Lublińskie Stare Miasto Teatr Andersa Lubelska Trasa Podziemna Przyrodnicze atrakcje dla dzieci w Lublinie Ogród Botaniczny Motylarnia ZOO Wojciechów Rozrywka dla dzieci w Lublinie Icemania Rezerwat Dzikich Dzieci Park Linowy Wrotkowo nad Zalewem Zemborzyckim Mania Skakania Aqua Lublin Park Avia Świdnik Exin symulator lotów Zabytki i muzea przyjazne dzieciom Regionalne Muzeum Cebularza Czy mamy tu jakiś łakomczuchów? Lublin należy do miast, które zdecydowanie warto poznać od kuchni. Ich tradycyjny przysmak cebulowy jest znany w całej Polsce, a wypieku cebularza lubelskiego możecie nauczyć się całą rodziną w Regionalnym Muzeum Cebularza. Ten drożdżowy placek zapieczony z cebulą i makiem jest tradycyjnym lubelskim pieczywem, które kochają zarówno dzieci, jak i dorośli.  W Muzeum Cebularza weźmiecie udział w pokazie interaktywnym z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka , na którym poznacie genezę tego smacznego wypieku. Następnie wspólnie możecie wziąć udział w warsztatach wyrabiania cebularza , a na koniec wspólnie zdegustować wasze wypieki. Adres : ul. Szewska 4,  Lublin Muzeum Wsi Lubelskiej Lubelski skansen znajduje się niedaleko centrum miasta. Ta atrakcja dla dzieci i dorosłych przeniesie was w zupełnie inne stulecie. Klimatyczne drewniane domy, wiatraki i okazałe dworki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz