W województwie zachodniopomorskim znajdziecie liczne zabytki, jednak wiele z nich nie ma dostosowanych atrakcji dla dzieci. Nasz przewodnik zawiera wyłącznie takie obiekty, które dostarczą wam i waszym pociechom wielu godzin dobrej zabawy.

Reklama

Atrakcje dla dzieci w zachodniopomorskim:

 1. Nadmorska Kolej Wąskotorowa
 2. Muzeum Bursztynu
 3. Be Happy Museum
 4. Zamek Książąt Pomorskich
 5. Podziemne miasto na wyspie Wolin
 6. Latarnie morskie
 7. Promenada Gwiazd – Międzyzdroje
 8. Ogrody tematyczne Hortulus
 9. Krzywy Las Gryfin
 10. Woliński Park Narodowy
 11. Rezerwat przyrody Jeziora Siegniewskie
 12. Park Wieloryba w gminie Rewal
 13. Park Wodny Koszalin
 14. Rodzinny park rozrywki Pomerania
 15. Rejs statkiem w Kołobrzegu
 16. Trasa rowerowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Naszą podróż po atrakcjach dla dzieci w zachodniopomorskim rozpoczniemy od podróży koleją. Lecz nie byle jaką! Nadmorska Kolej Wąskotorowa pierwszy raz zabrała pasażerów na przejażdżkę w 1896 roku.

Przez ponad 125 lat, gdy cały świat zmieniał się nie do poznania – Einstein udowodnił teorię względności, Mark Weber wynalazł kolorową telewizję, a Windows podbijał światowy rynek – ona pozostała niezmieniona. Wciąż zachwyca swoimi staromodnymi i kanciastymi wagonikami.

Możecie się przejechać tym reliktem przeszłości na trasie: Pogorzelica-Rewal-Trzęsacz. Będzie to doskonała okazja, żeby odwiedzić okoliczne zabytki, a także dać najmłodszym namiastkę prostego starego życia.

Zobacz także

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu
Adobe Stock/ spacetech

Pozostając jeszcze na chwilę przy temacie starego, lecz wtedy jeszcze niekoniecznie prostego, życia – w Jarosławcu znajduje się Muzeum Bursztynu, w którym dzieci mogą dowiedzieć się wszystkich ciekawostek o „polskim złocie”.

Najmłodsi poznają historię powstania bursztynu bałtyckiego, która obejmuje aż 40 mln lat. Wysłuchają historii o przeróżnych sposobach jego wydobycia i zobaczą aż 1500 eksponatów, z których najcięższy waży aż 2906 grama!

Po wizycie w Muzeum Bursztynu już nigdy nie usłyszycie na plaży dość niewygodnych dla większości rodziców pytań: „Mamo, tato skąd to jest?” i „Jak to się tu znalazło?”. Dzieci same będą znać odpowiedzi!

Adres: Nadmorska 1b, Jarosławiec

Be Happy Museum

Nie lubicie zabierać dzieci do muzeum, bo szybko zaczynają w teatralny sposób odgrywać swoje znudzenie? Niech was nie zmyli ta nazwa, gdyż Be Happy Museum to raj dla małych aktorów i miłośników selfie!

W Muzeum Szczęścia i Iluzji czekają na was animowane scenografie, dzięki którym wasze zdjęcia będą wyglądać jak z profesjonalnej sesji! Możecie zanurzyć się w wannie z różowymi kulkami, bądź usiąść na ogromnym pączku.

A wszystko to jest przygotowane po to, by nastolatki – i niektórzy dorośli – mogli sobie „strzelić” perfekcyjne fotki!

Adres: Papieża Jana Pawła II 3-4, Szczecin

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich
Adobe Stock/ stepmar

Ze świata Instagrama przenosimy się do krainy legend. W Szczecinie na malowniczym wzgórzu odnajdziecie historyczną siedzibę rodu Gryfitów. Jest to oczywiście obiekt wpisany do rejestru zabytków, jednak w odróżnieniu od wielu innych miejsc, jest także świetnie zachowanym symbolem słowiańskiej kultury i zwyczajów.

Dzieci mogą wysłuchać tu licznych legend i historii o życiu Słowian, a także zobaczyć celę czarownicy, która została skazana na śmierć za czary. Ta historia – choć bardzo mroczna – z pewnością zainteresuje najmłodszych, gdyż jest w niej mnóstwo magicznych motywów. Ta atrakcja województwa zachodniopomorskiego na długo zapadnie w ich pamięci!

Mamy dla was małą podpowiedź: Zamek Książąt Pomorskich ma bardzo dobrze przygotowane kalendarium wydarzeń. Warto odwiedzić ich stronę, przed udaniem się na miejsce, gdyż być może uda wam się trafić na dodatkowe atrakcje! Dość często odbywają się tutaj np. festiwale muzyczne.

Witryna internetowa: https://zamek.szczecin.pl/

Adres: Korsarzy 34, Szczecin

Podziemne miasto na wyspie Wolin

Podziemne Miasto na wyspie Wolin
Adobe Stock/ spacetech

Województwo zachodniopomorskie było ważnym punktem walk podczas II wojny światowej. Budynki z tamtego okresu były niemym świadkiem wielu ludobójstw. I choć jest to trudna historia, której dzieci mogą nie zrozumieć, to z tamtego okresu zachowały się także miejsca, które dla najmłodszych są po prostu „fajną” atrakcją.

Podziemne miasto to kompleks, w którym niegdyś stały potężne działa i schrony. Sprzęt wojskowy miał służyć do obrony ważnej bezy Kriegsmarine w Świnoujściu.

Wystawa jest interaktywna. Dzieci mogą się przenieść w sam środek walk zbrojnego konfliktu. Dla małych żołnierzy i żołnierek będzie to ekscytująca wyprawa!

Adres: Bunkrowa 2, Świnoujście

Latarnie morskie

latarnia morska ustka
Adobe Stock/ andrzej2012

Jeśli lubicie całą rodziną odwiedzać miejsca widokowe, to obowiązkowym punktem na mapie waszej wycieczki powinny być latarnie.

Latarnia morska w Świnoujściu to najwyższa latarnia nad polskim morzem i jedna z najwyższych na świecie! Ma aż 65 metrów wysokości. Z jej wieży zobaczycie przepiękny widok na całe wybrzeża i okoliczne miejscowości.

Jeśli lubicie takie widoki, to polecamy wam także inne punkty widokowe na pomorzu zachodnim. W Niechorzu znajduje się latarnia morska z tarasem widokowym. Jest znacznie niższa od świnoujskiej, jednak oferuje równie piękne widoki.

Swoją latarnię morską ma także Woliński Park Narodowy. Jest ona dość niska – na co także wskazuje jej nazwa „Kikut” – jednak znajduje się na wysokim klifie nad Morzem Bałtyckim, co znacząco poprawia jej atrakcyjność.

Inne latarnie znajdziecie także w Kołobrzegu, Gąskach i Darłowie.

Promenada Gwiazd – Międzyzdroje

promenada gwiazd w Międzyzdrojach
Adobe Stock/ konik60

Jak to mówią miejscowi: „Wszystkie drogi w Międzyzdrojach prowadzą do Promenady Gwiazd”. Dzieci odnajdą na niej odciski swoich ulubionych aktorów czy piosenkarzy. Zapewniamy was, że przejście promenadą gwiazd przy pięknej pogodzie będzie trwało długi, długi czas.

Oprócz odcisków rąk, które są oczywistą atrakcją promenady gwiazd, znajdują się tutaj także liczne stragany z lodami, goframi czy watą.

Ogrody tematyczne Hortulus

przyrodnicza atrakcja dla w zachodniopomorskim
Adobe Stock/ cegli

W województwie zachodniopomorskim znajdziecie także największy labirynt grabowy w Polsce. Mieści się on w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.

To ogrody tematyczne, które są podzielone na 30 oddzielnych obiektów. Każdy z nich nawiązuje do innej architektury ogrodowej. W tym wyjątkowym miejscu całą rodziną możecie poznać piękno przyrody, lecz nie poprzez czytanie karteczek, a doświadczenie jej zmysłami! Ideą ogrodów było stworzenie miejsca, które zachwyci wszystkie zmysły odwiedzających.

Najmłodsi będą zachwyceni feerią barw, którą tutaj zobaczą, a dorośli będą mogli wyciszyć umysł w pięknie naturalnego środowiska.

Adres: Dobrzyca 76

Krzywy Las Gryfin

Krzywy Las Gryfin
Adobe Stock/ David Johnston

Jesteście fanami Harrego Pottera? Jeśli tak, to z pewnością kojarzycie sceny zakazanego lasu, w których drzewa przybierają różne kształty i wiją się zaciekawione wydarzeniami głównych bohaterów. W Polsce mamy równie magiczne miejsce, które z pewnością zachwyciłoby reżyserów Harrego.

Krzywy Las Gryfin to anomalia przyrodnicza. Wszystkie drzewa mają pnie wygięte w kierunku północy. Na temat powstania krzywego lasu krąży wiele legend, jednak podobno nikt tak naprawdę nie wie, co spowodowało wygięcie pni.

Adres: Przemysłowa 25, Nowe Czarnowo

Woliński Park Narodowy

turkusowe jeziorko
Adobe Stock/ Maciej Matlak

Przyroda zachwyci was także na wyspie Wolin w Wolińskim Parku Narodowym. Jest to najpiękniejszy odcinek klifowy nad Morzem Bałtyckim. Możecie zrelaksować się wśród lasów bukowych i otaczającej przyrody.

Jednym z najbardziej zachwycających punktów jest Jezioro Turkusowe. Jego kolor jest wynikiem osadów węglanu wapnia na jego dnie, gdyż niegdyś na tych terenach funkcjonowała kopalnia kredy. Z całą pewnością jest to jedno z piękniejszych miejsc na polskim wybrzeżu.

Woliński Park Narodowy ma też sporo atrakcji dla małych turystów zainteresowanych tematyką militarną. Okopy, bunkry czy pozostałości fundamentów broni są tu dość często spotykane, a takie znalezisko zachwyci każdego malucha, który marzy o służbie żołnierskiej.

Adres: Międzyzdroje

Rezerwat przyrody Jeziora Siegniewskie

W Cedyńskim Parku Narodowym znajdują się Jeziora Siegniewskie. Naszym zdaniem jest to doskonałe miejsce na ucieczkę od całego świata i po prostu spędzenie przyjemnego czasu z dziećmi na łonie natury.

Nie znajdziecie tu zbyt wielu turystów, dlatego waszymi najbliższymi kompanami będą ptaki i leśne zwierzęta.

Park Wieloryba w gminie Rewal

atrakcja dla dzieci w zachodniopomorskim
Adobe Stock/ Fotokon

Na dobrą zabawę możecie liczyć także w Parku Wieloryba. W tej wyjątkowej atrakcji dla dzieci w zachodniopomorskim maluchy mogą nauczyć się wielu ciekawostek o podwodnym świecie podczas zabawy.

Czekają tu na nie przeróżne modele zwierząt morskich, gadające papugi, a także ... Czarnobrody, z którym wspólnie poszukają zaginionego skarbu!

Adres: Kamieńska 1C, Rewal

Park Wodny Koszalin

A co robić z dzieckiem w województwie zachodniopomorskim, gdy pada deszcz? Wasze wodne zabawy nad Morzem Bałtyckim możecie przenieść do parku wodnego w Koszalinie.

Jakie atrakcje dla dzieci tutaj znajdziecie? Rwąca rzeka, gejzery powietrzne, sztuczna fala czy przeróżne baseny i zjeżdżalnie. Dzieci w każdym wieku znajdą tutaj coś dla siebie, a rodzice mogą sobie pozwolić na chwilę relaksu w SPA!

Adres: Rolna 14, Koszalin

Rodzinny park rozrywki Pomerania

atrakcje przyjazne dzieciom zachodniopomorskie
Adobe Stock/ famveldman

Naszym zdaniem Pomerania to największa atrakcja dla dzieci województwa zachodniopomorskiego. Jest to największy park rozrywki na pomorzu. Co tutaj znajdziecie? Przyszykujcie się na niemałą wyliczankę!

W Pomerania Park Rozrywki dzieci mogą wejść do świata Wikingów, gdzie nie tylko dowiedzą się, jak wyglądał świat jarlów, lecz także poznają tajniki ich sztuki wojennej!

W pogodne dni mogą zanurzyć się w Wodnym Świecie, gdzie czeka na nich 13-metrowa zjeżdżalnia i basen Rekin. Mali miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić Mini ZOO, a więksi miłośnicy ekstremalnej zabawy mogą skorzystać z wahadeł Dragon i Extreme.

Najmłodsi mogą oddać się wielogodzinnej zabawie na dmuchańcach, karuzeli lub w basenie z kulkami.

Adres: Pyszka 4, Dygowo

Rejs statkiem w Kołobrzegu

rejs statkiem w Kołobrzegu
Adobe Stock/ Wirestock

Rejsy statkami to już klasyczne atrakcje turystyczne województwa zachodniopomorskiego. W Kołobrzegu możecie wypłynąć na Morze Bałtyckie jednym z trzech statków: Monika III, Santa Maria i Viking.

Na statku będą czekać marynarze, piraci bądź wikingowie, a wasz rejs może trwać nawet 10 godzin!

Mamy dla was kolejną małą podpowiedź: nie każde dziecko dobrze będzie znosić taką wycieczkę, dlatego, jeśli pierwszy raz zabieracie maluchy na rejs, to warto zaopatrzyć się w tabletki na chorobę morską. Nie zapomnijcie także kremu do opalania, gdyż opalanie na pokładzie potrafi być bardzo zdradliwe! Chłodne powietrze morskie zmniejsza odczuwalność upału, a wasza skóra dość szybko opali się na mocny heban.

Adres: Cicha 6C/1, Kołobrzeg

Trasa rowerowa

Na pomorzu zachodnim znajdziecie także przyjemne trasy rowerowe. Na większości z nich znajdują się piękne punkty widokowe i zjazdy na pomosty.

Reklama

Nawet jeśli na waszą wycieczkę nie zabraliście rowerów, to nie musicie się martwić. Co kilkaset metrów znajdziecie wypożyczalnie rowerów, które są bardzo dobrze wyposażone.

Reklama
Reklama
Reklama