Mikołajki są dość małą miejscowością, dlatego nasze zestawienie najlepszych miejsc dla dzieci, poszerzyliśmy także o okoliczne miejscowości. Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik ułatwi wam planowanie rodzinnych wakacji.

Reklama

Atrakcje dla dzieci w Mikołajkach i okolicach:

 1. Wioska Żeglarska
 2. Jezioro Śniardwy – wizytówka Mikołajek
 3. Jeziora Mikołajskie i Łuknajno
 4. Wieża Widokowa na Śniardwy
 5. Muzeum Reformacji Polskiej
 6. Ulica Michała Kajki
 7. Kościół Ewangelicko-Augsburski p.w. Świętej Trójcy
 8. Zamek krzyżacki w Rynie
 9. Promenada w Mikołajkach
 10. Park Wodny Tropikana
 11. Klub jeździecki Stajnia
 12. Całoroczne lodowisko i tor saneczkowy
 13. Park linowy Mikołajki
 14. Galindia w okolicach Mikołajek
 15. Stadnina koni "Klonek"

Wioska Żeglarska

wioska żeglarska
Adobe Stock/ levranii

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, tuż przed samym brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Jest to nowoczesny port żeglarski, na którym możecie nie tylko zacumować swoją łódź. W Wiosce Żeglarskiej znajdziecie bazę sportów wodnych, m.in. narty, flyboard czy wakeboard, restauracje, piaszczystą plażę czy strefę chilloutu.

Latem dość często odbywają się tu pokazy kulinarne i koncerty muzyczne. Zainteresowani mogą także wyprawiać w Wiosce Żeglarskiej imprezy okolicznościowe.

Dla najmłodszych przygotowany został mini plac zabaw (Kącik Zabawy) oraz Domek na Plaży.

Zobacz także

Adres: Kowalska 3, 11-730 Mikołajki

Jezioro Śniardwy – wizytówka Mikołajek

jezioro Śniardwy
Adobe Stock/ Tomasz Warszewski

Największe polskie jezioro Śniardwy ma powierzchnię 113,8 km². Bezkresny obraz wody jest niejedyną atrakcją, która na was tutaj czeka. Cały ekosystem jest bardzo unikatowy. Na tafli jeziora możecie podziwiać 8 wysp. To miejsce jest także największym europejskim lęgowiskiem łabędzia niemego.

Z Mikołajek na jezioro Śniardwy można dostać się poprzez rejsy wycieczkowe, które przepływają przez Jezioro Mikołajskie, Przemyk Przecza i finalnie zatrzymują się na największym polskim jeziorze.

Jeziora Mikołajskie i Łuknajno

Jezioro Mikołajskie
Adobe Stock/ progarten

Mikołajki leżą bezpośrednio nad jeziorem Tałty i Mikołajskim. Jezioro Mikołajskie jest ważnym punktem sieci mazurskiej żeglugi. Wzdłuż jego linii rozciąga się słynna atrakcja Mikołajek – promenada. Letni sezon rozbudza to miejsce, które staje się mekką restauracji, smażalni ryb, pizzerii, stoisk z pamiątkami. Najczęściej spotkacie także tutaj mnóstwo atrakcji dla dzieci – rozbudowane oferty rejsów czy wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych.

Kolejne przyrodnicze atrakcje dla dzieci w Mikołajkach czekają na was na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zaledwie 5 km od Mikołajek mieści się jezioro, które jest jednym z największych siedlisk ptaków wodnych w Polsce. Według ekologów żyje tu nawet 175 gatunków ptaków. Wyjątkowa fauna na tym terenie została doceniona przez UNESCO, które w 1977 roku wpisało Jezioro Łuknajno na listę rezerwatów biosfery (MaB).

Wieża Widokowa na Śniardwy

wieża widokowa w Mikołajkach
Adobe Stock/ Adrian v. Allenstein

Docenienie wszelkich walorów przyrodniczych podczas pływania na ogromnym jeziorze może być nieco trudne. Na szczęście możecie wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na jezioro Śniardwy.

Obiekt znajduje się na terenie prywatnym, więc obowiązuje opłata za wejście.

Muzeum Reformacji Polskiej

Pierwsze w Polsce muzeum, którego tematyka została poświęcona wyłącznie historii reformacji Polski. Obiekt znajduje się tuż obok Kościoła Ewangelickiego p.w. Świętej Trójcy. Jego założycielem był proboszcz Władysław Pilchowski.

W muzeum znajdują się liczne dokumenty i druki związane z działaniami reformacyjnymi na ziemiach polski i portrety największych działaczy.

Ze względu na to, że obiekt przekazuje dość trudną część Polskiej historii i nie ma tu zbyt wielu atrakcji, które są przyjazne dzieciom, to polecamy zajrzeć tutaj wyłącznie ze starszymi turystami.

Adres: Pl. Kościelny, Mikołajki

Ulica Michała Kajki

ulica Kajki w Mikołajkach
Adobe Stock Artur Bociarski

Jak mówią mieszkańcy Mikołajek „Ulica Michała Kajki to całe Mikołajki”. W tym powiedzeniu jest wiele prawdy, gdyż jest to najstarsza i najdłuższa ulica w miejscowości. Jej długość wynosi 2,5 km. Domy, które na niej zobaczycie, mają charakter zabytkowy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski p.w. Świętej Trójcy

kościół w Mikołajkach
Adobe Stock/ Artur Bociarski

Małych miłośników dobrej architektury może zainteresować Kościół Świętej Trójcy w Mikołajkach. To wyjątkowa budowla zbudowana w stylu klasycystycznym przez niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla.

Zamek krzyżacki w Rynie

Około 17 km od Mikołajek znajduje się zachwycający zamek krzyżacki, który zdecydowanie warto odwiedzić przy okazji zwiedzania okolicznych atrakcji.

Przyciąga on sporą rzeszę turystów, jednak jego popularność nie wynika wyłącznie z jego okazałego wyglądu. Możecie tutaj zjeść w dawnych komnatach, popływać w podziemnych basenach czy nawet zagrać w kręgle.

Adres: Plac Wolności 2, Ryn

Promenada w Mikołajkach

promenada Mikołajki
Adobe Stock/ travelpeter

Jeśli chcecie wybrać się na rodzinny spacer brzegiem jeziora Mikołajskiego, to tutejsza promenada będzie dobrym rozwiązaniem. Rozciąga się ona od centrum miasteczka i dosięga Przemyku Przeczka.

W 2020 roku została całkowicie zmodernizowana. Obecnie ma aż 1526 metrów nabrzeża, 15 pomostów stałych oraz 5 dużych pomostów do cumowania dużych jednostek pływających. Staranne uzupełnienie promenady o roślinność i obiekty małej architektury całkowicie zmieniły jej oblicze.

Park Wodny Tropikana

wodne atrakcje dla dzieci Mikołajki
Adobe Stock/ Sunny studio

Co robić, jeśli pogoda nie dopisze i rejs po mazurskich jeziorach nie będzie mógł zostać zrealizowany? Możecie odwiedzić Hotel Gołębiewski. To idealne miejsce, w którym znajdziecie multum licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych, a ich niekwestionowanym ulubieńcem wśród dzieci jest Park Wodny Tropikana.

Znajdziecie tu długi basen sportowy, basen rekreacyjny z falą, rwącą rzekę czy brodzik dla dzieci. Najmłodsi mogą oddać się także zabawie na przeróżnych kolorowych i bajkowych atrakcjach.

Adres: Mrągowska 34, 11-730 Mikołajki

Klub jeździecki Stajnia

jazda na koniach w Mikołajkach
Adobe Stock/ Gorilla

W hotelu Gołębiewski znajduje się także klub jeździecki, w którym turyści mogą podjąć naukę jazdy konnej lub wybrać się na jedną z przejażdżek. Stałe trasy obejmują m.in. wycieczki do Parku Dzikich Zwierząt czy innych atrakcji na Mazurach.

Całoroczne lodowisko i tor saneczkowy

To nie koniec atrakcji, które czekają na was w hotelu Gołębiewskim. Znajdziecie tutaj zimową atrakcję dla całej rodziny, która otwarta jest także latem! Całoroczne lodowisko, którego powierzchnia wynosi aż 700 mkw.

Tor saneczkowy to kolejna ciekawa atrakcja dla dzieci w Mikołajkach. Jeśli pogoda dopisuje, to miejsce jest dostępne przez cały rok.

Sanki rozpędzają się nawet do 40 km/h! Nie musicie zamartwiać się o swoje bezpieczeństwo, gdyż są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa i hamulce. Do wyboru są jednoosobowe bądź dwuosobowe sanki, które będą odpowiednie do przejażdżki z dzieckiem.

Adres: Mrągowska 34, 11-730 Mikołajki

Park linowy Mikołajki

park linowy Mikołajki
Adobe Stock/ galitskaya

Dość nowa atrakcja dla dzieci w Mikołajkach, która została otwarta w 2019 roku. Na miejscu czekają na was 4 różne trasy z ponad 70 różnymi przeszkodami. Najłatwiejsza z nich dostosowana jest dla dzieci już od 4 roku życia.

Park Linowy znajduje się na terenie zalesionym i tuż przy jeziorze, dlatego zalecamy wziąć ze sobą coś na komary.

Adres: Leśna 9, Mikołajki

Galindia w okolicach Mikołajek

Ta atrakcja znajduje się niedaleko miejscowości Mikołajki. Możecie tu cofnąć się w czasie i poznać ciekawą historię rodu Galindów, który kiedyś zamieszkiwał te tereny.

Na turystów czekają niezwykłe atrakcje, takie jak kolacje w pieczarach czy wyprawy łodziami. Można się tu także spodziewać inscenizacji obrzędów czy napadów rabunkowych na przejeżdżających autobusami turystów. Osoby zainteresowane mogą odpłatnie przejść pasowanie na Galinda z wręczeniem medalu lub drewnianej maczugi.

Adres: Iznota koło Mikołajek, Ruciane Nida

Stadnina koni "Klonek"

Około 6 km od miasta zlokalizowana jest wyjątkowa atrakcja dla dzieci i dorosłych. W tak pięknych okolicznościach natury można, a nawet trzeba, pojeździć konno.

Na miejscu prowadzone są zajęcia dla początkujących, obozy jeździeckie czy jedno- lub kilkudniowe rajdy dla zaawansowanych. Dla osób, które chcą po prostu nacieszyć się pięknem przyrody, ośrodek organizuje przejażdżki bryczką. Niedaleko stadniny znajduje się Majcz Wielki – jeden z najczystszych akwenów wodnych w całym regionie. Przejażdżka w takim miejscu to spełnienie marzeń!

Reklama

Adres: Zełwągi 87, Zełwągi

Reklama
Reklama
Reklama