Mikołajki atrakcje
Adobe Stock/ Katarzyna
Czas wolny

Mikołajki – atrakcje dla dzieci

Na Pojezierzu Mazurskim znajdziecie wiele miejsc do wspólnej zabawy, które nie pozwolą wam się nudzić w miejscowości Mikołajki. Atrakcje dla dzieci obejmują tutaj nie tylko sporty wodne, które są domyślną opcją podczas wyjazdu na Mazury, lecz także mniej oczywiste atrakcje turystyczne, które pozwolą dzieciom w przystępny sposób poznać historię okolicy czy wyszaleć się, gdy za oknem pada deszcz.

Mikołajki są dość małą miejscowością, dlatego nasze zestawienie najlepszych miejsc dla dzieci, poszerzyliśmy także o okoliczne miejscowości. Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik ułatwi wam planowanie rodzinnych wakacji.

Atrakcje dla dzieci w Mikołajkach i okolicach:

 1. Wioska Żeglarska
 2. Jezioro Śniardwy – wizytówka Mikołajek
 3. Jeziora Mikołajskie i Łuknajno
 4. Wieża Widokowa na Śniardwy
 5. Muzeum Reformacji Polskiej
 6. Ulica Michała Kajki
 7. Kościół Ewangelicko-Augsburski p.w. Świętej Trójcy
 8. Zamek krzyżacki w Rynie
 9. Promenada w Mikołajkach
 10. Park Wodny Tropikana
 11. Klub jeździecki Stajnia
 12. Całoroczne lodowisko i tor saneczkowy
 13. Park linowy Mikołajki
 14. Galindia w okolicach Mikołajek
 15. Stadnina koni "Klonek"

Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]

Wioska Żeglarska

Wioska Żeglarska
Adobe Stock/ levranii

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, tuż przed samym brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Jest to nowoczesny port żeglarski, na którym możecie nie tylko zacumować swoją łódź. W Wiosce Żeglarskiej znajdziecie bazę sportów wodnych, m.in. narty, flyboard czy wakeboard, restauracje, piaszczystą plażę czy strefę chilloutu.

Latem dość często odbywają się tu pokazy kulinarne i koncerty muzyczne. Zainteresowani mogą także wyprawiać w Wiosce Żeglarskiej imprezy okolicznościowe.

Dla najmłodszych przygotowany został mini plac zabaw (Kącik Zabawy) oraz Domek na Plaży.

Adres: Kowalska 3, 11-730 Mikołajki

Jezioro Śniardwy – wizytówka Mikołajek

jezioro Śniardwy
Adobe Stock/ Tomasz Warszewski

Największe polskie jezioro Śniardwy ma powierzchnię 113,8 km². Bezkresny obraz wody jest niejedyną atrakcją, która na was tutaj czeka. Cały ekosystem jest bardzo unikatowy. Na tafli jeziora możecie podziwiać 8 wysp. To miejsce jest także największym europejskim lęgowiskiem łabędzia niemego.

Z Mikołajek na jezioro Śniardwy można dostać się poprzez rejsy wycieczkowe, które przepływają przez Jezioro Mikołajskie, Przemyk Przecza i finalnie zatrzymują się na największym polskim jeziorze.

Jeziora Mikołajskie i Łuknajno

jezioro Mikołajskie
Adobe Stock/ progarten

Mikołajki leżą bezpośrednio nad jeziorem Tałty i Mikołajskim. Jezioro Mikołajskie jest ważnym punktem sieci mazurskiej żeglugi. Wzdłuż jego linii rozciąga się słynna atrakcja Mikołajek – promenada. Letni sezon rozbudza to miejsce, które staje się mekką restauracji, smażalni ryb, pizzerii, stoisk z pamiątkami. Najczęściej spotkacie także tutaj mnóstwo atrakcji dla dzieci – rozbudowane oferty rejsów czy wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych.

Kolejne przyrodnicze atrakcje dla dzieci w Mikołajkach czekają na was na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zaledwie 5 km od Mikołajek mieści się jezioro, które jest jednym z największych siedlisk ptaków wodnych w Polsce. Według ekologów żyje tu nawet 175 gatunków ptaków. Wyjątkowa fauna na tym terenie została doceniona przez UNESCO, które w 1977 roku wpisało Jezioro Łuknajno na listę rezerwatów biosfery (MaB).

Wieża Widokowa na Śniardwy

wieża widokowa w Mikołajkach
Adobe Stock/ Adrian v. Allenstein

Docenienie wszelkich walorów przyrodniczych podczas pływania na ogromnym jeziorze może być nieco trudne. Na szczęście możecie wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na jezioro Śniardwy.

Obiekt znajduje się na terenie prywatnym, więc obowiązuje opłata za wejście.

Muzeum Reformacji Polskiej

Pierwsze w Polsce muzeum, którego tematyka została poświęcona wyłącznie historii reformacji Polski. Obiekt znajduje się tuż obok Kościoła Ewangelickiego p.w. Świętej Trójcy. Jego założycielem był proboszcz Władysław Pilchowski.

W muzeum znajdują się liczne dokumenty i druki związane z działaniami reformacyjnymi na ziemiach polski i portrety największych działaczy.

Ze względu na to, że obiekt przekazuje dość trudną część Polskiej historii i nie ma tu zbyt wielu atrakcji, które są przyjazne dzieciom, to polecamy zajrzeć tutaj wyłącznie ze starszymi turystami.

Adres: Pl. Kościelny, Mikołajki

Ulica Michała Kajki

ulica Kajki Mikołajki
Adobe Stock Artur Bociarski

Jak mówią mieszkańcy Mikołajek „Ulica Michała Kajki to całe Mikołajki”. W tym powiedzeniu jest wiele prawdy, gdyż jest to najstarsza i najdłuższa ulica w miejscowości. Jej długość wynosi 2,5 km. Domy, które na niej zobaczycie, mają charakter zabytkowy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski p.w. Świętej Trójcy

kościół w Mikołajkach
Adobe Stock/ Artur Bociarski

Małych miłośników dobrej architektury może zainteresować Kościół Świętej Trójcy w Mikołajkach. To wyjątkowa budowla zbudowana w stylu klasycystycznym przez niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla.

Zamek krzyżacki w Rynie

Około 17 km od Mikołajek znajduje się zachwycający zamek krzyżacki, który zdecydowanie warto odwiedzić przy okazji zwiedzania okolicznych atrakcji.

Przyciąga on sporą rzeszę turystów, jednak jego popularność nie wynika wyłącznie z jego okazałego wyglądu. Możecie tutaj zjeść w dawnych komnatach, popływać w podziemnych basenach czy nawet zagrać w kręgle

Adres: Plac Wolności 2, Ryn

Promenada w Mikołajkach

promenada Mikołajki
Adobe Stock/ travelpeter

Jeśli chcecie wybrać się na rodzinny spacer brzegiem jeziora Mikołajskiego, to tutejsza promenada będzie dobrym rozwiązaniem. Rozciąga się ona od centrum miasteczka i dosięga Przemyku Przeczka.

W 2020 roku została całkowicie zmodernizowana. Obecnie ma aż 1526 metrów nabrzeża, 15 pomostów stałych oraz 5 dużych pomostów do cumowania dużych jednostek pływających. Staranne uzupełnienie promenady o roślinność i obiekty małej architektury całkowicie zmieniły jej oblicze.

Park Wodny Tropikana

wodne atrakcje dla dzieci w Mikołajkach
Adobe Stock/ Sunny studio

Co robić, jeśli pogoda nie dopisze i rejs po mazurskich jeziorach nie będzie mógł zostać zrealizowany? Możecie odwiedzić Hotel Gołębiewski. To idealne miejsce, w którym znajdziecie multum licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych, a ich niekwestionowanym ulubieńcem wśród dzieci jest Park Wodny Tropikana.

Znajdziecie tu długi basen sportowy, basen rekreacyjny z falą, rwącą rzekę czy brodzik dla dzieci. Najmłodsi mogą oddać się także zabawie na przeróżnych kolorowych i bajkowych atrakcjach.

Adres: Mrągowska 34, 11-730 Mikołajki

Klub jeździecki Stajnia

jazda na koniach Mikołajki
Adobe Stock/ Gorilla

W hotelu Gołębiewski znajduje się także klub jeździecki, w którym turyści mogą podjąć naukę jazdy konnej lub wybrać się na jedną z przejażdżek. Stałe trasy obejmują m.in. wycieczki do Parku Dzikich Zwierząt czy innych atrakcji na Mazurach.

Całoroczne lodowisko i tor saneczkowy

To nie koniec atrakcji, które czekają na was w hotelu Gołębiewskim. Znajdziecie tutaj zimową atrakcję dla całej rodziny, która otwarta jest także latem! Całoroczne lodowisko, którego powierzchnia wynosi aż 700 mkw.

Tor saneczkowy to kolejna ciekawa atrakcja dla dzieci w Mikołajkach. Jeśli pogoda dopisuje, to miejsce jest dostępne przez cały rok. 

Sanki rozpędzają się nawet do 40 km/h! Nie musicie zamartwiać się o swoje bezpieczeństwo, gdyż są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa i hamulce. Do wyboru są jednoosobowe bądź dwuosobowe sanki, które będą odpowiednie do przejażdżki z dzieckiem.

Adres: Mrągowska 34, 11-730 Mikołajki

Park linowy Mikołajki

park linowy
Adobe Stock/ galitskaya

Dość nowa atrakcja dla dzieci w Mikołajkach, która została otwarta w 2019 roku. Na miejscu czekają na was 4 różne trasy z ponad 70 różnymi przeszkodami. Najłatwiejsza z nich dostosowana jest dla dzieci już od 4 roku życia.

Park Linowy znajduje się na terenie zalesionym i tuż przy jeziorze, dlatego zalecamy wziąć ze sobą coś na komary.

Adres: Leśna 9, Mikołajki

Galindia w okolicach Mikołajek

Ta atrakcja znajduje się niedaleko miejscowości Mikołajki. Możecie tu cofnąć się w czasie i poznać ciekawą historię rodu Galindów, który kiedyś zamieszkiwał te tereny.

Na turystów czekają niezwykłe atrakcje, takie jak kolacje w pieczarach czy wyprawy łodziami. Można się tu także spodziewać inscenizacji obrzędów czy napadów rabunkowych na przejeżdżających autobusami turystów. Osoby zainteresowane mogą odpłatnie przejść pasowanie na Galinda z wręczeniem medalu lub drewnianej maczugi.

Adres: Iznota koło Mikołajek, Ruciane Nida

Stadnina koni "Klonek"

Około 6 km od miasta zlokalizowana jest wyjątkowa atrakcja dla dzieci i dorosłych. W tak pięknych okolicznościach natury można, a nawet trzeba, pojeździć konno.

Na miejscu prowadzone są zajęcia dla początkujących, obozy jeździeckie czy jedno- lub kilkudniowe rajdy dla zaawansowanych. Dla osób, które chcą po prostu nacieszyć się pięknem przyrody, ośrodek organizuje przejażdżki bryczką. Niedaleko stadniny znajduje się Majcz Wielki – jeden z najczystszych akwenów wodnych w całym regionie. Przejażdżka w takim miejscu to spełnienie marzeń!

Adres: Zełwągi 87, Zełwągi

gdzie nad morze z dzieckiem
Adobe Stock
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Gdzie nad morze z dzieckiem, aby uniknąć tłumów, hałasu i wysokich cen? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców planujących wakacje i ceniących spokój. Podpowiadamy, jakie nadbałtyckie miejscowości są najlepsze dla rodzin z dziećmi i jakie atrakcje nad morzem wybrać. Gdzie najmłodsi nie będą się nudzić, nawet gdy nie dopisze pogoda, a rodzice odpoczną od codziennego zgiełku?

Planujesz  wakacje z dziećmi w Polsce ? Zastanawiasz się, gdzie pojechać nad polskie morze z dzieckiem, ale nie masz pomysłu? Wakacje nad Bałtykiem to świetny pomysł pod warunkiem, że wybierzesz miejscowość, w której maluch będzie czuł się naprawdę dobrze. Wczasy nad morzem z niemowlakiem lub kilkulatkiem to nie to samo co szalone wakacje z grupką bezdzietnych, lubiących się bawić przyjaciół.  Dziecko, zwłaszcza małe, ma inne potrzeby i co innego jest dla niego atrakcją. Podpowiadamy, gdzie wybrać się nad morze z dzieckiem, aby wypoczynek był bezpieczny i udany. Podajemy listę ciekawych miejsc nad morzem dla dzieci . Znajdziecie na niej topowe miejscowości i liczne atrakcje dla dzieci nad morzem .  Spis treści: Wakacje nad morzem z dzieckiem: na co zwrócić uwagę? Gdzie nad morze z dzieckiem? Świnoujście: najszersza plaża w Polsce Międzywodzie: wakacje bliżej natury Dziwnów: idealny dla niemowlaków  i małych dzieci Trzęsacz: a może tak koleją? Mrzeżyno: coś dla małego marynarza Chłopy: jeśli cenisz sobie ciszę i spokój Darłówko: jedyny taki most w Polsce Wicie: nie tylko morze, ale i jezioro Karwia: z dala od zgiełku Sopot: koniecznie pokaż dziecku molo Wakacje nad morzem z dzieckiem – na co zwrócić uwagę? Gdzie najlepiej nad polskie morze z dzieckiem? Wakacje z dzieckiem nad polskim morzem trzeba rozsądnie zaplanować. Najlepiej wybrać miejsce, które oferuje szereg atrakcji dla dzieci: czysty piasek na plaży (nikt nie lubi wypoczywać wśród wyłażących z kosza śmieci); względny spokój – dudniące dyskoteki, pędzące quady, ścisk na plaży i tłumy na deptaku nie będą atrakcją dla maluszka; lokalizację zapewniającą szybkie dotarcie na plażę; plac zabaw i inne atrakcje dla...

bieszczady atrakcje dla dzieci
Adobe Stock
Czas wolny
Bieszczady – atrakcje dla dzieci. Gdzie w Bieszczady z dziećmi i co zwiedzić?
Bieszczady – atrakcje dla dzieci obejmują tu przede wszystkim przyrodę i fantastyczne widoki, ale też muzea, parki ze zwierzętami i atrakcje sportowe. Do wyboru jest cała masa ciekawych miejsc. Podpowiadamy, co robić z dziećmi w Bieszczadach.

Planując odwiedzenie bieszczadzkich atrakcji dla dzieci trzeba będzie dokonać wyboru, bo nie sposób podczas jednego wyjazdu zobaczyć je wszystkie! To, co możemy podpowiedzieć, to taki ich dobór, aby pokazać dzieciakom różne oblicza Bieszczad . Niech pobyt w parkach linowych, na basenach i w muzeach nie przysłoni wam tego, co w Bieszczadach najpiękniejsze – przyrody! Dlatego nasza rada brzmi: wybierzcie przeróżne atrakcje dla dzieci, a ułatwi wam to nasz spis, w którym przypisaliśmy je do różnych kategorii, ale też opisujemy popularne atrakcje w znanych miejscach. To mogą być wasze najbardziej udane wakacje z dziećmi w Polsce ! Uwaga! W związku z epidemią koronawirusa przed wyprawą do wybranej atrakcji warto zadzwonić i dowiedzieć się, czy i na jakich warunkach funkcjonuje! Spis treści: Bieszczady – szlaki dla dzieci Polańczyk i Solina – atrakcje dla dzieci Tarnica z dzieckiem Połonina Wetlińska z dzieckiem Atrakcje przyrodnicze w Bieszczadach Bieszczady – sportowe atrakcje dla dzieci Bieszczady – atrakcje dla dzieci – muzea i zabytki Bieszczady – szlaki dla dzieci Poniżej nasze propozycje łatwych wycieczek bieszczadzkimi szlakami. Pamiętajcie, że kolor szlaku nie oznacza stopnia trudności tak, jak ma to miejsce w przypadku tras narciarskich. Dlatego nie zniechęcajcie się, gdy zobaczycie szlak np. czerwony. O trudności decyduje w Bieszczadach długość trasy, gdyż nie ma tu bardzo stromych podejść i ścieżek nad przepaścią. Poza sprawdzonymi trasami, które tu proponujemy, możecie śmiało wybierać szlaki i planować wycieczki samodzielnie, kierując się czasami przejść , które są podawane w przewodnikach i na znakach turystycznych. Trzeba jedynie pamiętać, że są to czasy orientacyjne podane dla przeciętnej osoby dorosłej. Pokonanie tej samej drogi z małym dzieckiem może wam...

gdzie w góry z dzieckiem
Adobe Stock
Czas wolny
Gdzie jechać w góry z dziećmi w Polsce? Najbardziej urokliwe miejsca dla rodzin
To, gdzie jechać w góry z dziećmi, zależy od wieku dzieci, doświadczenia rodziców i nastawienia wszystkich członków rodziny. Jednak jedno jest pewne – w górach jest więcej atrakcji niż nad morzem i łatwiej tam dziecku zaszczepić ciekawość świata i aktywny tryb życia. Przedstawiamy trasy, które nadają się dla dzieci – w Tatrach, Pieninach, Bieszczadach i Górach Świętokrzyskich.

Oczywiście w każdych polskich górach jest mnóstwo szlaków nadających się dla rodzin z dziećmi, więc nasz wybór jest bardzo subiektywny. Większość tu polecanych tras przeszłam z własnymi dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – więc wiem, że da się to zrobić. Wiem też, że dzieciaki często marudzą, idąc pod górę, na szczycie są dumne i szczęśliwe (chwalcie je, ile wlezie!), w drodze powrotnej nie widać po nich wielkiego zmęczenia i sporo potrafią z takich górskich wypraw zapamiętać. Mogą to być jedne z ich najlepszych wakacyjnych wspomnień. Wszystko w waszych, rodziców, rękach! Gdzie w góry z dziećmi: Pieniny Tatry Bieszczady Góry Świętokrzyskie Gdzie w góry z dziećmi – Pieniny dla każdego Trzy Korony. fot. Ewa Janczak-Cwil Wąwóz Homole – wieś Jaworki koło Szczawnicy. Na dnie wąwozu płynie potok, który tworzy malownicze kaskady. Zielony szlak prowadzi turystów łatwą ścieżką, która czasem przekracza potok – idzie się wtedy zbudowanymi tu metalowymi mostkami. Ściany wąwozu tworzą biały i czerwony wapień, a nad nimi górują fantazyjne turnie. Warto zwrócić uwagę dzieci na kolorowe różnorodne porosty, których w wąwozie jest mnóstwo. Czas wycieczki z dziećmi: 2-2,5 h wraz z odpoczynkami. Dolina Białej Wody. Także położona w okolicy wsi Jaworki. Doliną wiedzie żółty szlak z Jaworek do Litmanowej. Ścieżki są łagodne i dość szerokie, a nad potokami zawieszono kładki z barierkami. Droga jest łatwa i przyjemna. Idąc nią, można podziwiać liczne formacje skalne – Czubatą, Bazaltową Skałę, Czerwoną Skałę, zwaną też Sfinksem i mnóstwo innych. Na trasie są ławeczki i miejsca odpoczynku. Czas wycieczki z dziećmi: ok. 2 h z odpoczynkami. Zobacz także: Wakacje z dzieckiem pod namiotem – gdzie jechać, co zabrać? Spływ Dunajcem....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz