atrakcje dla dzieci Toruń
Adobe Stock/ Andrey Shevchenko
Czas wolny

Toruń – atrakcje dla dzieci w każdym wieku

Atrakcje dla dzieci w Toruniu są doskonałym połączniem historii, nauki i zabawy. Przekonajcie się, jakie ciekawe miejsca możecie odwiedzić wraz ze swoimi maluchami i starszakami.

Muzeum Toruńskiego Piernika czy Dom Mikołaja Kopernika to nie jedyne warte zwiedzenia miejsca, które oferuje Toruń. Atrakcje dla dzieci w tym mieście obejmują znacznie więcej miejsc, w których możecie spotkać egzotyczne zwierzęta, wskoczyć do basenu, a nawet wybrać się w kosmiczną podróż!

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Toruniu:

 1. Żywe Muzeum Toruńskiego Piernika
 2. Dom Legend Toruńskich
 3. Muzeum Historii Torunia
 4. Zamek Krzyżacki
 5. Muzeum Etnograficzne
 6. Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika
 7. Centrum miasta Toruń
 8. Panorama Torunia – darmowy taras widokowy
 9. Smok Toruński
 10. Dom Mikołaja Kopernika
 11. Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy w Toruniu
 12. Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium
 13. Ogród Zoobotaniczny
 14. Mini Aquapark w Toruniu
 15. Plac Zabaw Podmurna – Piernikowe miasteczko

Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]

Żywe Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika
Adobe Stock/ Robson90

Żywe Muzeum Piernika to obowiązkowa atrakcja dla dzieci w Toruniu. Znajdziecie ją w XVIII-wiecznej fabryce pierników przy ulicy Strumykowej.

Odwiedzający mogą poznać tutaj tajniki tego lokalnego wypieku. Dowiedziecie się, jak przygotować ciasto i w jakich warunkach wypiekane są najsmaczniejsze toruńskie pierniki.

W Żywym Muzeum Piernika organizowane są także warsztaty własnego wyrobu pierników. Możecie więc po wysłuchaniu ciekawej teorii, przejść do jeszcze ciekawszej praktyki. A najmłodszych z pewnością ucieszy końcowy etap takiej atrakcji – wspólne jedzenie wypieków.

Wstęp do Żywego Muzeum Piernika jest płatny.

Adres: Strumykowa 4, Toruń

Dom Legend Toruńskich

W Domu Legend Toruńskich możecie przenieść się do świata regionalnych opowieści. To unikatowe połączenie teatru i interaktywnego muzeum, które w ciekawy sposób przedstawi najmłodszym toruńskie legendy.

Całą rodziną możecie nie tylko posłuchać, lecz także przeżyć 6 intrygujących legend toruńskich. Aktorzy bardzo aktywnie angażują zwiedzających w odgrywane spektakle. Tata może zostać mianowany Krzyżakiem, a najmłodsi mogą zostać np. dzwonnikami.

Taka lekcja historii Torunia z pewnością na długo zapadnie im w pamięć!

Adres: Szeroka 35, Toruń

Muzeum Historii Torunia

Muzeum Toruń
Adobe Stock/ Magryt

Atrakcja dla dzieci w Toruniu, która raczej przypadnie do gustu wyłącznie starszym dzieciom. Znajduje się w zabytkowej kamienicy, która była zamieszkiwana przez rodzinę Eskenów.

W Muzeum Historii Torunia raczej nie znajdziecie zaskakujących wystaw interaktywnych, jednak z pewnością zostanie docenione przez fanów klasycznych ekspozycji. Możecie tu poznać historię prehistorycznego i średniowiecznego Torunia czy zobaczyć towary dawnych kupców.

Najciekawszą dla dzieci atrakcją jest sala w piwnicy. To właśnie tam mogą wejść w nieco większą interakcję z toruńską historią. Mają tam możliwość ubrania manekinów w stroje z dawnych epok czy też zestawienia stołu.

Adres: Łazienna 16, Toruń

Zamek Krzyżacki

zamek krzyżacki w Toruniu
Adobe Stock/ Artur Bogacki

Mali miłośnicy historii powinni także koniecznie odwiedzić ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu. To miejsce, w którym istniała najstarsza warownia krzyżacka na Ziemi Chełmskiej. Zamek wraz z resztą Średniowiecznego Zespołu Miejskiego wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Adres: Przedzamcze 3, Toruń

Muzeum Etnograficzne

Etnomuzeum to kolejny punkt na mapie Torunia, który może zaciekawić rodziny z dziećmi. Muzeum znajduje się przy Wałach Sikorskiego. Podzielone jest na dwa obszary: wewnętrzny, który zawiera wystawy stałe i tymczasowe, oraz zewnętrzny, który obejmuje ciekawe parki etnograficzne. Zewnętrzne obszary to skanseny, które odtwarzają obraz kultury wiejskiej sprzed wieków.

Z pewnością jest to ciekawa lekcja historii, która pozwoli najmłodszym naocznie doświadczyć dawnej architektury i zwyczajów społeczności wiejskich.

Adres: Wały Generała Władysława Sikorskiego 19, Toruń

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika

Jest to pierwsze muzeum w Polsce poświęcone podróżnikom. Zaaranżował je wielki polski podróżnik Tony Halik. Na miejscu znajdują się wartościowe pamiątki polskich obieżyświatów, a także ich zdjęcia, które przedstawiają namiastkę kultur z całego świata.

Wśród ekspozycji są m.in. wielobarwne tkaniny z Meksyku, kobieca biżuteria z rejonów Afrykańskich, okazałe ozdoby ciała łowców głów z Papui Nowej Gwinei czy chińskie stroje ludowe.

Adres: Franciszkańska 9/11, Toruń

Centrum miasta Toruń

Mikołaj Kopernik pomnik
Adobe Stock/ Marek Klimek

Wiemy, że zwiedzanie zabytków z dziećmi najczęściej kończy się intensywnym narzekaniem, jednak w okolicach Starego Miasta znajdziecie naprawdę wiele pięknych miejsc wartych zobaczenia. To właśnie tam mieści się pomnik Mikołaja Kopernika, Kościół św. Ducha, Ratusz Staromiejski, rzeźba osiołka czy pomnik flisaka. Polecamy wam choć przejść się w okolicach toruńskiej starówki i pomiędzy lodami a pierniczkami przemycić parę ciekawostek o miejskich zabytkach.

Rynek Starego Miasta słynie także z Kamienicy pod Gwiazdą, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych barokowych kamienic w Europie.

Panorama Torunia – darmowy taras widokowy

Jeśli uważacie, że z waszymi małymi podróżnikami tradycyjne zwiedzanie zabytków jest niemożliwe, to dobrym pomysłem będzie wstęp na platformę widokową. Możecie z niej podziwiać panoramę miasta, która robi szczególne wrażenie po zmroku.

Panoramę miasta możecie także zobaczyć z punktu widokowego na wieży Rynku Staromiejskiego.

Smok Toruński

Wszyscy zachwycają się smokiem Wawelskim, a mało kto pamięta o toruńskim okazie. W okolicach rynku Nowomiejskiego znajdziecie ceramicznego smoka, który nawiązuje do miejskiej legendy.

Podobno w okolicach Zamku Krzyżackiego widziano dwukrotnie smoka o długości około 2 metrów! Protokół z relacji świadków do tej pory znajduje się w miejskich archiwum. Niestety nie zachowały się żadne inne dokumenty, które potwierdzałyby istnienie tego magicznego stworzenia, jednak chcąc zatrzymać legendę żywą, mieszkańcy miasta ustawili statuetkę na rogu ulic Szerokiej i Podmurnej.

Adres: Przedzamcze 20, Toruń

Dom Mikołaja Kopernika

dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Adobe Stock/ Melastmohican

Najsłynniejszy mieszkaniec Torunia – Mikołaj Kopernik. Naukowiec, który wstrzymał słońce, a ruszył ziemię, z pewnością jest znany nawet najmłodszym podróżnikom. W Toruniu macie wyjątkową okazję zobaczyć pracownię!

W domu Mikołaja Kopernika macie okazję nie tylko dowiedzieć się, w jakich warunkach pracował astronom, lecz także zobaczyć mieszczańskie wnętrza z XV-wieku. To wyjątkowa lekcja historii dla rodzin z dziećmi, które mogą nie tylko przekonać się, jak żyło się w poprzednich wiekach. Mogą także zrozumieć, że zdobycie wyjątkowej wiedzy nie wymaga szczególnych narzędzi, lecz jedynie chęci.

Dom Kopernika to – naszym zdaniem – obowiązkowy zabytek w Toruniu, który warto odwiedzić nawet z małymi dziećmi.

Adres: Mikołaja Kopernika 13, Toruń

Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy w Toruniu

Odkrywając atrakcje dla dzieci w Toruniu, koniecznie zajrzyjcie do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Znajduje się w dawnym młynie parowym. Na 5 tysiącach mkw. i aż 6 kondygnacjach czekają na was przeróżne nowinki i ciekawostki ze świata nauki. Wiedzę zdobywacie sami poprzez przeróżne doświadczenia!

Dla dzieci jest to po prostu ogromny plac zabaw, w którym „przypadkowo” zdobywają masę wiedzy. Naszym zdaniem jest to jedna z najciekawszych atrakcji dla dzieci w Toruniu.

Adres: Władysława Łokietka 5, Toruń

Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium

Planetarium Toruń atrakcje
Adobe Stock/ Lunnaya

W astronomicznym centrum Polski nie brakuje kosmicznych miejsc. Planetarium to toruńska atrakcja dla dzieci, która w swojej ofercie ma przeróżne seanse dla dzieci i młodzieży. Podczas wyjątkowych projekcji mali podróżnicy mogą na chwilę zamienić się w małych astronautów i odbyć nieziemską podróż po tajemnicach Kosmosu.

W Planetarium nawet najmłodsze dzieci mogą poznać dorobek Mikołaja Kopernika i zrozumieć proste prawa rządzące wszechświatem.

Adres: Franciszkańska 15, Toruń

Ogród Zoobotaniczny

zoo Toruń
Adobe Stock/ Andrey Shevchenko

Z naszych kosmicznych atrakcji dla dzieci w Toruniu wracamy na chwilę na ziemię. W mieście Mikołaja Kopernika czeka na was także urocze mini zoo.

Choć Toruński Ogród Zoobotaniczny zajmuje jedynie 8 ha, to znajdziecie tutaj aż 150 zwierząt. Największą popularnością wśród dzieci cieszą się niedźwiedzie brunatne, jednak znajdziecie tu także żubra, lamę, żbika czy kameleona.

To dobre miejsce na popołudniowy spacer, gdy chcecie odsapnąć od zwiedzania i bardziej aktywnych atrakcji.

Adres: Szosa Bydgoska 7, Toruń

Mini Aquapark w Toruniu

A co robić z dziećmi w Toruniu, gdy nie dopisze wam pogoda? Ratunkiem może być lokalny mini aquapark. Nie jest to duży obiekt, lecz z pewnością uda wam się tu znaleźć ciekawe atrakcje dla całej rodziny.

Czekają tu na was dwa baseny, zjeżdżalnie, rwąca rzeka i bicze wodne. Dorośli mogą także skorzystać z salki do squasha i fitnessu.

Adres: Bażynskich 9, Toruń

Plac Zabaw Podmurna – Piernikowe miasteczko

plac zabaw w Toruniu
Adobe Stock/ Tula L

Zwiedzając toruńskie place zabaw, polecamy wam wstąpić także do obiektu „Podmurna”.

W centrum miasta, a dokładniej w Starym Mieście, znajdziecie niezwykły plac zabaw, który nawiązuje do przepysznych lokalnych pierniczków. Nie jest to klasyczny plac zabaw, to duża instalacja, która ma formę dużego statku. Latem czeka tu na was nawet wodny plac zabaw, który wyposażony jest w obrotowe fontanny.

Na obiekcie znajduje się także kącik muzyczny, w którym dzieci mogą poznać świat instrumentów i (być może) odkryć swój nowy talent!

Adres: Bażynskich 9, Toruń

Atrakcje kujawsko-pomorskie
Adobe Stock/fot. Studio Romantic
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci w województwie kujawsko-pomorskim
Poznajcie najciekawsze atrakcje dla dzieci w województwie zachodnio-pomorskim. Kujawy mają dużo do zaoferowania całym rodzinom: od miejsc zabytkowych, do miejsc rozrywki i zabawy. Z pewnością nie będziecie się tu nudzić!

Czasem ciężko zainteresować dziecko jakąś konkretną atrakcją. Jednakże będąc w województwie kujawsko-pomorskim atrakcji dla dzieci nie brakuje. Zatem zachęcamy do poznania ciekawych, regionalnych miejsc. Spis treści: Młyn Wiedzy w Toruniu Planetarium Toruń Fantasy Park w Toruniu Muzeum Zabawek i Bajek Żywe Muzeum Piernika Manufaktura Cukierków w Toruniu Ogród Zoobotaniczny w Toruniu Zoo w Bydgoszczy Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” Plac zabaw na Wyspie Młyńskiej Muzeum Mydła i Historii Brudu Jura Park w Solcu Kujawskim Park linowy Włocławek Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji Park Dinozaurów Zaurolandia w Rogowie Mega Park Rudnik Młyn Wiedzy w Toruniu Młyn Wiedzy w Toruniu jest nowoczesnym parkiem naukowym. Na zwiedzających czekają doświadczenia, które mogą samodzielnie przeprowadzić. Dodatkowo możecie obejrzeć pracownie naukowe, sale ekspozycyjne oraz wiele wystaw. Z każdego piętra zobaczycie Wahadło Foucaulta, które ukazuje obrót Ziemi wokół własnej osi. Oprócz wahadła, w Młynie Wiedzy dostępne są: wystawa „O obrotach”, model rzeki nawiązującej do przepływającej przez Toruń Wisły, ekspozycja „Idee”, która ukazuje idee kreowane przez człowieka, pracownia kreatywna dla dzieci – przebudowa, wystawa „przeŻYCIE”. Adres: ul. Władysława Łokietka 5, 87-100 Toruń Planetarium Toruń Będąc w województwie kujawsko-pomorskim, warto odwiedzić Toruń, a w nim Planetarium. Będziecie mogli tu zobaczyć świat w perspektywie planety oraz galaktyk. Ponadto w sali Planetarium odbywają się 40-minutowe pokazy astronomiczne. Obejrzycie w nim m.in.: opis...

atrakcje dla dzieci Gdańsk
Adobe Stock/ johnkruger1
Czas wolny
Gdańsk – atrakcje dla dzieci, które urozmaicą wasz pobyt!
Atrakcje dla dzieci w Gdańsku urozmaicą leniwe wylegiwanie się nad polskim morzem. Ciekawe miejsca, które tutaj znajdziecie, nie pozwolą wam się nudzić nawet przez chwilę – i to niezależnie od pogody!

W naszym przewodniku znajdziecie atrakcje dla dzieci w Gdańsku, które pozwolą im poznać nieco historię tego niezwykłego miasta i miejsca, w których najmłodsi mogą spożytkować swoją energię. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże wam w zaplanowaniu niezapomnianego urlopu nad morzem. Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku : Główne miasto Gdańsk Muzeum Wnętrz Mieszczańskich Galeria Starych Zabawek Ośrodek Kultury Morskiej Muzeum Bursztynu w Starym Mieście Teatr Miniatura Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw Gdański Ogród Zoologiczny Interaktywne mini ZOO – Zwierzaki nad Potokiem Centrum Hewelianum Loopy's World – największy na Pomorzu plac zabaw Kraina Zabawy w Parku Nadmorskim Stadion Energa Gdańsk Główne miasto Gdańsk Gdańskie centrum ma niepowtarzalny klimat, w którym portowe zabytki i rekonstrukcje budowli przeplatają się z mieszczańskimi budowlami. Choć najmłodszych może nie zainteresować wybitna architektura, którą możemy zobaczyć w Trójmieście, to z pewnością zainteresują ich sklepy pamiątkowe i restauracje, które znajdują się głównie w ścisłym centrum. Na szczególną uwagę zasługuje Trakt Królewski, czyli ulica Długa, która została doskonale odbudowana po bombardowaniu w czasie II WŚ. To tutaj znajduje się Złota Brama czy Fontanna Neptuna. Spacerując od centrum wzdłuż nabrzeża Motławy, natraficie też na reprezentatywny napis Gdańsk , przy którym polscy turyści uwielbiają robić zdjęcia. Muzeum Wnętrz Mieszczańskich Najmłodsi rzadko doceniają kunszt architektury z ubiegłych wieków. Są jednak zabytki, które ciężko pominąć będąc w Gdańsku, a jednym z nich jest Dom Uphagena , znany także jako Muzeum Wnętrz Mieszczańskich . To jedyna kamienica mieszczańska z XVIII wieku,...

Atrakcje łódzkie
Adobe Stock/fot. Robert Kneschke
Czas wolny
Najciekawsze atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim
Atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim zapewnią rozrywkę dla małych i starszych pociech. Rejon ten ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, dzięki którym wasz pobyt tam będzie ciekawy, a najmłodsi nie będą narzekać na nudę.

Województwo łódzkie oferuje wiele atrakcji, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez problemu dobierzecie aktywność lub miejsce pod młodsze i starsze dzieci. Przekonajcie się sami! Spis treści: Dinopark Kołacinek Sady Klemensa Termy Uniejów Zoo Safari Borysew Kolej Rogowska Dobronianka Park Arkadia i Pałac w Nieborowie Centralne Muzeum Włókiennictwa Muzeum Kinematografii Planetarium EC1 Centrum Nauki Experymentarium Spalski Park Krajobrazowy Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy Zamek w Łęczycy Arboretum w Rogowie Dinopark Kołacinek Wizyta w Dinoparku Kołacinek ucieszy młodsze i starsze dzieci, a także dorosłych. Znajduje się około godziny drogi od Łodzi. Znajdziecie tam dużo ścieżek, które poprowadzą was w poszukiwaniu kolejnych dinozaurów. Ponadto dzieci mogą na jakiś czas zostać archeologiem, odwiedzić muzeum, przejechać się dostępną kolejką lub poszaleć na placu zabaw. Na miejscu większość atrakcji jest płatna, więc trzeba być na to przygotowanym, gdy wasze dzieci rzucą się w wir zabawy. Adres: Kołacinek 21, 95-062 Dmosin Sady Klemensa Sady Klemensa znajdziecie między Warszawą a Łodzią. Jest to miejsce, gdzie całą rodziną odpoczniecie, nabierzecie energii na kolejny cały dzień zwiedzania i po prostu spędzicie tu miło czas. Na dzieci czekają atrakcje takie jak: Tor przeszkód, Park wodny, Piaskownica, Trampoliny, Labirynt, Oraz place zabaw. Nie lada atrakcją będzie dla waszych pociech przejażdżka kolejką z ciągnikiem, przejście trasy w parku linowym oraz jeżdżenie gokartami. Dorośli odnajdą się z pewnością w strefie wypoczynku, która wzbogacona jest o hamaki i leżaki. Adres: Podskarbice Szlacheckie 1, 96-232 Termy Uniejów Termy Uniejów są jednym z najpopularniejszych miejsc tego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz