Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
spacer z dzieckiem
Fotolia
Mama

Dobry rodzic rozumie, że dzieci są dziećmi (i 7 innych rzeczy)

Dowiedz się, co robić, żeby twoje dziecko miało najlepsze warunki do rozwoju i wyrosło na szczęśliwego i dobrego człowieka.

Współcześni rodzice przykładają dużą wagę do tego, by świadomie wychowywać swoje dzieci i z mądrością pochylają się nad ich potrzebami, rozwojem i emocjami. Terapeutka rodzinna, Angela Pruess, bazując na swoich spotkaniach z rodzicami, ułożyła listę rzeczy, które przyczyniają się do zdrowego rozwoju dzieci. Te obserwacje mają charakter uniwersalny i warto stosować je w codziennym życiu z dziećmi, jeśli chcemy, żeby miały najlepsze warunki do rozwoju.

1.    Dobry rodzic wie, że dzieci są dziećmi

Dobry rodzic nie oczekuje od swojego dziecka, że będzie się ono zachowywać jak dorosły człowiek, który ma za sobą lata doświadczeń, socjalizacji, życiowych lekcji i przemyśleń. Pozwala swojemu dziecku na popełnianie błędów, bo wie, że to na nich się uczy. Akceptuje to, że dziecko będzie zachowywać się niedojrzale i irracjonalnie z punktu widzenia dorosłego. Dorośli nie lubią, kiedy dzieci marudzą i jęczą, złoszczą się, pyskują, ale powinniśmy wiedzieć, że część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie i kontrolę impulsów, dojrzewa w pełni po 20 urodzinach. Dlatego musimy pamiętać, ze niedojrzałe zachowanie jest normalne u dzieci. Nauka nam mówi, że nie może być inaczej!

2.    Dobry rodzic wyznacza granice

Dzieci muszą się nauczyć wszystkiego o świecie od nas, dlatego potrzebują jasnych przekazów i drogowskazów. Potrzebują granic, by nie odczuwać niepokoju i braku bezpieczeństwa. Jednak, żeby dobrze wyznaczać granice w codziennym życiu, musimy to robić z szacunkiem. Stanowczo, ale bez krytyki. Terapeutka rodzinna podpowiada, żeby pomyśleć o tym, jak chcielibyśmy, żeby nasz szef komunikował się z nami w pracy i żebyśmy przenieśli to na domowy grunt.

3.    Dobry rodzic zna etapy rozwoju

Dwulatek zachowuje się inaczej niż czterolatek, który z kolei zachowuje się inaczej od siedmiolatka. Dlatego ważne jest, żebyśmy jako rodzice byli świadomi etapów rozwoju. Pozwala nam to uporządkować zachowanie dzieci i umieścić je w odpowiednim kontekście jego rozwoju, a dzięki temu prawidłowo reagować w konkretnych sytuacjach. Radosny maluch płacze wniebogłosy przy odprowadzaniu do żłobka? Lęk separacyjny. Etap rozwoju.

4.    Dobry rodzic zna temperament dziecka

Każdy człowiek rodzi się z określonym temperamentem. To coś, czego nie zmienimy, bez względu na to, jak bardzo będziemy dokręcać śrubki. Jedno dziecko będzie spokojne i uśmiechnięte, inne ciche i wycofane, jeszcze inne będzie rozpierać energia, a buzia nie będzie mu się zamykać. To właśnie kwestia temperamentu. Zdając sobie sprawę z temperamentu dziecka, będziemy lepiej rozumieć jego zachowanie i wiedzieć, jak wspierać je w rozwoju.

5.    Dobry rodzic pozwala dziecku się bawić

Dziecko potrzebuje zabawy, w ten sposób zdobywa wiedzę o świecie, rozwija się, uczy właściwych zachowań, praw fizyki i wielu innych rzeczy. Żeby te procesy przebiegały bez zakłóceń i żeby stworzyć dziecku najlepsze warunki do rozwoju, powinniśmy im dawać codziennie czas na nieskrępowaną zabawę według ich własnego pomysłu, bez ingerencji, bez kontrolowania. Dziecięce plany dnia przeładowane zajęciami dodatkowymi to błąd.

6.    Dobry rodzic wie, kiedy słuchać i kiedy mówić

Kusi nas, żeby rozwiązywać problemy za nasze dzieci, usuwać im z drogi przeszkody, ułatwiać wszystko, co się da. Ale mądry rodzic wie, że dziecko świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem problemów, jeśli mu się na to pozwoli. Kiedy powstrzymamy swoją naturalną potrzebę wręczania dzieciom gotowych rozwiązań, czeka nas niespodzianka: dziecko często samo potrafi wyciągnąć odpowiednie wnioski i znaleźć rozwiązanie. Towarzyszenie w tym dziecku, wysłuchanie go, zrozumienie to najlepsze, co możemy zrobić.

7.    Dobry rodzic daje dobry przykład

Możemy nawet kilka razy dziennie powtarzać dziecku rozmaite życiowe mądrości i wygłaszać tyrady na temat właściwego zachowania, ale nic tak dobrze nie nauczy dziecka, jak się zachowywać względem innych ludzi, jak nasze własne zachowanie względem niego i innych osób w naszym otoczeniu. To ma dodatkową zaletę: sami stajemy się dzięki temu lepszymi ludźmi!

8.    Dobry rodzic ma życie poza dzieckiem

Dziecko jest centrum naszego wszechświata i jest to absolutnie naturalne. Jednak musimy pamiętać o tym, że rodzice potrzebują czegoś więcej: własnych przyjaźni, hobby, rozwoju. To może być trudne, ale warto znaleźć czas tylko dla siebie, by nie obciążać dziecka zadaniem zaspokajania wszystkich naszych emocjonalnych potrzeb. W przyszłości może się to zwrócić przeciwko nam.

Niełatwo jest zmienić swoje przyzwyczajenia i utarte schematy zachowań, ale warto – dla dobra dziecka i swojego własnego rozwoju osobistego.

Zobacz też:

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

Małe dziecko potrzebuje granic, by czuć się bezpiecznie.
Wychowanie
O stawianiu granic – wywiad z Marią Rotkiel, psychologiem
Czy dziecko byłoby szczęśliwe, robiąc wszystko, na co ma ochotę? O rozsądnym stawianiu granic rozmawiamy z Marią Rotkiel, autorką książki „O rety! Dziecko!”.

Po co dziecku granice: zasady, reguły, zakazy? Maria Rotkiel, psycholożka, terapeutka par, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju zawodowego i osobistego, trenerka motywacyjna, autorka książki "O rety, dziecko!": Dziecko jest jak turysta w kraju o nieznanej mu kulturze i zwyczajach. By poczuć się bezpiecznie i odnaleźć przyjemność w poznawaniu nowego miejsca, musi poznać obowiązujące w nim zasady: wiedzieć co wolno, a czego nie, co jest dobre, a co niebezpieczne. Bez tej wiedzy będzie zagubione. Granice są więc drogowskazami , które pomagają mu uczyć się świata, siebie i ludzi – z radością, bez lęku. Sprawiają, że to, co je otacza, staje się bezpieczniejsze, bardziej zrozumiałe i przewidywalne. Gdybyśmy ich nie stawiali, pozostawilibyśmy naszego „turystę” bez pomocy. To tak, jakbyśmy mówili: „Radź sobie sam”. Jak stawiać granice, by nie zmienić domu w koszary? W rodzicielstwie ważna jest empatia i szacunek . Jeśli szanujemy dziecko i jego potrzeby, jeśli dajemy mu prawo do własnego zdania i jesteśmy wrażliwi na to, co czuje i jak to wyraża, nie przesadzimy w kwestii stawiania granic. Zabraniając czy wymagając czegoś, uzasadniajmy swoją decyzję. Pozostawiajmy maluchowi wybór w niektórych sprawach. Np. egzekwując to, aby jadł zdrowo i regularnie, pytajmy: „Na co masz ochotę: na rosół czy zupę pomidorową?”. Nie zgadzajmy się jednak, by dla świętego spokoju zamiast obiadu jadał lody. Jeżeli ma na nie wielką ochotę, dajmy mu je na deser. Zobacz także: Mów "Stop!" zamiast "Nie!" O czym trzeba pamiętać, ucząc dziecko reguł? Przede wszystkim tłumaczmy dziecku, czemu te reguły służą . Róbmy to tak, by było to dla niego zrozumiałe. Odwołujmy się do przykładów. Mówmy na przykład tak: „Nie wolno nikogo bić. Mama cię nie bije, bo bicie jest niedobre. Gdyby mama cię...

Wychowanie
Sposób na urwisa
Zawsze grzeczne? Nie, takich dzieci nie ma (na szczęście). Ale jeśli spełnisz kilka warunków, łobuziak zmieni się w aniołka. Serio!

Co oznacza dla Ciebie pojęcie „grzeczne dziecko”? Jeśli myślisz, że to maluch zawsze słuchający starszych, nigdy nie przerywający rozmów innym, przez cały czas ładnie bawiący się w swoim pokoju, to... się mylisz. Nie ma takich dzieci. Zresztą, gdybyś zastanowiła się głębiej, to pewnie doszłabyś do wniosku, że wcale nie marzysz o zawsze posłusznym smyku. Bezwarunkowe posłuszeństwo nie pozwala na doświadczenia, szalone pomysły – a więc na to wszystko, co jest motorem rozwoju małego człowieka. A przecież chcesz, by szkrab był mądry, otwarty i pewny siebie. Czy może być więc jednocześnie grzeczny? Może! Tylko, że cecha ta nie oznacza ślepego posłuszeństwa, a raczej stosowanie reguł, szanowanie innych, dobre maniery. Co zatem jest potrzebne, by wychować grzecznego malucha? Wiedza o tym, jak się dziecko rozwija, co czuje, czego się boi... Wiedząc trochę na ten temat, nie zdenerwujesz się, że Twój dwulatek ciągle wszystkiemu zaprzecza (w tym wieku „nie” to ulubione słowo). Nie zaczniesz też nagle wymagać od trzylatka, by zgodnie bawił się ze swoimi rówieśnikami (taki maluch nie jest jeszcze na to gotowy). Spokój Jeśli często na zachowanie malucha będziesz reagować nerwowo, np. złościć się, że przerywa Ci rozmowę, to jedyną rzeczą, jaką osiągniesz, będzie strach dziecka. Smyk może i przestanie Ci przerywać w pół słowa, ale nie dlatego, że będzie wiedział, że to jest niegrzeczne, a dlatego, że po prostu zacznie się bać Twojej reakcji. W nerwowej atmosferze smyk nie czuje się bezpieczny. Może wtedy stać się zamknięty w sobie, wycofany (żeby tylko się nie narażać), albo odwrotnie: agresywny, niegrzeczny („Po co mam się starać, skoro i tak mama będzie na mnie zła”). Konsekwencja Raz zaganiamy malca do łóżeczka tuż po dobranocce, innym razem pozwalamy mu jeszcze z nami zostać. Jednego dnia mówimy...

Sposoby na dziecięcą złość
AdobeStock
Wychowanie
Dziecięca złość wcale nie taka zła! Są sposoby, by ją oswoić
Zazwyczaj każemy dziecku się uspokoić, chcemy, by jak najszybciej przestało przeżywać to, co czuje. W ten sposób uczymy je, że złość jest niewłaściwa i nieakceptowana, a to duży błąd!

Nikt z nas nie lubi złości. Jednak jest to emocja taka sama, jak każda inna i zarówno dorosły, jak i dziecko ma prawo do jej przeżywania . Złość jest trudna i nieprzyjemna, dlatego zwykle u dziecka traktujemy ją jako problem. Nie da się jednak sprawić, by zniknęła. Zamiast tłumić emocje, warto pomoc dziecku je zrozumieć i nauczyć skutecznych sposobów ich regulacji. Złość wcale nie jest zła Pawie wszystkim dzieci miewają napady złości. Warto wiedzieć, że wiele z tych sytuacji ma związek ze zmęczeniem czy głodem. Inne są wynikiem sytuacji, która dla dziecka jest zupełnie niezrozumiała, a towarzyszące jej emocje są zbyt silne, by maluch był w stanie sam sobie z nimi poradzić. Dla rodzica takie zachowanie dziecka jest frustrujące. Ale to, że powstrzymasz malucha przed jej wyrażaniem, nie oznacza, że emocje znikną. Zaburzony obraz świata Rodzice pewnej dziewczyny nigdy się przy niej nie kłócili, nie obrażali sie na siebie i nigdy nie okazywali niezadowolenia, czy złości. Gdy sama weszła w dorosłe życie z partnerem, przeżyła szok, jak wiele emocji się pojawia w tak bliskiej relacji. Zaczęła mieć poczucie winy, że robi coś nie tak, tymczasem to obraz rodziny, w jakim się wychowała, nie był rzeczywisty. Niestety gdzieś w naszym wychowaniu zakorzenione jest, że okazywanie złości jest czymś niestosownym, to coś, czego należy się wstydzić. Jest oznaka braku kontroli nad emocjami i słabości. Rodzice ukrywają złość przed dziećmi, tłuamcząc, że nic się nie stało, dają maluchowi błędny komunikat co do swojego stanu emocjonalnego. To sprawia to, że relacja z dzieckiem nie jest autentyczna. By nauczyć pociechę radzenia sobie z trudnymi emocjami, musimy najpierw sami zejść z piedestału i pozwolić sobie na okazywanie oraz nazywanie emocji nawet tych trudnych. Te dobre i złe emocje Bardzo często kategoryzujemy emocje, dzieląc na te, które są fajne, miłe oraz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj