Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród
Fotolia
Prawo i finanse

Bez koszmaru na porodówce! – walczymy o lepsze porody

Żaden lekarz czy położna nie ma prawa mówić do rodzącej kobiety, żeby „się nie darła” albo by „pośpieszyła się z tym porodem”. Akcja Lepszy poród walczy o prawa rodzących kobiet.

Celem akcji Lepszy poród jest poprawienie opieki okołoporodowej i zwrócenie uwagi na fakt łamania praw kobiet na porodówkach. Organizatorki akcji podkreślają, że nie chcą straszyć kobiet porodem, ale przeciwnie: uświadamiać je, do czego mają prawo na oddziale położniczym. Każda z nas może dołączyć do akcji, np. wysłając kartkę z opisem swojego porodu albo  podpisując petycję do premier Ewy Kopacz o zmiany na porodówkach, zamieszczoną na stronie akcji www.lepszyporod.pl.

Poród – to nie ból jest problemem

Według matek, które dołączyły do  akcji, to nie ból porodowy jest najgorszy. O bolesnych skurczach łatwo się zapomina, ale raniące słowa albo upokarzające traktowanie zostają z nami na długo.

– To było osiem lat temu, a ja do dziś pamiętam wszystko dokładnie. Słowa ginekologa, że mam się nie drzeć, bo przecież on wie, że to aż tak nie boli… Opinię położnej, że moje dziecko umrze, bo nie umiem je nakarmić. To nie była wina systemu, że mój pobyt w szpitalu wyglądał jak z koszmaru, ale wyłącznie, jak to się mówi, czynnika ludzkiego. Często słyszę o tym, że powodem błędów na porodówkach jest przemęczenie personelu medycznego i nawet potrafię zrozumieć położną, która pod koniec dyżuru nie umie się powstrzymać, żeby powiedzieć: „Ciszej”, ale jeżeli ktoś mówi: „Nie drzyj ryja” albo komentuje owłosienie łonowe, mówiąc, że za jego czasów goliły się tylko prostytutki, to już nie jest to kwestia przemęczenia czy niskich zarobków, ale absolutnego niedopasowania osoby do zawodu. Nie wierzę, że ten ktoś zmieni swoje nastawienie do rodzącej kobiety, gdy dostanie podwyżkę albo dodatkową osobę do pomocy – mówi Katarzyna Gręziak, jedna z organizatorek akcji „Lepszy poród”, mama trójki dzieci.

Zgadza się z nią Hanna Banaś, mama rocznego synka, która na swoim blogu Omatkowariatko.pl zachęca inne mamy, by nie wstydziły się mówić o tym, że poród nie zawsze jest wspaniałym przeżyciem:

– Wszyscy mi powtarzają, że przecież najważniejsze jest, że dziecko urodziło się zdrowe. Owszem, to liczy się najbardziej, ale nie zmienia to faktu, że noc, w którą rodziłam mojego synka, była najgorszą nocą w moim życiu. Ból był wielki, ale to nie on był źródłem traumy. Byłoby mi o wiele lżej, gdybym mogła teraz powiedzieć: „Bolało strasznie, ale miałam wsparcie”, tymczasem tak nie było. Już od progu porodówki byłam traktowana tak, jakbym była problemem dla wszystkich wokół. Żadnej informacji, tylko lekceważące uwagi i krytyka. Nakrzyczano na mnie, że źle oddycham. Nie pozwolono mi zadzwonić do męża, bo zdaniem położnej było jeszcze na jego przyjazd za wcześnie. Zgodę na telefon do niego dostałam dopiero po moim godzinnym płaczu. Po porodzie pozwolono mu zostać tylko pół godziny, choć bardzo go potrzebowałam. Teraz, gdy o tym myślę, rośnie we mnie złość, ale tamtej nocy czułam raczej poczucie winy i strach. Bałam się, że jak coś powiem nie tak, to będę traktowana jeszcze gorzej albo np. nie dostanę znieczulenia. Czułam się winna, że zawracam im głowę.

Trauma po porodzie to fakt

Karolina Piotrowska, psycholożka, pomysłodawczyni i współorganizorka akcji „Lepszy poród” tłumaczy, że to, jak kobieta się czuje w czasie porodu, owocuje w przyszłości na wielu płaszczyznach:
–  Istnieje duży związek między doświadczeniami okołoporodowymi a np. wystąpieniem depresji poporodowej. Mogą wystąpić też długoterminowe skutki trudnego porodu: lęk przed kolejną ciążą, trudności w relacjach partnerskich albo spadek samooceny kobiety. – Dodaje także: – Mamy w Polsce bardzo dobre przepisy prawne gwarantujące kobietom komfort podczas porodu. Prawo jednak idzie swoją drogą, a zachowanie niektórych lekarzy czy położnych – swoją.

Karolina w swojej pracy psychologa często spotyka kobiety, dla których poród był doświadczeniem niszczącym psychikę:
Strach przed porodem kojarzy się zwykle z pierwszą ciążą, tymczasem ja obserwuję w swojej pracy, że, paradoksalnie, z o wiele gorszym lękiem często muszą mierzyć się kobiety, które spodziewają się drugiego dziecka. Pamiętają, jak było za pierwszym razem, i wiedzą, że wkrótce po raz drugi stanie się coś, co było dla nich straszne.

Opisz swój poród!

Historie Katarzyny Gręziak i Hanny Banaś to tylko kropla w morzu opowieści porodowych, które zbiera Karolina i jej współpracowniczki. Na początku listopada 2014 r. organizatorki akcji na fanpage'u „Lepszy poród” poprosiły kobiety o nadsyłanie kartek z opisami ich porodów. Chciały w ten sposób zwrócić uwagę kobiet na skalę problemu i przekonać je, że mogą działać. Poruszyły internetową lawinę:
– Spodziewałam się, że dostaniemy sporo opowieści, ale nie że będzie ich aż tak dużo! – mówi Karolina. – Z jednej strony cieszy nas powodzenie akcji, ale z drugiej to straszne, że aż tyle kobiet spotkało się na porodówkach ze złym traktowaniem.

Kartkowa akcja jest skierowana nie tylko do mam, które wspominają poród jako traumę, ale też do tych, dla których dzień narodzin ich dziecka był wspaniałym przeżyciem.
– Z całej listy poruszających kartek zapadła mi w pamięć jedna wspaniała, na której mama opisuje, jak podczas jej porodu położna krzyczała do niej: „Tygrysico, dasz radę!” – mówi Karolina (zobacz: Szokujące kartki z opisami porodów).

Jej współpracowniczka, Ania Prucnal, mama dwójki dzieci, do daje, że choć pozytywnych kartek dostają mniej niż negatywnych, to są one tak samo ważne:
– One pokazują, że czasem wystarczy jedno motywujące słowo czy jeden życzliwy gest ze strony położnych, żeby kobieta czuła się na porodówce lepiej – tłumaczy. – Wszystkie kartki, które dostaniemy, publikujemy na naszej stronie i fanpage'u naszej akcji. Nie zamieszczamy jedynie tych kartek, które obrażają konkretną położną czy lekarza albo podają adres szpitala. My nie chcemy nikogo obrażać ani wprowadzać negatywnych emocji. Nam chodzi po prostu o to, żeby prawa, które istnieją na papierze, były przestrzegane.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak