Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zmiany w ZUS, nie będzie urlopu macierzyńskiego
Fotolia
Prawo i finanse

Zmiany w ZUS! Od stycznia nie będzie macierzyńskiego?

Od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące zasiłków. Koniec z chorobowym, urlopem macierzyńskim i ojcowskim. Nie będzie też urlopu opiekuńczego na chore dziecko. Jakie drastyczne zmiany szykuje nam ZUS?

Od nowego roku mamy, nawet jeśli płacą składki na ZUS, mogą nie dostać po urodzeniu dziecka zasiłku macierzyńskiego, a w czasie zwolnienia — zasiłku chorobowego. Bez pieniędzy mogą też zostać osoby, które biorą urlop opiekuńczy na chore dziecko.

Macierzyński wzięty pod lupę

Jeszcze do niedawna kobieta, która prowadziła własną działalność gospodarczą, w razie pójścia na zwolnienie lekarskie, mogła otrzymać zasiłek chorobowy, a następnie po urodzeniu dziecka, wysoki zasiłek macierzyński, przysługujący jej na rok. Oczywiście kwoty wypłacanych świadczeń zależały od wysokości składek, jakie opłacała ona w trakcie prowadzenia działalności. Dotychczas przyszła mama mogła założyć firmę nawet na miesiąc przed porodem, a po urodzeniu dziecka otrzymać zasiłek macierzyński w wysokości nawet do kilku tysięcy złotych. Zmiany, jakie zaszły w 2016 roku, zlikwidowały nadużycia ze strony kobiet, które zakładały działalność w ostatniej chwili i opłacały jedną dużą składkę. Nowe przepisy zezwalały kobietom-przedsiębiorcom na otrzymanie zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem, że składki były opłacane regularnie przez okres co najmniej kilku miesięcy.

Zgłoś się do testowania i zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Ruszają nowe przepisy

Tym razem jednak zmiany będą o wiele bardziej dotkliwe. Od 2017 roku ZUS chce w inny sposób dysponować pieniędzmi płatników. Do tej pory przedsiębiorcy dokonywali kilku przelewów na osobne konta ZUS – na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od nowego roku ma obowiązywać tylko jedno konto, a ZUS będzie rozdzielał pieniądze na poszczególne fundusze. W pierwszej kolejności pieniądze przedsiębiorcy mają być przeznaczone na spłatę zaległości, jakie firma ma wobec ZUS-u. Według nowych przepisów nawet 1,5 miliona przedsiębiorców może tracić prawo do różnego rodzaju zasiłków, w tym do zasiłków dla rodziców! Do 20 października ZUS ma wysłać informację do przedsiębiorców, na temat tego, jakie czekają ich zmiany.

Co sądzicie na temat nowych przepisów w ZUS? Czekamy na komentarze!

Zobacz też:

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze – sprawdź, czy przysługują ci pieniądze na dziecko
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?

 

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

Kobieta w ciąży, ciąża a praca
© contrastwerkstatt - Fotolia.com
Prawo i finanse
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?
Sprawdź, czy przysługuje ci urlop macierzyński i czy dostaniesz zasiłek macierzyński. Na jakie jeszcze świadczenia może liczyć kobieta, która urodziła lub przyjęła na wychowanie dziecko?

Urlop macierzyński – komu przysługuje? Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz wymiar pracy (etat czy część etatu). Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony są w korzystnej sytuacji, bowiem przysługuje im urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński.  Inna jest sytuacja kobiet, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Mogą one wykorzystać urlop macierzyński, jeżeli przypada on w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać nie dłużej niż do ostatniego dnia umowy.  Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia). Zobacz też: Ile wynosi zasiłek chorobowy Komu nie przysługuje urlop macierzyński? Urlop macierzyński nie przysługuje: kobietom, których umowa o pracę rozwiązała się w dniu porodu, kobietom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych ( umowa zlecenie , umowa o dzieło), bezrobotnym, studentkom (chyba, że studiują i pracują na podstawie umowy o pracę). Zobacz też: Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego Wymiar urlopu macierzyńskiego  Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – trojga dzieci, itp.).  Pracownica ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka . Ponadto przyszła mama może rozpocząć urlop macierzyński przed porodem (maksymalnie 6 tygodni przed). Dodatkowo po...

komu przysługuje urlop macierzyński?
Fotolia
Prawo i finanse
Sprawdź, czy przysługuje ci urlop macierzyński
Zaszłaś w ciążę i chciałabyś wiedzieć, czy masz prawo do urlopu macierzyńskiego? Sprawdź aktualne przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego.

Do urlopu macierzyńskiego ma prawo każda kobieta , która urodziła dziecko lub adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej ( z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej) dziecko w wieku do 7. roku życia - w szczególnych sytuacjach do 10. roku życia. Kobieta musi obowiązkowo wykorzystać 14 z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że ojciec dziecka (zatrudniony w ramach umowy o pracę) wykorzysta pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego? Do urlopu macierzyńskiego, rozumianego jako przerwa w pracy na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem, teoretycznie ma prawo tylko kobieta zatrudniona w ramach umowy o pracę lub opłacająca dobrowolne składki chorobowe (np. w ramach własnej działalności gospodarczej lub umowy zlecenia), bez względu na staż i wymiar godzinowy zatrudnienia. W praktyce jednak zasiłek macierzyński – czyli świadczenie pieniężne w wysokości 1 tys. zł – od 2016 roku otrzymują także kobiety, które nie odprowadzają składek na chorobowe – zatrudnione na umowę o dzieło, bezrobotne, studentki. Wysokość zasiłku macierzyńskiego w przypadku kobiet pracujących w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia i prowadzące własną działalność gospodarczą (w dwóch ostatnich przypadkach tylko jeśli odprowadzają składki chorobowe), wylicza się na podstawie średniego  miesięcznego wynagrodzenia przez rok przed przejściem na urlop macierzyński. Zobacz też: Urlop rodzicielski: sprawdź, czy to rozwiązanie dla ciebie! Jaki urlop przysługuje ci po urodzeniu dziecka? Urlop macierzyński 2017: dla kogo, jak długo? Aktualne przepisy

Fotolia.pl
Aktualności
1 tys. zł miesięcznie po urodzeniu dziecka. Zobacz komu i od kiedy będzie przysługiwać
Rządowy projekt ustawy dotyczącej świadczeń rodzicielskich został pozytywnie przyjęty przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Zgodnie z nim rodzice, którym urodzi się dziecko, a którym nie przysługuje urlop macierzyński dostaną nowy zasiłek.

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego (przez 52 tygodnie po urodzeniu dziecka, dłużej w przypadku ciąży mnogiej) mają rodzice będący pracownikami - w czasie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego . Również osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (czyli np. przedsiębiorcy sami opłacający składki oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie, jeśli od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe) mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający urlopom dla pracowników. Uprawnień takich nie mają bezrobotni, studenci, osoby pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych (np. umowy o dzieło ), czy rolnicy. To właśnie dla nich będzie przeznaczony nowy zasiłek. Świadczenie to będzie wypłacane niezależnie od średnich dochodów w rodzinie. Czytaj też na Polki.pl: Jak uzyskać zasiłek macierzyński prowadząc własną działalność gospodarczą?   Przepisy obowiązywać będą od początku 2016 roku, ale obejmą też dzieci urodzone w 2015 roku Choć nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., przepisy przejściowe zakładają, że świadczenia przysługiwać będą też rodzicom dzieci urodzonych przed tą datą, jeśli nie minęły jeszcze 52 tygodnie od urodzin (i odpowiednio więcej w przypadku ciąży mnogiej). Zatem np. gdy dziecko przyjdzie na świat 1 grudnia 2015 r., rodzice będą mogli pobierać świadczenie przez 11 miesięcy. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw został przygotowany w resorcie pracy i polityki społecznej. Realizuje on zapowiedź z expose premier Ewy Kopacz. Na czerwcowym posiedzeniu komisji posłowie zdecydowali jednomyślnie o pozytywnej rekomendacji. Źródło: Infor Polecamy : Pracownica w ciąży, jakie przysługują jej uprawnienia Co o tym sądzicie drodzy rodzice. Popieracie przyznawanie nowych świadczeń?

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz