Od nowego roku mamy, nawet jeśli płacą składki na ZUS, mogą nie dostać po urodzeniu dziecka zasiłku macierzyńskiego, a w czasie zwolnienia — zasiłku chorobowego. Bez pieniędzy mogą też zostać osoby, które biorą urlop opiekuńczy na chore dziecko.

Reklama

Macierzyński wzięty pod lupę

Jeszcze do niedawna kobieta, która prowadziła własną działalność gospodarczą, w razie pójścia na zwolnienie lekarskie, mogła otrzymać zasiłek chorobowy, a następnie po urodzeniu dziecka, wysoki zasiłek macierzyński, przysługujący jej na rok. Oczywiście kwoty wypłacanych świadczeń zależały od wysokości składek, jakie opłacała ona w trakcie prowadzenia działalności. Dotychczas przyszła mama mogła założyć firmę nawet na miesiąc przed porodem, a po urodzeniu dziecka otrzymać zasiłek macierzyński w wysokości nawet do kilku tysięcy złotych. Zmiany, jakie zaszły w 2016 roku, zlikwidowały nadużycia ze strony kobiet, które zakładały działalność w ostatniej chwili i opłacały jedną dużą składkę. Nowe przepisy zezwalały kobietom-przedsiębiorcom na otrzymanie zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem, że składki były opłacane regularnie przez okres co najmniej kilku miesięcy.

Zgłoś się do testowania i zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Ruszają nowe przepisy

Tym razem jednak zmiany będą o wiele bardziej dotkliwe. Od 2017 roku ZUS chce w inny sposób dysponować pieniędzmi płatników. Do tej pory przedsiębiorcy dokonywali kilku przelewów na osobne konta ZUS – na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od nowego roku ma obowiązywać tylko jedno konto, a ZUS będzie rozdzielał pieniądze na poszczególne fundusze. W pierwszej kolejności pieniądze przedsiębiorcy mają być przeznaczone na spłatę zaległości, jakie firma ma wobec ZUS-u. Według nowych przepisów nawet 1,5 miliona przedsiębiorców może tracić prawo do różnego rodzaju zasiłków, w tym do zasiłków dla rodziców! Do 20 października ZUS ma wysłać informację do przedsiębiorców, na temat tego, jakie czekają ich zmiany.

Co sądzicie na temat nowych przepisów w ZUS? Czekamy na komentarze!

Zobacz także
Reklama

Zobacz też:
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze – sprawdź, czy przysługują ci pieniądze na dziecko
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?

Reklama
Reklama
Reklama