Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Urlop rodzicielski nie tylko dla rodziców
AdobeStock
Prawo i finanse

Babcia na urlopie rodzicielskim? Nowe przepisy Kodeksu pracy 2019

Uchwalone niedawno zmiany w Kodeksie pracy dają możliwość brania urlopów na wychowanie dziecka nie tylko matce i ojcu. Kto jeszcze będzie mógł z nich skorzystać?

Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy, który został uchwalony i podpisany prawie 3 miesiące temu, wkrótce zacznie obowiązywać. Wśród zmian, jakie zostały w nim zawarte, są te dotyczące urlopów. Lista osób uprawnionych do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i tzw. tacierzyńskiego została poszerzona.

Urlopy rodzicielskie nie tylko dla rodziców

W znowelizowanym Kodeksie pracy, którego przepisy wejdą w życie 7 września 2019, pojawił się zapis zmieniający uprawnienia do urlopów:

  • rodzicielskiego,
  • ojcowskiego,
  • tzw. tacierzyńskiego, czyli urlopu na warunkach macierzyńskiego.


Urlop macierzyński przysługuje wyłącznie matce dziecka, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Natomiast po jego skończeniu może ona złożyć wniosek o przekazanie urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego lub na warunkach macierzyńskiego innej osobie z bliskiej rodzinny, niekoniecznie ojcu dziecka. Z urlopu takiego będą mogły skorzystać takie osoby, jak babcia, dziadek, siostra lub brat. Co więcej, za ten czas pozostawania bez pracy na rzecz urlopu będzie przysługiwało im wynagrodzenie.

Jak to wyglądało przed zmianami w Kodeksie pracy?

Do tej pory członek najbliższej rodziny inny niż matka i ojciec mógł wziąć jeden z wymienionych wyżej urlopów tylko wtedy, gdy matka:

  • miała orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • przebywała w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej opiekę nad dzieckiem 24 godziny na dobę,
  • zmarła lub porzuciła dziecko.

Zwolnienie członka najbliższej rodziny w trakcie urlopu

Znowelizowane przepisy odnoszą się też do sytuacji, w której pracodawca zwolniłby członka najbliższej rodziny (wypowiedział mu umowę o pracę z nieuzasadnionej lub niezgodnej z prawem przyczyny lub rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia) przebywającego na urlopie rodzicielskim, ojcowskim lub tzw. tacierzyńskim. W takich przypadkach osoba przebywająca na urlopie będzie mogła dochodzić swoich praw i wystąpić z wnioskiem o:

  • przywrócenie do pracy lub
  • uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.


Członek najbliższej rodziny będzie miał również prawo po skończonym urlopie rodzicielskim, ojcowskim lub na prawach macierzyńskiego wystąpić w wnioskiem o przyznanie urlopu wypoczynkowego i pracodawca będzie musiał zaakceptować urlop. W trakcie jego trwania również nie dozwolone jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, chyba że zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę.

Źródło: gazetalubuska.pl

Zobacz także
Urlop ojcowski

Polska: 8 tygodni płatnego urlopu dla ojców. Gdzie jest tak dobrze?

Urlop rodzicielski

Dodatkowy urlop dla rodziców? Szykują się duże zmiany w przepisach!

Urlop ojcowski

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, będą dwa miesiące urlopu tylko dla ojców

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]

Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]

urlop macierzyński
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Urlop macierzyński trwa 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. W części jest obowiązkowy dla matki, w części może być dzielony z ojcem dziecka. Dyrektywa unijna, którą Polska prawdopodobnie wprowadzi dopiero w 2023 roku, zmieni sposób korzystania z urlopu macierzyńskiego. Sprawdź, na jakich zasadach można uzyskać urlop macierzyński w 2023 roku.

Urlop macierzyński to pierwszy urlop, który przysługuje po narodzinach dziecka. Jest płatny i maksymalnie trwa 12 miesięcy. Składa się na niego urlop macierzyński i następujący po nim urlop rodzicielski. Oba nazywane są potocznie „rocznym” urlopem macierzyńskim, który w sumie trwa 364 dni. Do sierpnia 2022 roku Polska miała obowiązek zastosować się do unijnej dyrektywy „work-life balance”. Wejdzie ona w życie jednak znacznie później. Dyrektywa mówi o tym, że  każde z rodziców ma mieć zagwarantowane co najmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego , którego nie będzie można przekazać drugiemu rodzicowi. Co to oznacza dla kobiet, które urodzą dziecko jeszcze w 2022 roku? Spis treści: Urlop macierzyński w 2022 roku Urlop macierzyński – ile płatny Urlop macierzyński i rodzicielski Urlop macierzyński przed porodem Kiedy urlop można łączyć z pracą Co po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim Urlop macierzyński w 2022 roku Polski rząd miał obowiązek wprowadzenia dyrektywy unijnej work-life balance do 2 sierpnia 2022 roku. Przepisy wejdą w życie z opóźnieniem, ponieważ dyrektywa nie została wdrożona na czas. Projekt nowelizacji kodeksu pracy implementujący nowe przepisy jest gotowy, ale nie został na razie przyjęty przez rząd. Na zmiany trzeba będzie poczekać – wejdą one w życie prawdopodobnie dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Do tego momentu obowiązują dotychczasowe przepisy. Oto one. Długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci, które przyszły na świat w czasie jednego porodu. W związku z urodzeniem jednego dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego . Jeśli na świat przyjdzie więcej dzieci niż jedno, urlop macierzyński ulega wydłużeniu do: 31 tygodni –...

Książki obrazkowe ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, pamięć i logikę...
Fotolia
Prawo i finanse
Znaczne zmiany w urlopach rodzicielskich od stycznia 2016 roku
Od stycznia 2016 roku rodziców zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące urlopów związanych z narodzinami i wychowaniem dziecka. Zmiany dotyczą m.in. zasad udzielania urlopu, możliwości dzielenia się nim czy terminów składania wniosków. Zobacz o jakie zmiany chodzi.

Najważniejsza zmiana nowelizowanej ustawy: •    ujednolica zasady i system urlopów związanych z narodzinami dziecka poprzez włączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego Obecnie: Urlop związany z narodzinami dziecka składa się z podstawowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci), dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tygodni w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci oraz z urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Łącznie płatne urlopy związane z urodzeniem dziecka (dzieci) wynoszą maksymalnie 52 tygodnie urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie. Od nowego roku: Począwszy od dnia 2 stycznia 2016 r. obowiązywać będą dwa rodzaje urlopów związanych z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (podstawowy), którego wymiar pozostanie bez zmian oraz urlop rodzicielski , którego wymiar wynosić będzie do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 34 tygodni w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie . Nie zmieni się natomiast łączna długość płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka. •     wprowadza możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego  w wymiarze do 16 tygodni w terminie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim   •    zmienia liczbę części, w jakich można wykorzystywać urlop rodzicielski z nie więcej niż 3 na nie więcej niż 4 Obecnie:  Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po...

Urlop rodzicielski w 2016 r. - prawo dla rodziców Babyonline.pl
Fotolia
Prawo i finanse
Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich od 2016 r. Zobacz, co się zmienia!
Od 2 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza kilka zmian m.in. w kwestii urlopu rodzicielskiego, dwóch dni na dziecko. Zobacz, co jeszcze się zmienia.

Od 2 stycznia 2016 r. wchodzą w życie zmiany w uprawnieniach rodzicielskich . Najważniejsze zmiany to: jeden urlop rodzicielski zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, dłuższy okres wykorzystania urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, możliwość dzielenia urlopu ojcowskiego na części, wykorzystanie 2 dni na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym. Na czym konkretnie polegają te zmiany?   Jeden urlop rodzicielski zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego Nie będzie dodatkowego urlopu macierzyńskiego – zostanie on połączony z urlopem rodzicielskim. W sumie rodzice będą mogli korzystać z urlopu przez tyle samo tygodni co poprzednio, gdyż nowy urlop rodzicielski będzie stanowił sumę dwóch dotychczasowych urlopów.  Po urlopie macierzyńskim rodzic będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni (w razie urodzenia 1 dziecka) lub 34 tygodni (w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie). Za pierwsze 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 8 tygodni (w przypadku urodzenia więcej niże jednego dziecka) rodzic dostanie zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia. Chyba że matka dziecka zadeklaruje, że przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie pobierać zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.    Wydłużenie czasu wykorzystania części urlopu rodzicielskiego aż do zakończenia roku, w którym dziecko ukończy 6 lat. Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest rezygnacja z zasady, że cały urlop rodzicielski przypada bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w czterech częściach, przy czym 16-tygodniowa część urlopu, będzie mogła zostać wykorzystana aż do zakończenia roku, w którym dziecko ukończy 6 lat (przy czym urlop udzielany w późniejszym terminie będzie udzielany maksymalnie w dwóch...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj