fotelik-samochodowy-besafe-izi-go-modular-x1-i-size-niebieski
Marko
Zakupy

Jak komfortowo i bezpiecznie podróżować samochodem? Podpowiadamy!

Aby podróż samochodem z dzieckiem była spokojna i przyjemna, trzeba się do niej przygotować. Zobacz, co pomoże ci zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy, a także o czym pamiętać, aby z łatwością znieść długą trasę.

Podróżując z dziećmi trzeba nastawić się na elastyczność. Zmiana planów, dłuższy postój, czy spóźnione dotarcie na miejsce? To może wam się przytrafić, jednak nie zrażajcie się do jazdy samochodem. Dzięki takim przejażdżkom możecie wspaniale spędzić czas i zacieśnić rodzinne więzi. Podpowiadamy, jak podróżować samochodem z maluchami bezpiecznie i komfortowo.

Bezpieczna podróż? Najlepiej w foteliku tyłem do kierunku jazdy

Właściwą ochronę podczas jazdy zapewni maluchowi fotelik zgodny z najnowszymi normami bezpieczeństwa oraz umożliwiający jazdę tyłem do kierunku jazdy – według specjalistów jest ona 5 razy bardziej bezpieczniejsza niż przodem do kierunku jazdy! Nie wiesz, jaki fotelik wybrać dla twojego malucha? Podpowiadamy!

Dla najmłodszych świetnym wyborem będzie fotelik BeSafe iZi Go Modular X1 i-Size, który ma m.in. pochłaniacz energii Dynamic Force Absorber™ (zapewnia optymalną ochronę dla najbardziej wrażliwych części ciała), wkładkę dla dziecka Newborn Hugger™ (umożliwia bardziej płaską pozycję i zmniejsza ryzyko opadania główki) oraz nowoczesny zagłówek (ułatwiający obsługę użytkowania).

BeSafe_iZi-Modular-X1-i-Size
Marko

Sprawdzi się także fotelik obrotowy BeSafe iZi Turn, który umożliwia podróż tyłem i przodem do kierunku jazdy, a także daje rodzicom łatwy dostęp do dziecka, dzięki wygodnemu obrotowi fotelika w stronę drzwi. Ponadto umożliwia prawidłową, poziomą instalację fotelika, bez względu na kąt nachylenia kanapy w samochodzie dzięki innowacyjnej technologii Universal Level Technology™. Fotelik wyposażony jest również w system magnesów, który ułatwia wkładanie i wyciąganie dziecka z fotelika.

Podczas podróży może się przydać również mobilny fotelik dla najmłodszych Doona+, który jest pierwszym na świecie fotelikiem z w pełni zintegrowanymi kołami. Oprócz tego, że sprawdza się podczas podróży samochodem, taksówką czy samolotem, to posiada również tryb prowadzenia podczas przemieszczania się, gdy np. chcesz się spacerować z dzieckiem. Fotelik posiada także wkładkę dla niemowlaka, która umożliwia utrzymanie prawidłowej, naturalnej pozycji.

mobilny fotelik Doona
Marko

Jeśli szukasz fotelika na lata, idealnym rozwiązaniem będzie nowość na rynku – fotelik BeSafe Stretch, przeznaczony dla dziecka od 6 miesięcy aż do 7 lat! W tym modelu znajdują się 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, regulacja odległości od oparcia kanapy aż do 30 cm, a także regulacja wychylenia siedziska. Co bardzo istotne, fotelik jest jednym z niewielu fotelików na rynku, który przeszedł rygorystyczny test zderzeniowy Test Plus.

Fotelik BeSafe Stretch rośnie z dzieckiem
BeSafe

Ostatnią naszą propozycją jest fotelik BeSafe iZi Flex Fix dla starszych dzieci w wieku od 4 do ok. 12 lat. Ten model jest połączeniem bezpieczeństwa i komfortu – dzięki elastycznym rozwiązaniom łatwo go zainstalować i dopasować, a także umożliwia siedzenie maksymalnie trzech osób w rzędzie. To doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających trójkę dzieci.

Co ważne, jest to jedyny fotelik, który uzyskał świetne wyniki w testach ADAC zarówno w przypadku zderzenia bocznego, jak i doskonałe wyniki w „przestrzeni dla dziecka” i „zużyciu przestrzeni w samochodzie”, dzięki czemu stanowi idealne połączenie bezpieczeństwa, komfortu i elastyczności przestrzeni.

O czym pamiętać, aby podróż samochodem z dzieckiem była komfortowa?

Warto również podkreślić, że podczas jazdy samochodem dziecko nie powinno jeść. Wszystko po to, by nie stwarzać okazji niebezpiecznych – dziecko podczas zajadania przekąski mogłoby np. się zakrztusić. Ponadto okruszki mogą przyczyniać się do uszkodzeń fotelika, gdy np. znajdą się w bazie, której użytkowanie w takim stanie może powodować jej zacieranie. Gdy maluch jest głodny, warto zrobić przerwę, podczas której rodzic poda dziecku jedzenie i picie.

Warto również wziąć pod uwagę, by podczas jazdy samochodem dziecko bawiło się tylko miękkimi zabawkami. Te twarde mogłyby w trakcie zdarzenia spowodować obrażenia ciała. Warto zabrać ze sobą np. pluszowe zabawki, bajki do odtwarzania, a ze starszymi dziećmi można bawić się np. w gry słowne.

WAŻNE! Najmłodszym może się nudzić w samochodzie – pamiętaj, by zablokować drzwi od strony dziecka. Lepiej, by nie wpadło na szalony pomysł otwarcia ich w czasie jazdy…

Ponadto, aby jazda była komfortowa, zadbaj by mali pasażerowie mieli na sobie miękkie, niekrępujące ruchów ubranie. Sprawdzi się przede wszystkim odzież z naturalnych, oddychających tkanin. Przy czym weź pod uwagę, że w samochodzie zwykle jest klimatyzacja – dziecko nie powinno być ubrane zbyt lekko.

I na koniec – postoje, które przydają się dzieciom i dorosłym. Warto, co 2-3 godziny rozprostować nogi, zjeść i napić się, pomóc wyładować energię dzieciom na świeżym powietrzu oraz skorzystać z toalety.

W jaki jeszcze sposób zadbać o komfort podróży samochodem?

Podczas jazdy z pewnością przyda się uniwersalna wkładka antypotowa Kuli-Muli, wykonana z tkaniny, które skutecznie chłonie wilgoć, a także zapewnia właściwą wentylację i chłodzenie. Dzięki niej maluch będzie miał odpowiedni komfort siedzenia, co z pewnością wpłynie na przyjemność płynącą z podróży.

Ponadto w słoneczne dni przydatne okazują się osłonki przeciwsłoneczne, które skutecznie blokują promieniowanie UV, chroniąc maluszka przed szkodliwym działaniem słońca, a także jego rażącym blaskiem. Aby jeszcze bardziej umilały podróż, wybierz osłonki z motywem z ulubionej bajki np. z Psiego Patrolu.

Osłonka Przeciwsłoneczna
Marko

Dla maluszków, które spędzają podróż w samochodzie… śpiąc, idealna będzie opaska na głowę Nap-Up, która podtrzymuje główkę podczas snu na siedząco, nie pozbawiając jej swobody ruchu.

opaska Nap-Up
mat. partnera

Ponadto, aby utrzymać kontakt z dzieckiem podróżującym w foteliku tyłem do kierunku jazdy, niezbędne będzie wyposażenie samochodu w lusterko np. z lampką LED, które umożliwia obserwację nawet w ciemności.

To jak, kiedy wybieracie się w podróż samochodem?

Materiał powstał z udziałem Marko

jaki fotelik samochodowy kupić
Adobe Stock
Czas wolny
Jaki fotelik samochodowy kupić: jak dobrać go do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]
Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzice mają jednak często dylemat: jaki fotelik samochodowy wybrać, by był bezpieczny. Wybierając fotelik, trzeba dopasować go do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko uzyska 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdziliśmy popularne marki i modele fotelików samochodowych. Spis treści: Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Jaki fotelik samochodowy wybrać: na co zwrócić uwagę w sklepie Jaki fotelik samochodowy kupić: homologacja i testy zderzeniowe Jaki fotelik samochodowy kupić: nowy czy używany Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy Jak zamontować fotelik samochodowy Jaki fotelik samochodowy kupić: przodem czy tyłem do kierunku jazdy Ranking fotelików samochodowych Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików: Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) – fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg)  – foteliki z grupy 2...

przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Adobe Stock
Pielęgnacja
Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]
Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne. Według raportu Britax State of Safety* aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć, co mówi kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu . Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko? Dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy? Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w certyfikowanych fotelikach na przednim siedzeniu – zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy , zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna. Przepisy regulują też, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku . Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci. Dziecko na przednim siedzeniu a poduszka powietrzna Jeśli wozisz dziecko z przodu samochodu, ryzyko wiąże się nie z samą jazdą, ale z koniecznością wyłączania poduszek powietrznych. Pamiętanie o tym to dla rodziców dodatkowy kłopot. Gdy wkładamy fotelik do auta, łatwo można zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy spore zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć nam z głowy jej włączenie, kiedy jedziemy bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i...

fotelik samochodowy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]
Nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku? Aktualne przepisy mówią, że korzystanie z fotelika jest obowiązkowe, a wiek dziecka nie ma w tej kwestii znaczenia. Ważny jest natomiast wzrost dziecka. Wyjaśniamy, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym i w jakich okolicznościach można je przewozić bez fotelika.

To, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, precyzyjnie regulują przepisy: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2020 poz. 110).  W 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczyła jednak głównie zmian w wysokościach kar mandatowych.   Spa - Akademia Młodych Rodziców   Sprawdź, do kiedy należy wozić dziecko w foteliku i od jakiego wzrostu przewożenie dziecka w foteliku nie jest obowiązkowe. Pamiętaj: wożenie dziecka w foteliku nie jest bezsensownym obowiązkiem. Fotelik znacząco zwiększa szanse dziecka w razie groźnego wypadku, ale musi być dopasowany do dziecka. Spis treści: Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym? Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Przewożenie dziecka w foteliku: wyjątki Czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu? Kary i mandaty za brak fotelika Dziecko w foteliku czy na podstawce? Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym? Kiedyś dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami znacznie ma nie wiek, ale wzrost dziecka .  W przepisach zapisano co prawda, że bezwzględny obowiązek wożenia dziecka w foteliku dotyczy dzieci do 3 lat, ale starsze dziecko również musi podróżować w foteliku, jeśli nie osiągnie odpowiedniego wzrostu – wiek nie ma w tej kwestii znaczenia.  Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Dziecko musi podróżować w foteliku, jeżeli ma mniej niż  150 cm wzrostu. Fotelik dla niemowlaka, ale także fotelik dla 3-latka , 6-latka i starszego dziecka to obowiązkowy sprzęt w samochodzie rodziców. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz