Jak przestać się kłocić o sprawy związane z dzieckiem?
Związki i seks

Spory o wychowanie: jak przestać się o to kłócić i znaleźć wspólny front

Nie możecie osiągnąć porozumienia w sprawach związanych z wychowaniem i opieką nad dzieckiem? Ten tekst jest dla was!

Ty nie chcesz, żeby dziecko jadło słodycze, a on ciągle kupuje mu cukierki. Ty wprowadzasz jakąś zasadę, a on pozwala dziecku ją łamać. Czujesz się sfrustrowana brakiem wspólnego frontu, dochodzi między wami do coraz częstszych kłótni na tematy związane z dzieckiem i kryzys w związku złowrogo czai się za zakrętem. 

Bycie rodzicem oznacza podejmowanie wielu poważnych decyzji, począwszy od tego, co dziecko powinno jeść (a czym zdecydowanie nie będziemy go karmić), o której będzie chodziło spać, po kwestie związane z jego zdrowiem (szczepienia, wybór lekarza, suplementy itd.) i metodami wychowawczymi (jaki system kar i nagród? Gdzie stawiamy granice?). W idealnym świecie rodzice podejmowaliby wszystkie te decyzje wspólnie i w pełnej zgodzie, w prawdziwym życiu jednak między mamą a tatą często dochodzi do kłótni na tym tle. 

Różnice w podejściu do wychowania dziecka są naturalne

Ty i twój mąż pochodzicie z różnych rodzin i różnych środowisk. To naturalne, że możecie różnić się w podejściu do wychowywania dzieci i funkcjonowania rodziny, nie zadręczaj się więc tym, że pojawiają się między wami problemy na tym tle. Nie oznacza to jednak, że nie należy nic z tym zrobić. Trudno jest z wyprzedzeniem ustalić wszystkie zasady, bo większość kwestii związanych z opieką i wychowaniem dziecka pojawia się dopiero po jego pojawieniu się na świecie. Wcześniej nawet nie byliście świadomi ogromu decyzji, które przyjdzie wam – jako rodzicom – podjąć.

To ważne jednak, żeby rodzice doszli do porozumienia w sprawach związanych z dzieckiem – jest to kluczowe nie tylko dla związku, ale – być może przede wszystkim – dla dziecka, które widząc, że rodzice tworzą zgrany zespół, i żadne z nich nie podkopuje autorytetu drugiego rodzica, ma poczucie bezpieczeństwa. Czasami osiągnięcie pełnego porozumienia w kwestiach dotyczących wychowania dziecko jest niemożliwe, najważniejsze więc, żeby znaleźć kompromis, z którym dobrze będzie czuć się zarówno mama, jak i tata. Jak to zrobić? Oto co radzi Rebecca Evans, propagatorka idei Pozytywnego Rodzicielstwa:

Poczucie fizycznego i emocjonalnego bezpieczeństwa

Nie sposób osiągnąć satysfakcjonujący kompromis, jeśli nie czujemy się bezpiecznie. Na pewno nie znajdziecie kompromisu w sprawach dotyczących dziecka, kłócąc się. Aby dojść do porozumienia, musicie być spokojni, otwarci na to, co druga osoba ma do powiedzenia i musicie podejść do rozmowy z dobrymi intencjami. Wysłuchajcie się i unikajcie zachowań, które szkodzą związkom. Kompromis nie jest łatwy – zawsze coś tracimy. Najważniejsze jednak, żebyśmy czuli się wysłuchani i mieli poczucie, że nasz partner szanuje i próbuje zrozumieć nasz punkt widzenia.

Określ swoje najważniejsze potrzeby

To oczywiste, że są takie obszary związane z opieką nad dzieckiem i jego wychowaniem, które są dla ciebie tak ważne, że nie jesteś skłonna pójść na ustępstwa. Te kwestie najczęściej dotyczą jego zdrowia, bezpieczeństwa, braku kar cielesnych itd. To dobrze, określ je jednak jasno, zanim podejmiecie negocjacje. W sprawach, w których możesz być bardziej elastyczna – zrób to. Warto! Może dziecko jednak mogłoby czasami obejrzeć bajkę na dobranoc, zjeść w weekend ciastko lub pójść spać godzinę później? Przemyśl to. Pamiętaj, że to wasze wspólne dziecko i jego tata ma takie same prawa do decydowania o nim, jak ty.

Ćwiczenie dla rodziców na osiągnięcie porozumienia

Podczas szczerej i spokojnej rozmowy na temat waszych celów wychowawczych, określcie swoje wymagania i przekonania i pozwólcie na to samo ojcu dziecka. Porozmawiajcie o swoim dzieciństwie i o tym, jak was wychowywano, to może wam pomóc zrozumieć wasze odmienne stanowiska. Porozmawiajcie o swoich lękach związanych z tym, co się stanie, jeśli nie będziecie stosować metod wychowawczych, w które wierzycie. A potem zróbcie razem to ćwiczenie, przygotowane przez Instytut Gottmanów, ekspertów od relacji w związkach i rodzinach:

Dokończcie poniższe zdania:

  • Uważam, że jesteś dobrym rodzicem, bo ....
  • Uważam, że moją rolą jako rodzica jest....
  • Moi rodzice byli .... i uważam, że to było....
  • Dyscyplina to...
  • Dla mnie najważniejsze jest to, żeby nasze dziecko....
  • Moim wychowawczym celem jest....

Dzięki temu ćwiczeniu może uda się wam stworzyć wspólny plan wychowania i opieki nad dzieckiem. Pomoże to wam reagować na różne sytuacje w sposób, który uzgodniliście razem i dzięki temu będziecie trzymać wspólny front, a to będzie korzystne dla waszego małżeństwa i samego dziecka. Powodzenia!

Zobacz też:

Małe dziecko obwinia SIEBIE za rozwód rodziców [WIDEO]

złamane serca, miłość, kryzys w związku
Fotolia
Związki i seks
Jak nie dopuścić do rozstania?
Jeśli oboje zaczniecie pracować nad wzajemnymi relacjami, już niedługo będziecie mogli na nowo cieszyć się sobą.

Kryzys małżeński wcale nie musi zakończyć się rozstaniem. Jeśli oboje zaczniecie pracować nad naprawieniem Waszych relacji, już niedługo będziecie mogli na nowo cieszyć się bliskością i czułością. W pokonaniu kryzysu pomoże też terapia małżeńska . Rozwód to bolesna ostateczność, jaka może was spotkać. Owszem, czasami bywa, że rozstanie jest witane z ulgą, najczęściej jednak łączy się z cierpieniem i wzajemnymi pretensjami. Być może jeszcze nie jest za późno, aby wrócić do spokojnych rozmów i próby porozumienia. Nawet nikła chęć, by uzdrowić związek   jest wystarczającym powodem, aby zrezygnować z myśli o rozwodzie . Jak stworzyć na nowo rodzinną, pełną miłości atmosferę? Czy ten związek ma sens? Zastanówcie się oboje, czy zależy wam jeszcze na tym, by być razem. Spróbujcie wspólnie odpowiedzieć na pytania: – Czy jesteście stuprocentowo pewni, że nie chcecie już dłużej być ze sobą ? – A może, mimo konfliktów , nadal czujecie się ze sobą związani? – Czy potraficie wybaczyć sobie nawzajem ? – Czy potraficie jeszcze wykrzesać z siebie ciepłe uczucia do partnera – cierpliwość, życzliwość, zrozumienie? – Czy macie jakiś pomysł na rozwiązywanie konfliktów w przyszłości? – Jak wiele starań i wysiłku jesteście w stanie włożyć w odbudowanie waszego związku ? Warto rozmawiać o związku Jeśli obojgu wam zależy na odbudowaniu związku, warto w porę podjąć wysiłek naprawiania wzajemnych relacji. Rzeczowa, spokojna rozmowa – choć wydaje się niemożliwa – jest jedynym, skutecznym sposobem odbudowania bliskości między małżonkami. Unikanie konfrontacji może doprowadzić do chwilowego załagodzenia konfliktu , ale z pewnością go nie rozwiąże. Warto wcześniej dokładnie zastanowić się nad tym, co się chce powiedzieć partnerowi. Możecie wypunktować...

baby blues, smutek po porodzie, depresja
Fotolia
Związki i seks
Narodziny dziecka i... małżeńskiego kryzysu
Do porodu wszystko było naprawdę dobrze. Razem z dzieckiem pojawiły się problemy, a potem nadszedł kryzys. Jak to możliwe? No i przede wszystkim, co zrobić, by pokonać poporodowy kryzys małżeński? Sprawdź!

Poporodowy kryzys małżeński to szok Mała, pomarszczona buzia z ciemnymi, błyszczącymi oczkami – czy może być coś piękniejszego? Dla rodziców noworodka z pewnością nie. Dziecko tworzy rodzinę. Jego pojawienie się powoduje, że życie partnerów staje się pełniejsze. Ale stres i zmęczenie związane z opieką nad niemowlęciem często wywołują pierwszy małżeński kryzys. Nawet jeśli przed narodzinami dziecka byliście najszczęśliwszą i najlepiej dobraną parą pod słońcem, teraz mogą czekać was ciężkie chwile . Niewyspanie i ciągły brak czasu dla siebie może spowodować, że w związku pojawią się zgrzyty. Do tego poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka może przerastać wasze siły, szczególnie, kiedy owym drugim człowiekiem jest bezbronna, bezzębna istotka. Mąż + żona + noworodek = kryzys Mama, która spędziła z noworodkiem w szpitalu więcej czasu, czuje się pewniej, niż tata w roli rodzica. Poucza męża: „Nie poradzisz sobie z kąpielą, lepiej zrobię to sama", "Źle zakładasz pieluszkę, ja ściskam troszkę mocniej", „Idź do kuchni, bo ono się ciebie boi". Zauroczona dzieckiem nie zauważa, że jej partner czuje się odtrącony i zlekceważony. Sprawdź, jak powinien wyglądać debiut w roli taty Nieporozumienia pojawiają się także w sypialni. Burza hormonów, jaką odczuwa mama po porodzie może sprawić, że jej popęd seksualny będzie większy niż dotychczas, zaś niepewny w nowej roli ojciec, w obawie, że sprawi swojej partnerce ból, może czuć skrępowanie przed pieszczotami. Młoda mama, z obolałym po porodzie ciałem, czuje się nieatrakcyjna dla swojego partnera, któremu jej piersi, zamiast z miłosnymi porywami, kojarzą się teraz z karmieniem noworodka. Oczywiście zdarza się też odwrotna sytuacja: przejęta macierzyńskimi obowiązkami kobieta może całkowicie zlekceważyć sferę seksualną związku....

Dziecko, kłótnia rodziców, rozwód
© goodluz - Fotolia.com
Prawo i finanse
Utrudnianie ojcu kontaktów z dzieckiem
Co może zrobić ojciec w sytuacji, gdy matka nie zezwala albo utrudnia mu widzenia z dzieckiem? Jakie przysługują mu prawa?

Kontakty z dzieckiem Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem jest jednym z praw rodziców. Co więcej, jest to również obowiązek rodzica . Jak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. " Kontakt z dzieckiem " to nie tylko przebywanie z dzieckiem w miejscu jego pobytu lub poza nim, ale również korespondencja mailowa czy kontakt telefoniczny. Jeśli rodzice dziecka mieszkają osobno, a dziecko jest pod opieką jednego z nich, powinni ustalić formę kontaktu dziecka z drugim rodzicem. Powinni to robić, kierując się dobrem dziecka oraz jego rozsądnymi życzeniami. Jeśli nie uda im się osiągnąć porozumienia, powinni się zwrócić o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego . Porozumienie rodziców co do wychowania dziecka Przyjmuje się, że formę i termin kontaktów rodzica z dzieckiem powinni ustalić sami rodzice w drodze porozumienia . Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, np. w przypadku ogłaszania separacji czy podczas postępowania rozwodowego , że emocje wykluczają osiągnięcie porozumienia. W takiej sytuacji warto spróbować mediacji. Odpowiednie podejście mediatora oraz jego doświadczenie zawodowe mogą doprowadzić do wypracowania jednolitego stanowiska dotyczącego wychowania dziecka. Plan wychowawczy odgrywa ogromną rolę podczas postępowania rozwodowego. Sąd może bowiem pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili oni porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Zobacz także: Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie rodziców – czy jest to możliwe? [CMS_PAGE_BREAK] Opieka nad dzieckiem wg. sądu opiekuńczego Jeżeli porozumienia nie da się osiągnąć, sprawę należy skierować...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj