logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Rozróżnianie dźwięków - zabawy dla dzieci

Polecamy pomysły na zabawy, dzięki którym dzieci będą rozwijać swoją wrażliwość muzyczną. Bo dobry słuch to także poprawny rozwój mowy.
logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Podstawowym warunkiem prawidłowego rozwoju mowy jest poprawnie funkcjonujący słuch. Dlatego dobrze jest systematycznie sprawdzać, czy dziecko właściwie odbiera dźwięki płynące z otoczenia. Każdemu maluchowi przyda się stymulacja w kształtowaniu wrażliwości muzycznej oraz umiejętność skupienia na bodźcach dźwiękowych.

Oprócz codziennych sytuacji, świetnym sposobem „rozruszania” słuchu może być zabawa polegająca na wrzucaniu różnych przedmiotów do dużego słoika ze szkła. Najpierw pokazujemy dziecku wszystkie przedmioty, których będziemy używać w zabawie, np. monety, kostka do gry, szklana kulka, agrafka, kredka itd. Przy wyborze elementów powinniśmy się kierować zasadą zróżnicowania materiałów, z których zostały wykonane, czyli wykorzystajmy coś z drewna, metalu, szkła, coś papierowego, coś plastikowego.

Na dobry początek przeprowadźmy pokaz demonstracyjny – hop, wrzucamy każdy przedmiot do słoja. W tym czasie dziecko niech uważnie przysłuchuje się wydawanym odgłosom. Następnie przewiązujemy naszemu smykowi oczy opaską i zachęcamy go do prób zidentyfikowania dźwięków wpadających do słoika przedmiotów wyłącznie na podstawie tego, co słyszy. Nie jest to wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka (a właściwie ucha).

Rozróżnianie dźwięków najmłodsi mogą również potrenować w grach z serii „Magiczne pudełka”. Brzmią w nich odgłosy natury, dźwięki wydawane przez zwierzęta, zabawki oraz przedmioty codziennego użytku, a także wyizolowane głoski. Zadaniem przedszkolaka jest połączyć w pary pudełka, które wydają takie same dźwięki. Gdy się to uda, każda para kolorowych pudełeczek, jakby odmieniona cudownym zaklęciem (kliknięciem), ukaże swe prawdziwe oblicze i przekształci się w odpowiednie obrazki. Tym sposobem, świetnie się bawiąc, nasze pociechy mogą jednocześnie utrwalić prawidłowe brzmienie np. głoski „sz” - w „Szumiących pudełkach”. To oryginalne memo logopedyczne uwrażliwi dzieci na bodźce słuchowe, otworzy przed nimi drzwi do świata napływających zewsząd dźwięków.

Zapraszamy do zabawy z Mi!

gra logopedyczna, zabawa logopedyczna, seplenienie
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film
Logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy kilkulatka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy