GRY
 
 

Sprawdź, czy jesteś świadomym rodzicem - 6 faktów o rozwoju dzieci

W październiku rusza kampania społeczna pt. Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem organizowana przez Fundację Rodzice Przyszłości.

kolorowe ręce, farby, ręce, dziecko

W ramach kampanii proponujemy rodzicom cykl artykułów poświęconych świadomemu wychowywaniu dzieci oraz możliwość rozwiązania Testu Świadomego Rodzica, który zostanie opublikowany 24 października na stronie fundacji  www.rodziceprzyszlosci.pl.

Fundacja Rodzice Przyszłości upowszechnia wiedzę o rozwoju dziecka w podejściu całościowym i interdyscyplinarnym. Brak świadomego podejścia do tworzenia rodziny oraz prawidłowego rozwoju i wychowania dzieci negatywnie wpływa nie tylko na samą rodzinę czy człowieka jako jednostkę, ale również na całe społeczeństwo.

Sebastian Głydziak i Wojtek Marciszewski – założyciele fundacji, ale też ojcowie, zapytani o najważniejsze z ich punktu widzenia fakty dotyczące rozwoju dzieci, podali ich 6:  


1. Dziecko zaczyna swoją interakcję ze światem i rozwój intelektualny będąc jeszcze w brzuchu matki.

Mówi o tym dyscyplina naukowa zwana haptonomią. Dziecko będące jeszcze w brzuchu matki, któremu ojciec czyta codziennie bajki, jest w stanie rozpoznać tembr jego głosu zaraz po urodzeniu. Sam tego doświadczyłem po narodzinach mojej córki Zosi, którą uspokoiłem natychmiast po porodzie, nucąc jej melodię, którą śpiewałem jej często, gdy była jeszcze w brzuchu swojej mamy.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

2. Psychiczny stan kobiety w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka.

Ostatnie badania psychologiczne dowodzą, że silne negatywne przeżycia matki lub długotrwały stres mogą destruktywnie wpłynąć na dziecko, doprowadzając czasami do bardzo poważnych zaburzeń rozwojowych, upośledzeń lub, w najlżejszych sytuacjach, do powstawania lęków, które ujawnią się u dziecka w kilka lat po porodzie. Podczas negatywnych emocjonalnych przeżyć matki, wytwarzane są w jej organizmie substancje chemiczne, które, przenikając przez łożysko i pępowinę do organizmu dziecka, wpływają negatywnie na jego rozwój fizyczny i neuronalny.


3. Dziecko rodzi się z kilkoma unikalnymi talentami i tylko od nas zależy, czy pomożemy mu je odkryć i rozwinąć.

Badania Instytutu Galupa, przeprowadzone na milionach osób na całym świecie, potwierdzają, że każdy człowiek rodzi się z co najmniej 5 unikalnymi talentami. Niestety niewielu rodziców ma tego świadomość. Co więcej, praktycznie wszyscy posługują się wobec swoich dzieci destruktywną krytyką i oceną, która uniemożliwia odkrycie ich indywidualnego potencjału, co w konsekwencji doprowadza do zbudowania zaniżonej samooceny i niszczenia poczucia własnej wartości dzieci.


>INTEGRALNY ROZWÓJ
● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
Czyli jak wychować dobre, mądre, zdrowe i szczęśliwe dzieci

 

Doładuj
Przeładuj