Reklama

Spis treści:

Reklama

Rozwój fizyczny w miesiącu

Możesz być nieco rozczarowana wyglądem swojego dziecka zaraz po porodzie. Noworodek może mieć zniekształconą i stosunkowo dużą główkę, opuchnięte powieki, mocno zaróżowioną, pomarszczoną skórę. Niektóre noworodki mają na twarzy zaskórniaki – to skutek niedojrzałej pracy gruczołów łojowych. Nie musisz się tym przejmować. Wszystko to wkrótce zniknie. Na dłużej pozostaną na główce dziecka dwa miękkie miejsca, tzw. ciemiączka. Większe z nich, tzw. ciemiączko duże, całkowicie zarasta dopiero w 2. roku życia.

Rączki i nóżki miesięcznego dziecka są pulchne, pokryte fałdkami tłuszczu, zgięte we wszystkich stawach. Dziecko od początku bardzo energicznie nimi porusza.

Sprawdź także, jak wygląda noworodek

Noworodek przychodzi na świat z bezwarunkowymi odruchami. Większość z nich zaniknie pod koniec 4. miesiąca życia. Na razie dziecko w pierwszym miesiącu posiada kilka odruchów:

  • Odruch Moro: przestraszone nagłym ruchem lub hałasem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, a następnie przyciska rączki i nóżki do siebie, zaciskając piąstki.
  • Odruch chwytny: noworodek zaciska palce na twoim kciuku lub innym podanym przedmiocie z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
  • Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka, natomiast duży palec wygnie się do góry.
  • Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek, ono delikatnie odwróci główkę w tę stronę i otworzy buzię, gotowe do ssania.
  • Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi, zobaczysz, jak stawia krok za krokiem, jakby chodziło.

Wzrok noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dziecko wykazuje słabą wrażliwość na kontrasty i nie rozpoznaje szczegółów, ale potrafi wodzić za wolno przesuwającą się zabawką (w odległości 20-30 cm). Poza dostrzeganiem różnych odcieni bieli i czerni, nie odróżnia kolorów. Jego oczy są nadwrażliwe na światło, a nadwrażliwość ta, spowodowana tym, że dziecko do momentu urodzenia przebywało w mroku, utrzymuje się około miesiąca.
Noworodek potrafi na krótko skupiać wzrok na przedmiotach i osobach oraz śledzić przedmioty poruszające się w jego polu widzenia. 1-miesięczne niemowlę rozpoznaje widziany wcześniej przedmiot, jeśli pojawi się ponownie po 2-3 sekundach.

Dziecko słyszy od urodzenia, a właściwie dużo wcześniej (już między 12. a 16. tygodniem życia płodowego słyszy szum krwi przepływającej przez łożysko). Słuch noworodka jest jednak przytępiony. Dopiero w 2. kwartale 1. roku życia usłyszy czyste i wyraźne dźwięki i będzie żywo na nie reagować. Niemowlę rozpoznaje głosy rodziców, słysząc je, stara się odwrócić główkę w daną stronę, chętnie też obserwuje twarze mamy i taty.

Noworodek wyczuwa 4 podstawowe smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Ten ostatni zna najlepiej, gdyż wody płodowe zawierają sporo soli.

Noworodek powoli odkrywa swoje ciało, zwłaszcza rączki, które chętnie wkłada do buzi. 1-miesięczne dziecko umie, leżąc na brzuchu, unosić główkę, wydawać krótkie dźwięki, może również umieć złączyć obie rączki.

Zobacz też: 6 zmysłów noworodka

Ile waży miesięczne dziecko?

1-miesięczne niemowlę waży o ok. 700 g więcej niż w momencie narodzin i jest większe o 2 cm. Po początkowym spadku masy ciała, dziecko w pierwszym miesiącu życia zaczyna przybierać ok. 200 g tygodniowo. Takie tempo przyrostu masy ciała będzie utrzymywać się przez około 3 miesiące, a później nieco spadnie.

Wzrost masy ciała może ulegać spowolnieniu podczas choroby dziecka. Gdy noworodek wyzdrowieje, powinien na nowo zacząć przybierać na wadze w tempie odpowiednim dla wieku.

Ile śpi miesięczne dziecko?

W pierwszym miesiącu życia dziecko śpi ok. 11 godzin na dobę. Z tego 5-7 godzin przypada na sen w ciągu dnia (4-8 drzemek). Sen nocny też przerywany jest na karmienie.

Po ukończeniu 1. miesiąca życia niemowlę nadal przeznacza na sen w ciągu doby ok. 11 godzin, ale czas, jaki śpi w ciągu dnia skraca się do 4-5 godzin podzielonych na 3-5 drzemek.

Rozwój emocjonalny

Noworodek reaguje na dźwięki. Na głos dzwonka zareaguje np. wstrząśnięciem ciała, płaczem lub uciszeniem się. Może też uśmiechać się, choć to na razie nie jest świadomy uśmiech.

Sprawdź też: 7 rzeczy, których nie lubi niemowlę - tego musisz unikać!

Już teraz można zaobserwować zalążki temperamentu i osobowości twojego dziecka. Aktywność niemowlęcia jest cechą wrodzoną i pozostaje na niezmiennym poziomie przez całe życie: dzieci ruchliwe, krzykliwe, często czuwające, pozostaną aktywne do końca życia. Dziecko spokojne, mało ruchliwe będzie miało prawdopodobnie zrównoważony temperament. A jaki charakter ma twoje dziecko?

Pamiętaj, że jesteś dla 1-miesięcznego niemowlęcia najważniejszą osobą. Dziecko rozpoznaje cię przez zapach, widok oraz głos. Lubi, jak mu śpiewasz, zwłaszcza kołysanki i łatwe melodie z powtarzającym się rytmem.

Polecamy: Co potrafi miesięczne dziecko?

Rozwój intelektualny

Twoje niemowlę w pierwszych tygodniach życia nie jest zbyt towarzyskie. Na samym początku po narodzinach śpi nawet 20 godzin na dobę i poza snem umie wykonywać tylko podstawowe czynności – oddychać, ssać, wydalać.

Sprawdź, dlaczego dziecko nie chce spać

Pierwszym i najważniejszym rodzajem ekspresji 1-miesięcznego niemowlęcia jest krzyk, poprzez który komunikuje się ze światem. Dziecko angażuje podczas krzyku nie tylko gardło, ale i całe ciało: rączki i nóżki. Z czasem nauczysz się rozróżniać różne rodzaje płaczu i rozumieć, co który oznacza.

Sprawdź również: Gdy noworodek płacze - mamy na to sposoby!

1-miesięczne niemowlę rozpoznaje twarz mamy i przestaje płakać, gdy ją widzi lub słyszy jej głos. Zna go jeszcze z życia płodowego. Twój widok wywołuje u dziecka ożywienie, wprawia w dobry nastrój, przynosi spokój, ukojenie, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest twoja bliskość. Niemowlęta potrzebują mamy jak powietrza. Chcą czuć jej dotyk, ciepło, zapach, dlatego im częściej będziecie przytulać się do siebie, tym lepiej. Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne, spróbuj nosić je w chuście.

Przeczytaj także, dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku

Już w 3. tygodniu życia noworodek z wielką chęcią obserwuje ludzi, przedmioty i to, co się wokół niego dzieje. Przerwy w ssaniu nieco się wydłużają.

1-miesięczne niemowlę rozróżnia poszczególne części twarzy mamy, szczególnie interesują je jej oczy. Dziecko zaczyna się interesować zabawkami w jaskrawych kolorach, lusterkami, wiszącą nad łóżeczkiem karuzelą.

Co robić z miesięcznym dzieckiem?

Wspomaganie rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego noworodka nie jest skomplikowane. Składa się z bardzo prostych czynności i odpowiedniego zachowania względem dziecka oraz pozostałych domowników, aby w domu panowała spokojna atmosfera. Oto, co warto robić:

  • bądź spokojna. Jeśli będziesz okazywać swoje zniecierpliwienie i rozdrażnienie, dziecko szybko to wyczuje i samo stanie się drażliwe;
  • mów, przytulaj, śpiewaj (specjaliści twierdzą, że dzieci, którym śpiewano, szybciej zaczynają mówić);
  • pozwól dziecku przypatrywać się swojej twarzy, rób różne miny i obserwuj, jak reaguje;
  • pod koniec 4. tygodnia kup dziecku proste zabawki, np. pozytywkę, pajacyki do zawieszenia nad łóżeczkiem, pluszowe zwierzątka, nietłukące się lusterka (zadbaj o to, by były bezpieczne, bez kantów, sznurków i nitek);
  • delikatnie masować niemowlę, np. po kąpieli, kiedy nacierasz dziecko oliwką – głaskaj czule rączki, nóżki, plecki, buzię. Wypróbuj też masaż na każdą okazję;
  • jak najczęściej zbliżać twarz do dziecka i przemawiać do niego czule;
  • zawiesić nad łóżeczkiem lub kołyską czarno-białe zabawki – noworodkowi łatwiej je dostrzec. Po kilku tygodniach zamień je na kolorową karuzelę.
  • Kołysz, noś, pieść dziecko. Sprawdź również, czy można rozpieścić niemowlę.
  • Wykorzystaj czas karmienia na „rozmowę” z dzieckiem, pieszczoty i nawiązywanie kontaktu wzrokowego.

Co cię może zaniepokoić?

Noworodek oddycha energicznie i szybko: do 45 razy na minutę. Jego oddechy są nieregularne i płytkie, a krótkie okresy bezdechów są całkowicie normalne w tym okresie.

Noworodek najpierw zmniejsza swoją wagę urodzeniową, odzyskuje ją dopiero po ukończeniu dwóch tygodni.

1-miesięczne niemowlę może mieć zeza. To normalny objaw i nie powinien wzbudzać niepokoju, chyba że nie ustąpi w ciągu pierwszych trzech miesięcy (wtedy zabierz niemowlę do lekarza).

Oko noworodka nie wydziela jeszcze łez. Dziecko zapłacze prawdziwymi łzami dopiero w 2. lub 3. miesiącu życia. Jeśli od razu po narodzinach noworodek płacze łzami, ma opuchnięte powieki, a w oczkach gromadzi się śluz, warto skonsultować się z pediatrą, gdyż istnieje ryzyko, że dziecko ma zatkane kanaliki łzowe.
Ruchy gałek ocznych u miesięcznego niemowlęcia są nieskoordynowane, może się więc wydawać, że maluch ma zeza.

Zobacz też: Płacz dziecka w różnych sytuacjach - sprawdź, dlaczego płacze

Reklama

Co cię może zainteresować?

Reklama
Reklama
Reklama