Jak utrwalić pierwsze chwile z noworodkiem
fot. Fotolia

Skóra dziecka rozwija się do 3. roku życia

Skóra dziecka jest delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nią w szczególny sposób. Skóra jest naturalną barierą ochroną, ale u małego dziecka nie jest ona jeszcze w pełni rozwinięta. Jak pielęgnować skórę dziecka i jaki ma ona wpływ na zdrowie?
Jak utrwalić pierwsze chwile z noworodkiem
fot. Fotolia

Skóra dziecka rozwija się do 3. roku życia. W tym czasie jest w większym stopniu narażona na podrażnienia i jest bardzo delikatna. Pierwsze krostki i zaczerwienienia na skórze najczęściej tłumaczymy niewłaściwą dietą mamy karmiącej lub źle dobranym mlekiem modyfikowanym. Tymczasem przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej. Odpowiednie środki czystości, proszki i płyny do prania to podstawa, aby skóra małego dziecka mogła się prawidłowo rozwijać.

Wyprawka dla dziecka a proszek do prania

Kompletując wyprawkę dla noworodka i robiąc późniejsze zakupy dla niemowlaka i dziecka, czasami zapominamy jak duże znaczenie ma na tej liście proszek lub płyn do prania. Skupiamy swoją uwagę na ubrankach – swoją drogą materiał, z którego są zrobione również ma bardzo duże znaczenie, kolor to rzecz drugorzędna – pieluchach, smoczkach, mydełkach, zabawkach. Proszek, o ile stosujemy ten przeznaczony do delikatnej skóry dziecka, po kilku pierwszych miesiącach życia malucha, zamieniamy na ten, z którego sami korzystamy. Tymczasem skóra dziecka rozwija się do 3. roku życia. Jej warstwa ochronna jest znacznie cieńsza, niż w przypadku osoby dorosłej.

Rola skóry w organizmie

Podstawową rolą skóry jest ochrona narządów wewnętrznych przed urazami, działaniem promieni UV i substancjami chemicznymi. Co więcej, skóra pozwala również odbierać dotyk i uczestniczy między innymi w syntezie witaminy D.

Jak jest zbudowana skóra dziecka?

Skóra dziecka nie jest w pełni rozwinięta. Dlatego nie spełnia wszystkich swoich funkcji. Skóra osoby dorosłej jest znacznie grubsza i dlatego stanowi barierę ochronną dla szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć do krwiobiegu.
Skóra dziecka jest cieńsza, mniej odporna i bardziej podatna na działanie substancji szkodliwych, bakterii i wirusów.

Chroń skórę swojego dziecka

Widząc pierwsze zaczerwienienia na skórze dziecka, warto się zastanowić czy korzystamy z odpowiednich środków higienicznych. Zwykłe substancje piorące pozostają w tkaninach, nawet po wielokrotnym płukaniu, podrażniają skórę dziecka. Maluch wierci się i płacze, gdyż nie potrafi w inny sposób przekazać, że coś go swędzi i boli.
Delikatne płyny i proszki do prania, przeznaczone specjalnie dla dzieci, nie pozostają na ubraniach i są całkowicie bezpieczne. Skóra dziecka nie jest podrażniona, jest gładka i miękka. Co więcej, może swobodnie się rozwijać mając pewność, że nie jest narażona na działanie szkodliwych substancji.

Więcej o ochronie skóry twoje dziecka znajdziesz na www.lovela.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy