Czy aborcja powinna być legalna
fot. Adobe Stock

SONDAŻ: Wzrasta poparcie legalnej aborcji do 12. tygodnia

Na przestrzeni niespełna dwóch lat wzrosła liczba osób, które popierają prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Sondaż przeprowadził Ipsos.  
Aleksandra Zaborowska
Czy aborcja powinna być legalna
fot. Adobe Stock
Poparcie dla prawa do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży wzrosło o 13 proc. na przestrzeni ostatnich 21 miesięcy. Sondaż Ipsos zamówił portal OKO.press.

Coraz więcej Polaków popiera prawo do aborcji

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 listopada 2020, a wyniki przedstawiono w tym tygodniu w wtorek. Z danych wynika, że za prawem do przerywania ciąży opowiada się większość ankietowanych, bo 66 proc. Jedna czwarta z nich (26 proc.) jest przeciwko, a 8 proc. wstrzymało się od decyzji.

Poprzedni sondaż z takim samym pytaniem przeprowadzony został w lutym 2019 roku – wtedy poparcie wynosiło 53 proc., sprzeciwiało się 35 proc. ankietowanych, a niezdecydowanych było 12 proc.

Największa zmiana uwidoczniła się w grupie wiekowej 18-29: poparcie dla prawa przerywania ciąży wzrosło z 48 proc. do 79 proc.
  Należy wspomnieć, że najnowszy sondaż został przeprowadzony miesiąc po kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Organ orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby prowadzącej do śmierci jest niezgodny z Konstytucją RP. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego pod zwierzchnictwem Julii Przyłębskiej wywołała ogromną falę protestów w całej Polsce.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej nie zostało jeszcze jednak opublikowane. W międzyczasie, 30 grudnia zalegalizowano prawo do przerywania ciąży do 14. tygodnia w Argentynie. 

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]
Zaostrzenie przepisów ustawy antyaborcyjnej wzbudza gorącą dyskusję społeczną. Zapytaliśmy przechodniów, co myślą na ten temat. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy