usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej a powrót plodności
fot. Fotolia

Płodność po wyjęciu spirali

Czy wkładka wewnątrzmaciczna ma wpływ na płodność? Po jakim czasie wrócą cykle miesiączkowe po jej usunięciu? Kiedy można starać się o dziecko?
usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej a powrót plodności
fot. Fotolia

Spirala, potocznie określenie wkładki wewnątrzmacicznej, działa mechanicznie. Jej zadanie to uniemożliwienie zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy – jej obecność sprawia, że śluz w szyjce macicy gęstnieje i staje się nieprzenikliwy dla plemników.

ZOBACZ TEŻ: jak działa wkładka domaciczna i komu ją się zaleca

Kiedy wróci miesiączka po usunięciu spirali

Spirala nie uszkadza procesów hormonalnych oraz jajeczkowania, dlatego po jej usunięciu cykle miesiączkowe powracają do normy szybciej niż przy antykoncepcji doustnej. Powrót płodności po usunięciu wkładki wewnątrzmacicznej związany jest ze zmianami zachodzącymi w śluzówce macicy.

Jeśli nie zaobserwowano trwałych zmian, płodność powinna powrócić już w drugim miesiącu po wyjęciu wkładki. Czasami płodność powraca już w pierwszym miesiącu po usunięciu spirali i o ciążę można starać się od razu.

ZOBACZ TEŻ:  założenie spirali – tak czy nie

Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy