szynszyla/ szynszyla w domu
fot. Adobe Stock

Szynszyla w domu: ile żyje, jak ją hodować, czy jest odpowiednia dla dziecka

Szynszyla to mały gryzoń z Ameryki Południowej. Ma piękną, miękką, srebrzystą sierść oraz duże uszy, dzięki czemu budzi sympatię wśród dzieci. Przed zakupem zwierzęcia koniecznie jednak sprawdź, jak hodować szynszyle w domu i czy na pewno to odpowiednie stworzenie dla twojej pociechy.
Joanna Biegaj
szynszyla/ szynszyla w domu
fot. Adobe Stock
Szynszyla jest stosunkowo droga w utrzymaniu. Musi mieć odpowiednią klatkę, specjalny pokarm i wymaga częstych wizyt u weterynarza. Dodatkowo powinna być kąpana w odpowiednim pyle dla szynszyli.

Szynszyle są zwierzętami stadnym, dlatego warto już na początku pomyśleć o zakupie dwóch osobników tej samej płci. Cena szynszyli waha się od 100 do 150 zł. Do tego dochodzą koszty związane z zakupem klatki, jedzenia, zabawek. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile żyją szynszyle?

Szynszyle żyją na wolności ok. 6 lat, ale średnia wieku szynszyli hodowanych w domu jest znacznie dłuższa, wynosi ok. 15 lat (niektóre dożywają nawet dwudziestki). Warto poważnie przemyśleć decyzję o zakupie szynszyli, ponieważ zwierzę będzie z wami przez długi czas, co wiąże się z koniecznością wieloletniej opieki.

Jak hodować szynszyle?

Szynszyle potrzebują odpowiedniej klatki – najlepiej dużej i piętrowej, by mogły się swobodnie wybiegać i wyskakać. Podłoże powinno być wypełnione trocinami lub specjalną ściółką dla szynszyli. W klatce obowiązkowo musi znaleźć się też poidło. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej wody, a także miski z pokarmem.

Szynszyle są roślinożerne, dlatego należy karmić je nasionami, trawami, a podstawą diety tego gryzonia jest siano. Oczywiście najwygodniej zaopatrzyć się w specjalne karmy, które oferują sklepy zoologiczne.

Poza karmą, szynszyle raz na jakiś czas i w małych ilościach mogą jadać także:
 • seler,
 • mlecze,
 • rodzynki,
 • suszone jabłka,
 • banany,
 • dynię,
 • śliwki,
 • marchewkę,
 • nasiona słonecznika,
 • orzechy,
 • buraczki czerwone.

Szynszyle są bardzo aktywnymi zwierzątkami, dlatego nie należy zapominać o zabawkach dla nich. Drewniane gryzaki, drabinki i tunele sprawią, że gryzoń będzie szczęśliwszy. Warto zadbać także o basen z piaskiem i drewniany kołowrotek.
To ważne: Szynszyle są najbardziej aktywne w nocy, w dzień zazwyczaj śpią. Budzą się dopiero ok. 18-19 i wtedy właśnie rozpiera je energia. Posiadanie tego zwierzaka może więc wiązać się z nocnymi hałasami. Małe dziecko może też być niezadowolone, bo w czasie jego największej aktywności szynszyla będzie spać.
Nie można dopuścić do zamoczenia się szynszyli, ponieważ zwierzę nie jest w stanie samo wyschnąć. Wilgoć może doprowadzić do gnicia futra i chorób grzybiczych. Szynszylę od razu należy wytrzeć ręcznikiem i osuszyć suszarką (chłodnym powietrzem!). 

Szynszyla dla dziecka – czy to odpowiednie zwierzę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pamiętaj, by nie kupować dziecku zwierzątka pod wpływem emocji. Przede wszystkim należy pomyśleć, czy dziecko jest wystarczająco duże, aby zadbać o zwierzaka. Czy maluch (z pomocą i pod kontrolą rodziców) zajmie się szynszylą i opieka nad nią nie znudzi mu się po kilku dniach? Należy też pamiętać, że nie jest to pies czy kot, w towarzystwie którego dziecko będzie mogło pobiegać lub wyjść na spacer. Plusem jest jednak to, że szynszyle mogą pozostać cały dzień bez opieki, mając jedynie zapewnione jedzenie i picie. 
Bardzo ważna kwestia dotyczy alergii. Choć szynszyle nie uczulają, dziecko może mieć alergię np. na ślinę szynszyli, siano lub trociny, którymi wykłada się spód klatki. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Farma: Z wizytą w minizoo
Odwiedzamy minizoo i pokazujemy jakie fajne miejsca istnieją w Polsce. Może wy też skusicie się na odwiedziny w takim miejscu. Obejrzyjcie nasz film i dowiedzcie się więcej o minizoo.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy