pająki w Polsce nie są groźne
fot. Adobe Stock

Twoje dziecko boi się pająków? Zobacz, dlaczego nie musi

Na początku listopada jest ich najwięcej. Zanim jednak z wrzaskiem zaczniesz przed nim uciekać, zobacz, ile zalet ma ten niecieszący się dobrą sławą owad.
Agnieszka Majchrzak
pająki w Polsce nie są groźne
fot. Adobe Stock
Pająki wzbudzają skrajne emocje, niestety głównie negatywne. Bardzo rzadko można spotkać osobę, która by je lubiła, a przynajmniej bez lęku do nich podchodziła. Okazuje się, że w stosunku do pająków wiele swoich strachów przekazujemy dzieciom. Dlatego, zanim kolejnym razem z przerażeniem odskoczysz na ich widok, przeczytaj, dlaczego nie trzeba się ich aż tak bać.

Dziecko boi się pająka, bo ty się boisz

Pająki to spory problem, zwłaszcza jesienią. Chętnie szukają w naszych domach ciepłej przystani przed zimą, wywołując panikę domowników. Dopiero co pisałyśmy w mamotoja. pl, jak pozbyć się pająków z domu, ale chcemy was też przekonać, żeby spojrzeć na nie choc trochę życzliwym okiem.
 

Naukowcy są zdania, że lęk przed pająkami, czyli arachnofobia, może wywodzić się z czasów dzieciństwa. Dlatego następnym razem, zanim krzykniesz z przerażenia na widok pająka w wannie, przypomnij sobie o tym. Istnieje spora szansa, że swoim zachowaniem możesz zaszczepić w maluchu swój lęk. 

Redakcja poleca: Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]
Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.

Polskie pająki nie są groźne

Tak to prawda, że z wyglądu pająki moga wzbudzać drgawki obrzydzenia, ale na pewno większość z nich jest całkowicie niegroźna. Pająków obecnych w polskich domach nie trzeba się bać, gdyż żaden z nich nie jest w stanie zrobić nikomu krzywdy" - podkreślają na swojej stronie facebookowej Lasy Państwowe.

W naszym kraju są tylko trzy gatunki pająków, których można się obawiać. Ale spokojnie - szansa, że je spotkasz na swojej drodze, nie jest wielka. Trzeba się wybrać do jaskiń, studzienek kanalizacyjnych, zapuszczonych piwnic lub wylotów tuneli kolejowych. Tam mieszka jeden z bardziej jadowitych pająków - sieciarz jaskiniowy. Jego ukąszenie może być porównane do użądlenia szerszenia" - informują Lasy Państwowe.

Pająki są pożyteczne

Okazuje się, że w sumie powinniśmy polubić pająki, a przy najmniej je szanować, gdyż te żyjące w Polsce są po prostu bardzo pożyteczne.

Zalety pająków:
  • zjadają inne niefajne intruzy w naszych domach - muchy i pluskwy,

  • żywią się komarami,

  • przebywają w miejscach, w których jest mało chemii (co świadczy o tym, że twój dom właśnie taki jest!).

     
Czy spojrzałyście teraz na pająki trochę bardziej przychylnie? Napiszcie w komentarzach, jak na nie reagujecie.

Źródło: Facebook Lasy Państwowe

Zobacz też:


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy