32. tydzień ciąży

32 tydzień ciąży to ostatni trymestr. Ruchy dziecka są teraz słabsze. Płód ma już ok. 48 cm długości, a macica wypełnia prawie całą jamę brzuszną. W 32 tygodniu ciąży z piersi może wyciekać siara. Warto już spakować torbę do szpitala!

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

32 tydzień ciąży rozpoczyna ósmy miesiąc oczekiwania na dziecko. Do końca ciąży pozostało jedynie 8 tygodni! Ciesz się ostatnim trymestrem i ostatnimi tygodniami ciąży. W twoim ciele dzieje się teraz wiele niezwykłych rzeczy, a twoje dziecko nadal się zmienia (głównie... tyje!). 

32 tydzień ciąży – waga i wymiary dziecka

W 32 tygodniu ciąży dziecko waży już niemal 1.8 kg i ma około 48 cm długości. To wielkość dyni piżmowej! Nie martw się zatem, jeśli zmienił się sposób poruszania malucha – ruchy dziecka są słabsze i mniej dynamiczne. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na swobodne fikołki. Niestety, kopniaki mogą być czasem bolesne (np. gdy maluch trafi na twoje żebra czy pęcherz moczowy). 

Jak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży?

Dziecko w 32 tygodniu ciąży intensywnie przybiera na wadze, ale za to wolniej zwiększa swoją długość. Dzięki temu, że pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, skóra maluszka staje się coraz mniej przezroczysta. Paznokcie – zarówno te u rączek, jak i u stóp – dorosły już do wierzchołków palców.

32 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 32 tygodniu ciąży?

W 32 tygodniu ciąży twoje dziecko przede wszystkim ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych po kopanie i ssanie. Bardzo lubi też... ssać kciuk − jak noworodek!

USG w 32 tygodniu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży trzeba zrobić jedno z obowiązkowych badań USG − to zatem ostatni dzwonek! Lekarz podczas badania zmierzy główkę, obwód brzuszka i długość kości dziecka. Oceni też indeks płynu owodniowego i stopień dojrzałości łożyska. Pozostałe obowiązkowe badania w ciąży, które musisz zrobić do 32 tygodnia (jeśli nie robiłaś ich wcześniej), to:

32 tydzień ciąży – zdjęcie z USG

USG w 32 tygodniu ciąży

32 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 32 tygodniu ciąży będziesz zapewne cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka, ale jednocześnie możesz być zmęczona z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. Od początku ciąży pojemność macicy wzrosła 500-krotnie (!), a jej dno znajduje się tuż pod żebrami. Masz więc prawo czuć się ociężała i przytłoczona. Pamiętaj o smarowaniu brzucha kremem na rozstępy – skóra bardzo potrzebuje teraz wsparcia. 

Pewnie będziesz zaskoczona, ale w 32 tygodniu ciąży z piersi może wyciekać siara – gęsty, żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. To znak, że twój organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Kup sobie wkładki laktacyjne i włóż je do stanika, aby chronić ubranie przed poplamieniem. 

Staraj się szczególnie teraz, w ostatnim trymestrze ciąży, nie garbić ani nie odchylać do tyłu. Taka postawa będzie pogłębiać bóle w plecach i przyczyniać się do powstawania obrzęków w nogach! Jeśli ból kręgosłupa będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, konieczne może być zwolnienie z pracy i częstsze polegiwanie.

Sposoby na ból kręgosłupa w 32 tygodniu ciąży

 • Ćwiczenia w basenie, pod okiem wykwalifikowanych terapeutów. W wodzie mniej obciążasz stawy, wszystkie ruchy są łagodniejsze, dużo łatwiej jest się rozluźnić.
 • Zajęcia: fitness, pilates czy joga dla ciężarnych. Oczywiście z przeszkolonym w tym kierunku instruktorem. Aktywność fizyczna w ciąży to ważna sprawa!
 • Poduszki w kształcie klina, które podkłada się w pozycji leżącej na boku pod brzuch, żeby odciążyć mięśnie; poduszki w kształcie banana czy fasolki. 
 • Przydatna może być też pomoc fizjoterapeuty – masaż potrafi przynieść cierpiącej przyszłej mamie ogromną ulgę. 

Wzrost apetytu w 32 tygodniu ciąży

Jeżeli męczą cię nocne napady głodu, a po nich z kolei zgaga ciążowa, przyrządzaj sobie na kolacje potrawy bogate w węglowodany:
 • pieczywo,
 • makaron,
 • ryż,
 • płatki zbożowe z mlekiem.

Zapewni ci to wysoki poziom glukozy we krwi i pozwoli przetrwać całą noc bez podjadania.

32 tydzień ciąży - brzuch i skurcze macicy

W 32 tygodniu ciąży wielkość i kształt brzucha przyszłej mamy to sprawa bardzo indywidualna, a jego rozmiar zależy od kilku czynników. Na wygląd brzucha mają wpływ:

 • sylwetka ciała kobiety (np. to, czy jesteś dużej czy drobnej budowy). Brzuch kobiety drobnej może się wydawać mniejszy, położony bardziej z przodu i niżej niż brzuch kobiety wysokiej. Z kolei brzuch niektórych tęgich kobiet sprawia wrażenie małego (to dlatego, że ich dzieci mają sporo miejsca do rośnięcia).
 • ułożenie dziecka  to, co się dzieje w twoim brzuchu, wpływa na to, jak wygląda on na zewnątrz. Dziecko ułożone poziomo nie wypycha brzucha mamy do przodu, a ciąża wygląda na niedużą. Warto pamiętać, że w 32 tygodniu ciąży dziecko może być jeszcze ułożone w dowolnej pozycji.

Co ciekawe, kształt brzucha w ciąży ma niewiele wspólnego z wielkością dziecka. To, że mama dużo przytyła w ciąży, też wcale nie musi oznaczać, że urodzi większe dziecko. 

Skurcze i twardnienie brzucha w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży skurcze macicy nie powinny cię już dziwić − odczuwasz coraz silniejsze skurcze przepowiadające, którym towarzyszy uczucie twardego brzucha. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli zauważysz takie objawy jak:
To mogą być oznaki porodu przedwczesnego. Najlepiej, jeżeli lekarz zbada cię jak najszybciej.

32 tydzień ciąży - poród

Poród w 32 tygodniu ciąży to nadal poród przedwczesny. Możesz jednak odetchnąć z ulgą, bo wcześniak urodzony w 32 tygodniu ciąży ma niemal 100-proc. szanse na przeżycie.

Niezależnie od tego, czy planujesz rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, to najwyższa pora, by spakować torbę do szpitala.

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Niektóre kobiety nie mogą rodzić naturalnie. Cesarskie cięcie wykonuje się zwykle w 38-39 tygodniu ciąży, a wskazania do planowanej cesarki to:
 • zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
 • wielkość dziecka powyżej 4,5 kg;
 • guzy mięśniowe w kanale rodnym;
 • dysplazja stawów biodrowych;
 • zagrożenie rzucawką, spowodowane zatruciem ciążowym;
 • konflikt serologiczny;
 • zaawansowana cukrzyca matki;
 • wady serca;
 • przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne;
 • wcześniejsze operacje macicy;
 • nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące);
 • opryszczka narządów płciowych;
 • inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.

cesarskie cięcie

32 tydzień ciąży mnogiej

Podczas badania USG w ciąży mnogiej bardzo ważna jest kontrola wagi dzieci. Zdarza się bowiem, że dochodzi do tzw. zespołu podkradania. Oznacza to słabsze przewodzenie przez jedną pępowinę. Skutkiem może być znaczna różnica wagi u dzieci, a więc i zaburzenie prawidłowego rozwoju jednego z bliźniąt. Najczęściej zespół podkradania zdarza się przy ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (gdy oba płody mają jedno łożysko), ale taka różnica może być znaczna także w wypadku ciąży dwukosmówkowej (gdy każdy maluch ma swoje łożysko).

Ciąża bliźniacza często kończy się przedwcześnie, przez cesarskie cięcie. Nie jest to jednak powód do obaw – właśnie dzięki cesarce lekarze są w stanie pomagać wcześniakom przychodzić zdrowo na świat. 

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

5.8

Popularne tematy