32. tydzień ciąży

32 tydzień ciąży to ostatni trymestr. Ruchy dziecka są słabsze. Płód ma już ok. 48 cm długości, a macica wypełnia prawie całą jamę brzuszną. Z piersi może wyciekać siara.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc?

32 tydzień ciąży rozpoczyna ósmy miesiąc oczekiwania na dziecko. Do końca ciąży pozostało jedynie 8 tygodni! Ciesz się ostatnim trymestrem i ostatnimi tygodniami ciąży. Zobacz, ile niezwykłych rzeczy dzieje się teraz w twoim ciele i jak zmienia się dziecko. 

Wielkość płodu w 32 tygodniu ciąży

W pierwszym tygodniu 8. miesiąca ciąży dziecko waży już niemal 1.8 kg i ma około 48 cm długości To wielkość dyni piżmowej! Nie martw się zatem, jeśli zmienił się sposób poruszania malucha – ruchy dziecka są słabsze, mniej dynamiczne. Dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na swobodne fikołki. Niestety, kopniaki mogą być  czasem bolesne – gdy dziecko trafi na twoje żebra czy pęcherz moczowy. 

Płód w 32 tygodniu ciąży:

32 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 32 tygodniu?

W 32. tygodniu ciąży twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najpewniej lubi też ssać kciuk. 
Dziecko w tym czasie intensywnie przybiera na wadze, a jego wzrost nieco zwalnia. Dzięki temu, że pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, jego skóra staje się coraz mniej przezroczysta. Paznokcie dziecka – zarówno te u rączek, jak i u stóp – dorosły do wierzchołków palców.

USG w 32 tygodniu ciąży


USG w 32. tygodniu ciąży

Jak przebiega cięcie cesarskie:

32 tydzień ciąży – jak przebiega cesarka 

 

Co się zmienia u ciebie w 32 tygodniu ciąży?

W 8. miesiącu będziesz zapewne cieszyć się oczekiwaniem na narodziny dziecka, ale jednocześnie możesz być  zmęczona z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. Kształt brzucha w ciąży jest sprawą indywidualną, ale w 32. tygodniu nie ma już mam z małym brzuszkiem...
Macica wypełnia niemal całą jamę brzuszną (jej pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie!), a jej dno znajduje się tuż pod żebrami. Pamiętaj o smarowaniu brzucha kremem na rozstępy – skóra bardzo potrzebuje teraz wsparcia. 
W 32. tygodniu ciąży z piersi może wyciekać siara – gęsty żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. To znak, że twój organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Kup sobie wkładki laktacyjne i włóż je do stanika, aby chronić ubranie przed poplamieniem. 

Dobry biustonosz ciążowy wygodnie i dobrze podtrzymuje rosnące piersi. Na tym etapie ciąży, możesz pomyśleć już o czymś, co przyda ci się po porodzie. W sieci nie brakuje eleganckich biustonoszy do karmienia:

 

Wzrost apetytu pod koniec ciąży

Jeżeli męczą cię nocne napady głodu, a po nich z kolei zgaga ciążowa, przyrządzaj sobie na kolacje potrawy bogate w węglowodany:

  • pieczywo,
  • makaron,
  • ryż,
  • płatki zbożowe z mlekiem.

Zapewni ci to wysoki poziom glukozy we krwi i pozwoli przetrwać całą noc bez podjadania.

 

Jak rośnie brzuch w 32 tygodniu ciąży?

W ósmym miesiącu ciąży wielkość i kształt brzucha przyszłej mamy to sprawa bardzo indywidualna, a jego wielkość zależy od kilku czynników. 
Na wygląd brzucha mają wpływ:

  • sylwetka i budowa ciała kobiety (np. to, czy jesteś grubej czy drobnej kości). Brzuch kobiety drobnej może się wydawać mniejszy, położony bardziej z przodu i niżej niż brzuch kobiety wysokiej. Jednak również niektóre tęgie kobiety sprawiają wrażenie, że mają mały brzuch (przyczyną jest fakt, że ich dzieci mają sporo miejsca do rośnięcia).
  • ułożenie dziecka – to, co się dzieje w twoim brzuchu, wpływa na to, jak wygląda na zewnątrz. Dziecko ułożone poziomo nie wypycha brzucha mamy do przodu, ciąża wygląda na niedużą. 

Co ciekawe, kształt brzucha w ciąży ma niewiele wspólnego z wielkością dziecka. To, że mama dużo przytyła w ciąży też nie musi wcale oznaczać, że urodzi większe dziecko. 

32 tydzień ciąży: o tym pamiętaj!

Staraj się szczególnie teraz, w ostatnim trymestrze ciąży, nie garbić się ani nie odchylać do tyłu. Taka postawa będzie pogłębiać bóle w plecach i przyczyniać się do powstawania obrzęków w nogach! Jeśli ból kręgosłupa będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, konieczne może być zwolnienie z pracy i częstsze polegiwanie.
Sposoby na ból kręgosłupa w ciąży

  1. Ćwiczenia w basenie, pod okiem wykwalifikowanych terapeutów. W wodzie jest mniejsze obciążenie dla stawów, wszystkie ruchy są łagodniejsze, dużo łatwiej jest nam się rozluźnić.
  2. Specjalnie dla ciężarnych zajęcia fitness, pilatesu czy jogi. Oczywiście z przeszkolonym w tym kierunku instruktorem. Aktywność fizyczna w ciąży to ważna sprawa!
  3. Poduszki w kształcie klina, które podkłada się w pozycji leżącej na boku pod brzuch, żeby odciążyć mięśnie; poduszki w kształcie banana czy fasolki. 
Przydatna może być też pomoc fizjoterapeuty – masaż potrafi przynieść cierpiącej przyszłej mamie ogromną ulgę. 
 

Co cię może niepokoić w 32 tygodniu?

Miewasz kołatania serca? Jeśli pojawia się ono sporadycznie, raz na jakiś czas, nie jest to powód do niepokoju. To normalny objaw, związany z powiększeniem się objętości krwi w krwiobiegu. Jednak jeśli czujesz kołatanie serca równocześnie z bólami w klatce piersiowej czy dusznością – natychmiast udaj się do lekarza.

32 tydzień: ciąża mnoga

Podczas badania USG, przy ciąży mnogiej bardzo ważna jest kontrola wagi dzieci. Zdarza się bowiem, że dochodzi do tzw. zespołu podkradania. Oznacza to słabsze przewodzenie przez jedną pępowinę niż przez drugą. Skutkiem tego może być znaczna różnica wagi u dzieci, a więc i zaburzenie prawidłowego rozwoju jednego z bliźniąt. Najczęściej zespół podkradania zdarza się przy ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (gdy oba płody mają jedno łożysko), ale taka różnica może być znaczna także w wypadku dwukosmówkowej (każdy maluch ma swoje łożysko).
Ciąże mnogie często kończą się przedwcześnie, przez cesarskie cięcie. Nie jest to powód do obaw – właśnie dzięki cesarce lekarze są w stanie pomagać wcześniakom przychodzić zdrowo na świat. 

Częste pytania na tym etapie ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (8 ocen)

5.8

Popularne tematy