36. tydzień ciąży

36 tydzień ciąży to początek ostatniego miesiąca ciąży. Dziecko jest gotowe do samodzielnego życia. To ostatnia szansa na obrócenie się główką do dołu.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

To już ostatnia prosta – w 36. tygodniu rozpoczynasz ostatni miesiąc ciąży. Do porodu pozostały jeszcze 4 tygodnie. Zobacz, ile niezwykłych rzeczy dzieje się w twoim ciele w 9. miesiącu ciąży i jak rozwija się dziecko! A jeśli spodziewasz się bliźniaków lub więcej dzieci, możesz być dumna – właściwie donosiłaś ciążę! Połowa maluchów z ciąż mnogich rodzi się właśnie w tych dniach.

Wielkość płodu w 36 tygodniu ciąży

Twoje dziecko w 36. tygodniu ciąży  waży już ok. 2700-2800 g i ma około 50 cm długości.  Można je porównać do solidnej wielkości melona miodowego! Do czasu porodu maluch już wiele nie urośnie, natomiast znacznie przybierze na wadze –  nawet kilogram masy ciała.  

Płód w 36 tygodniu ciąży:

36 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

36 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Maluch jest praktycznie gotowy, by samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. Ma już właściwie wykształcone:

  • układ krążenia
  • układ mięśniowo-szkieletowy
  • układ pokarmowy (ten jednak zacznie w pełni działać dopiero po narodzinach dziecka, gdy maluch weźmie pierwszy łyk mleka mamy z piersi). 

Powoli zanika u dziecka meszek na twarzy oraz biaława maź płodowa pokrywająca do tej pory całe jego ciało (widać ją u wcześniaków). Najpóźniej do końca 36. tygodnia dziecko powinno ostatecznie obrócić się główką do dołu. Już w następnym tygodniu dziecko najpewniej będzie już za duże – albo inaczej: to macica stanie się za ciasna – na taki obrót. Jeśli masz pytania o ułożenie dziecka w brzuchu do porodu, zadaj je jak najszybciej lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Co się zmienia u ciebie w 36 tygodniu ciąży?

Wciąż możesz obserwować u siebie syndrom wicia gniazda i chęć gromadzenia wyprawki dla dziecka, rzeczy do karmienia dziecka czy niezbędnika na spacer. Nie przesadzaj z ilością akcesoriów, postaw na rzeczy naprawdę potrzebne!
Twoja waga od powinna wzrosnąć o 12-13 kg od początku ciąży (zapotrzebowanie na kalorie wynosi wciąż mniej więcej 2600 kcal, aby nie przytyć za mocno na finiszu, jedz małe porcje, ale za to często). 
W 36. tygodniu ciąży, oprócz podekscytowania zbliżającym się porodem mogą się pojawić nowe dolegliwości. Najczęstsze z nich to:

 

  1. Gęstsza wydzielina z pochwy, być może z pasemkami śluzu i krwi, co może oznaczać rozszerzanie się szyjki macicy lub uszkodzone pojedyncze naczynia krwionośne po stosunku
  2. Zgaga, niestrawność
  3. Bóle i zawroty głowy 
  4. Wrażliwość dziąseł oraz krwotoki z nosa (zobacz infografikę poniżej)
  5. Skurcze nóg w nocy
  6. Bolesność w okolicy miednicy i pośladków.

Jak sobie radzić, gdy leci krew z nosa?

Krwawienie z nosa to częsta przypadłość przyszłych mam pod koniec ciąży. Zobacz, jak możesz zatamować krew. 
sposoby na krwotok z nosa w ciąży

Przygotowania do porodu

W 9. miesiącu możesz czuć brak ochoty na seks. Ciało się zmieniło, duży brzuch utrudnia zbliżenia. Pamiętaj jednak, że to ostatnie tygodnie tylko we dwoje z partnerem, warto wzmacniać więź między sobą! Narodziny malucha sprawią, że skoncentrujecie się głównie na opiece nad dzieckiem.  
Jeśli chcesz uniknąć nacinania krocza, możesz zacząć je masować, np. olejkiem. Uelastycznisz i rozciągniesz nieco skórę. Pamiętaj też, by przed porodem powiedzieć położnej lub lekarzowi o tym, że jeśli chodzi o nacięcie krocza, to rezygnujesz z tej procedury. 

Torba do szpitala powinna już czekać spakowana do porodu, jeśli odkładałaś to na później, warto zamówić gotowy zestaw. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze:

Jak rośnie brzuch w 36 tygodniu ciąży?

Czy zauważyłaś, że w dziewiątym miesiącu ciąży znowu możesz głębiej odetchnąć? To obniżył się twój brzuch! Dziecko już przesunęło się do miednicy i przestało naciskać na twoją przeponę (może za to naciskać na dno miednicy, czego objawem będzie kłucie w okolicy krocza). Maleństwo może przemieścić się w dół już w 36. tygodniu, ale nie zdziw się, jeżeli poczeka z tym do 37. a nawet 38. tygodnia (tak się zwykle dzieje u kobiet, które rodzą kolejne dziecko).

36 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Stres mamy wpływa na dziecko! Wiemy, że to nie jest łatwe, ale naprawdę w ciąży staraj się nie denerwować. Hormony stresu, np. kortyzol i adrenalina, które wydzielają się pod wpływem nerwów w organizmie przyszłej mamy, przenikają przez łożysko i oddziałują na dziecko, wprawiając jego układ nerwowy w stan pobudzenia. Pod wpływem hormonów w organizmie mamy dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i zmniejszenia przepływu krwi. Tym samym dziecko może otrzymywać mniej tlenu i substancji odżywczych, które gwarantują jego prawidłowy rozwój. Jest to szczególnie niekorzystne przy silnym i długotrwałym stresie. Uwaga! Po narodzinach dzieci, których mamy przeżywały w ciąży silny i długotrwały stres, mogą więcej płakać, mieć problemy ze snem.

Co cię może niepokoić w 36 tygodniu ciąży?

Słyszałaś tyle o przedwczesnych wyciekach mleka z piersi, a tymczasem mimo 36. tygodnia ciąży twoje nadal robią wrażenie pustych? Spokojnie, wcześniej czy później pokarm na pewno się w nich pojawi, pod wpływem hormonów i ssania noworodka. 
Pamiętaj, że w pierwszych dniach po narodzinach dziecko potrzebuje bardzo mało pokarmu (jedna porcja ma objętość łyżeczki do herbaty). Najpierw pojawi się siara, czyli gęsta, żółta wydzielina, tak bogata w przeciwciała i substancje odżywcze, że lekarze mówią o niej, jako o naturalnej szczepionce. Ze względu na jej dobroczynne właściwości, nawet jeżeli nie planujesz karmić piersią, rozważ, czy jednak nie warto przynajmniej przez pierwsze dni przystawiać dziecka do piersi. Bądź dobrej myśli i pamiętaj, że nawet karmienie piersią wcześniaka może wcale nie być trudne. 

36 tydzień – ciąża mnoga

Jeżeli w twoim brzuchu mieszkają bliźnięta, to najpewniej urodzisz je właśnie w 36. albo 37. tygodniu ciąży. W większości przypadków mama bliźniąt dostaje skierowanie na cesarskie cięcie, zwykle ze względu na nieprawidłowe ułożenie dzieci w macicy. Jedynie w nielicznych wypadkach lekarz decyduje o porodzie bliźniąt drogami natury. Nie obawiaj się przedwczesnego zakończenia ciąży. Maluchy są już na tyle ukształtowane, że ryzyko komplikacji poporodowych jest podobne do tego, co w przypadku porodu o czasie. Nie zamartwiaj się też, jak przebiega cesarskie cięcie i czy jest konieczne – spytaj o to swojego lekarza.

Częste pytania w 36 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.5

Popularne tematy