36. tydzień ciąży

36 tydzień ciąży to początek ostatniego miesiąca ciąży. Dziecko waży ok. 2800 g i jest gotowe do samodzielnego życia. To ostatni moment na obrócenie się główką do dołu. W 36 tygodniu ciąży możesz czuć coraz silniejsze skurcze i bóle podbrzusza.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
36 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
fot. Fotolia

36 tydzień ciąży – który to miesiąc?

To już ostatnia prosta – w 36 tygodniu rozpoczynasz ostatni, dziewiąty miesiąc ciąży. Do porodu teoretycznie pozostały jeszcze 4 tygodnie, ale dziecko powinno być już ułożone główką do dołu. Ty natomiast nie możesz pewnie oprzeć się gromadzeniu kolejnych drobiazgów dla maleństwa – tak działa instynkt wicia gniazda!

Brzuch w 36 tygodniu ciąży

Czy zauważyłaś, że mniej więcej od 36 tygodnia ciąży znowu możesz głębiej odetchnąć? To dlatego, że obniżył się twój brzuch! Dziecko już przesunęło się w kierunku miednicy i przestało naciskać na twoją przeponę (może za to naciskać na dno miednicy, czego objawem będzie kłucie i ból krocza). Maleństwo może przemieścić się w dół już w 36 tygodniu ciąży, ale nie zdziw się, jeżeli poczeka z tym do 37, a nawet 38 tygodnia ciąży (tak się zwykle dzieje u kobiet, które rodzą kolejne dziecko).

Waga matki w 36 tygodniu ciąży powinna wzrosnąć o 12-13 kg od początku ciąży. Ale twoje zapotrzebowanie na energię w 36 tygodniu ciąży wynosi wciąż mniej więcej 2600 kcal dziennie. Aby nie przytyć za dużo na finiszu, jedz często, ale małe porcje.

Skurcze przepowiadające przybierają na sile. Nic więc dziwnego, że łatwo pomylić je z objawami rozpoczynającego się porodu. Pamiętaj, że typowy skurcz przepowiadający zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Skurcze przepowiadające są nieregularne i ustępują, gdy np. zmieniasz pozycję albo zaczynasz spacerować.

36 tydzień ciąży – USG i inne badania

36 tydzień to ostatni moment na badanie USG w ciąży wykonywane między 30 a 36 tygodniem. Podczas tego badania lekarz oszacuje masę ciała płodu, zdejmując następujące pomiary:

 • wymiar dwuciemieniowy,
 • obwód głowy płodu,
 • obwód brzucha dziecka,
 • długość jego kości udowej.

Na podstawie specjalnego wzoru lekarz obliczy, ile najprawdopodobniej waży dziecko i czy nie jest zbyt duże, aby pozwolić ci rodzić siłami natury. Obliczenia te są jednak obarczone pewnym błędem i często zdarza się, że dziecko zaraz po urodzeniu waży nawet kilkaset gramów mniej lub więcej, niż wyszło z obliczeń.

USG w 36 tygodniu ciąży pozwala też ocenić ilość wód płodowych i stopień dojrzałości łożyska. Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko „się starzeje”, najprawdopodobniej zaleci wcześniejsze rozwiązanie ciąży.

Inne badania wykonywane w 36 tygodniu ciąży to:
 • morfologia krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • badanie WR,
 • badanie HBs,
 • posiew z dróg rodnych.

Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży i jak się układa?

Twoje dziecko w 36 tygodniu ciąży waży już ok. 2700-2800 g i ma ok. 50 cm długości.  Można je porównać do solidnej wielkości melona miodowego. Do porodu maluch już wiele nie urośnie, ale sporo przybierze na wadze –  nawet cały kilogram!

Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży? Powoli zanika u niego meszek na twarzy oraz biaława maź płodowa pokrywająca do tej pory całe jego ciało (widać ją u wcześniaków). Maluszek ma mało miejsca, kuli nóżki i ręce. Gdy śpi, zamyka oczy.
 

36 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko


Maluch jest praktycznie gotowy, by samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. W 36 tygodniu ciąży ma już wykształcony:

 • układ krążenia,
 • układ mięśniowo-szkieletowy,
 • układ pokarmowy (ten jednak zacznie w pełni działać dopiero po narodzinach dziecka, gdy maluch weźmie pierwszy łyk mleka mamy z piersi).

Ułożenie dziecka w 36 tygodniu ciąży

Najpóźniej do końca 36 tygodnia ciąży dziecko powinno ostatecznie obrócić się główką do dołu. Już w następnym tygodniu najpewniej będzie na to za duże (albo inaczej: macica stanie się za ciasna) na taki obrót. Jeśli masz pytania o ułożenie dziecka w brzuchu do porodu, zadaj je jak najszybciej lekarzowi prowadzącemu ciążę.

36 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 36 tygodniu ciąży nadal możesz obserwować u siebie syndrom wicia gniazda i nieodpartą chęć gromadzenia wyprawki dla dziecka, rzeczy do karmienia czy niezbędnika na spacer. Nie przesadzaj z ilością akcesoriów, postaw na rzeczy naprawdę potrzebne!

Poza tym w 36 tygodniu ciąży, oprócz podekscytowania zbliżającym się porodem i całkiem niezłym samopoczuciem, mogą pojawić się nowe dolegliwości. Najczęstsze z nich to:

 • gęstsza wydzielina z pochwy, być może z pasemkami śluzu i krwi, co może oznaczać rozwieranie się szyjki macicy lub uszkodzenie pojedynczych naczyń krwionośnych po stosunku;
 • zgaga, mdłości, niestrawność;
 • bóle i zawroty głowy;
 • skurcze nóg w nocy;
 • silne, ale niebolesne skurcze macicy;
 • bolesność w okolicy miednicy i pośladków;
 • ból w pachwinach.
Biegunka w 36 tygodniu ciąży może zapowiadać poród. To sposób organizmu na przygotowanie się do tego ogromnego wysiłku poprzez oczyszczenie jelit. Ale uwaga, jeśli luźnym stolcom towarzyszy ból brzucha i nienaturalne twardnienie brzucha, jak najszybciej jedź do lekarza. To mogą być pierwsze objawy odklejenia się łożyska, które z kolei stwarza ryzyko niedotlenienia dziecka.
Krwotoki z nosa to częsta przypadłość przyszłych mam pod koniec ciąży. Aby zatamować krew:
 • usiądź i delikatnie pochyl głowę;
 • połóż zimny okład na nasadę nosa.
   
sposoby na krwotok z nosa w ciąży

 

Słyszałaś tyle o przedwczesnych wyciekach mleka z piersi, a tymczasem w 36 tygodniu ciąży twoje nadal robią wrażenie pustych? Spokojnie, wcześniej czy później pokarm na pewno się w nich pojawi, pod wpływem hormonów i ssania noworodka. Pamiętaj, że w pierwszych dniach po narodzinach dziecko potrzebuje bardzo mało pokarmu (jedna porcja ma objętość łyżeczki do herbaty).

Poród w 36 tygodniu ciąży

Poród w 36 tygodniu ciąży uważany jest za przedwczesny, a takie dziecko nazywa się „późnym wcześniakiem”. Jednak niektóre noworodki urodzone w 36 tygodniu ciąży mają już na tyle dobrze wykształcone płuca, że mogą samodzielnie oddychać. Objawy porodu w 36 tygodniu ciąży są identyczne z tymi, jakie pojawiają się w ciąży donoszonej.

Późne wcześniaki szybko doganiają swoich rówieśników i najczęściej zdrowo się rozwijają, jednak poród na tym etapie ciąży niesie ze sobą pewne ryzyko. Może się zdarzyć, że dziecko będzie miało:

 • kłopoty z oddychaniem,
 • obniżoną odporność,
 • niedokrwistość,
 • wady słuchu lub wzroku,
 • żółtaczkę fizjologiczną,
 • problemy ze ssaniem piersi,
 • uszkodzenie centralnego układu nerwowego.

Nie ma się jednak co martwić na zapas, gdyż naprawdę w 36 tygodniu ciąży można urodzić zdrowe dziecko i w większości przypadków tak się właśnie dzieje.

Film


36 tydzień ciąży bliźniaczej

Jeżeli w twoim brzuchu mieszkają bliźnięta, to najpewniej urodzisz je właśnie w 36 albo 37 tygodniu ciąży. W większości przypadków mama bliźniąt dostaje skierowanie na cesarskie cięcie, zwykle ze względu na nieprawidłowe ułożenie dzieci w macicy. Jedynie w nielicznych wypadkach lekarz decyduje o porodzie bliźniąt drogami natury. Nie obawiaj się przedwczesnego zakończenia ciąży. Maluchy są już na tyle ukształtowane, że ryzyko komplikacji poporodowych jest minimalne. Nie zamartwiaj się też rozmyślaniami, jak przebiega cesarskie cięcie i czy jest konieczne – spytaj o to swojego lekarza.

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (14 ocen)

5.5

Popularne tematy