36. tydzień ciąży

36 tydzień ciąży to początek ostatniego miesiąca ciąży. Dziecko waży ok. 2800 g i jest gotowe do samodzielnego życia. To ostatni moment na obrócenie się główką do dołu. W 36 tygodniu ciąży możesz czuć coraz silniejsze skurcze i bóle podbrzusza.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

36 tydzień ciąży - który to miesiąc?

To już ostatnia prosta – w 36 tygodniu rozpoczynasz ostatni, dziewiąty miesiąc ciąży. Do porodu pozostały jeszcze 4 tygodnie, ale dziecko powinno być już ułożone główką do dołu. Ty natomiast nie możesz pewnie oprzeć się gromadzeniu kolejnych drobiazgów dla maleństwa – tak działa instynkt wicia gniazda!

36 tydzień ciąży - waga i wymiary dziecka

Twoje dziecko w 36 tygodniu ciąży waży już ok. 2700-2800 g i ma ok. 50 cm długości.  Można je porównać do solidnej wielkości melona miodowego. Do porodu maluch już wiele nie urośnie, ale sporo przybierze na wadze –  nawet cały kilogram!  

Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży?

W 36 tygodniu ciąży powoli zanika u dziecka meszek na twarzy oraz biaława maź płodowa pokrywająca do tej pory całe jego ciało (widać ją u wcześniaków). Maluszek ma mało miejsca, kuli nóżki i ręce. Gdy śpi, zamyka oczy.

36 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

36 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Maluch jest praktycznie gotowy, by samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. W 36 tygodniu ciąży ma już wykształcony:

  • układ krążenia
  • układ mięśniowo-szkieletowy
  • układ pokarmowy (ten jednak zacznie w pełni działać dopiero po narodzinach dziecka, gdy maluch weźmie pierwszy łyk mleka mamy z piersi). 


Najpóźniej do końca 36 tygodnia ciąży dziecko powinno ostatecznie obrócić się główką do dołu. Już w następnym tygodniu najpewniej będzie na to za duże (albo inaczej: macica stanie się za ciasna) na taki obrót. Jeśli masz pytania o ułożenie dziecka w brzuchu do porodu, zadaj je jak najszybciej lekarzowi prowadzącemu ciążę.

36 tydzień ciąży - dolegliwości

W 36 tygodniu ciąży nadal możesz obserwować u siebie syndrom wicia gniazda i nieodpartą chęć gromadzenia wyprawki dla dziecka, rzeczy do karmienia czy niezbędnika na spacer. Nie przesadzaj z ilością akcesoriów, postaw na rzeczy naprawdę potrzebne!

Poza tym w 36 tygodniu ciąży, oprócz podekscytowania zbliżającym się porodem, mogą pojawić się nowe dolegliwości. Najczęstsze z nich to:

W 36 tygodniu ciąży biegunka może zapowiadać poród. To sposób organizmu na przygotowanie się do tego ogromnego wysiłku poprzez oczyszczenie jelit. Ale uwaga, jeśli luźnym stolcom towarzyszy ból brzucha i nienaturalne twardnienie brzucha, jak najszybciej jedź do lekarza. To mogą być pierwsze objawy odklejenia się łożyska, które z kolei stwarza ryzyko niedotlenienia dziecka.

Jak sobie radzić, gdy w ciąży leci krew z nosa?

Krwotoki z nosa to częsta przypadłość przyszłych mam pod koniec ciąży. Aby zatamować krew:
  • usiądź i delikatnie pochyl głowę
  • połóż zimny okład na nasadę nosa
sposoby na krwotok z nosa w ciąży

 

Słyszałaś tyle o przedwczesnych wyciekach mleka z piersi, a tymczasem w 36 tygodniu ciąży twoje nadal robią wrażenie pustych? Spokojnie, wcześniej czy później pokarm na pewno się w nich pojawi, pod wpływem hormonów i ssania noworodka. Pamiętaj, że w pierwszych dniach po narodzinach dziecko potrzebuje bardzo mało pokarmu (jedna porcja ma objętość łyżeczki do herbaty).

36 tydzień ciąży - brzuch

Czy zauważyłaś, że mniej więcej od 36 tygodnia ciąży znowu możesz głębiej odetchnąć? To obniżył się twój brzuch! Dziecko już przesunęło się do miednicy i przestało naciskać na twoją przeponę (może za to naciskać na dno miednicy, czego objawem będzie kłucie i ból krocza). Maleństwo może przemieścić się w dół już w 36 tygodniu ciąży, ale nie zdziw się, jeżeli poczeka z tym do 37, a nawet 38 tygodnia ciąży (tak się zwykle dzieje u kobiet, które rodzą kolejne dziecko).

36 tydzień ciąży - waga

Twoja waga powinna wzrosnąć o 12-13 kg od początku ciąży. Ale twoje zapotrzebowanie na energię w 36 tygodniu ciąży wynosi wciąż mniej więcej 2600 kcal dziennie. Aby nie przytyć za dużo na finiszu, jedz często, ale małe porcje.

Skurcze w 36 tygodniu ciąży

Skurcze przepowiadające przybierają na sile. Nic więc dziwnego, że łatwo pomylić je z objawami rozpoczynającego się porodu. Pamiętaj, że typowy skurcz przepowiadający zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Skurcze przepowiadające są nieregularne i ustępują, gdy np. zmieniasz pozycję albo zaczynasz spacerować.

36 tydzień ciąży – poród

Poród zaprząta wszystkie twoje myśli? Nic dziwnego, to już za chwilę! Czy wiesz, że jeśli urodziłabyś za kilka dni, dziecko nie byłoby już wcześniakiem? Ale nawet teraz doskonale poradziłoby sobie poza twoim brzuchem.

Jeśli chcesz uniknąć nacinania krocza, możesz zacząć je masować, np. olejkiem. Uelastycznisz i rozciągniesz nieco skórę. Koniecznie ćwicz też mięśnie Kegla.

36 tydzień ciąży mnogiej

Jeżeli w twoim brzuchu mieszkają bliźnięta, to najpewniej urodzisz je właśnie w 36 albo 37 tygodniu ciąży. W większości przypadków mama bliźniąt dostaje skierowanie na cesarskie cięcie, zwykle ze względu na nieprawidłowe ułożenie dzieci w macicy. Jedynie w nielicznych wypadkach lekarz decyduje o porodzie bliźniąt drogami natury. Nie obawiaj się przedwczesnego zakończenia ciąży. Maluchy są już na tyle ukształtowane, że ryzyko komplikacji poporodowych jest minimalne. Nie zamartwiaj się też rozmyślaniami, jak przebiega cesarskie cięcie i czy jest konieczne – spytaj o to swojego lekarza.

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.5

Popularne tematy