GRY
 
 
36 tydzień ciąży
fot. Fotolia

36. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Twoje dziecko w 36. tygodniu ciąży Kto waży już ok. 2700-2800 g i robi się coraz ładniejsze. Powoli zanika mu meszek na twarzy oraz biaława maź płodowa pokrywająca do tej pory całe jego ciało (widać ją u wcześniaków). Jeżeli po porodzie zauważysz na ciele noworodka resztki mazi, wetrzyj ją w jego ciało. Ma działanie odżywcze i ochronne. Ze względu na dobroczynne właściwości mazi płodowej nie zaleca się kąpać noworodka przez pierwszą dobę życia (wg wielu lekarzy – nawet przez trzy pierwsze doby).

Najpóźniej do końca 36. tygodnia płód powinien ostatecznie obrócić się główką do dołu. Już w następnym tygodniu dziecko najpewniej będzie już za duże – albo inaczej: to macica stanie się za ciasna – na taki obrót. Jeśli masz pytania o ułożenie dziecka do porodu, zadaj je jak najszybciej lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę.

Jeżeli w twoim brzuchu mieszkają bliźnięta, to najpewniej urodzisz je właśnie w 36. albo 37. tygodniu ciąży. W większości przypadków mama bliźniąt dostaje skierowanie na cesarskie cięcie, zwykle ze względu na nieprawidłowe ułożenie dzieci w macicy. Jedynie w nielicznych wypadkach lekarz decyduje o porodzie bliźniąt drogami natury. Nie obawiaj się przedwczesnego zakończenia ciąży. Maluchy są już na tyle ukształtowane, że ryzyko komplikacji poporodowych jest właściwie minimalne – podobne do tego, co w przypadku porodu o czasie. Nie zamartwiaj się też, jak przebiega cesarskie cięcie i czy jest konieczne, tylko spytaj o to swojego lekarza.

36. tydzień ciąży - Film

36. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

To już ostatnia prosta – w 36. tygodniu rozpoczynasz ostatni miesiąc ciąży. Warto zacząć już planowanie porodu. Przede wszystkim upewnij się u swojego ginekologa, że nie masz przeciwwskazań do porodu naturalnego, spytaj go też, jak wygląda poród naturalny. Jeżeli wszystko jest w porządku i lekarz nie planuje cesarskiego cięcia, codziennie aż do dnia porodu wzmacniaj mięśnie Kegla. Możesz też masować krocze – to, tak samo jak ćwiczenia mięśni Kegla, pozwala uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu.

Od tego tygodnia będziesz odwiedzała swojego ginekologa co siedem dni. Lekarz będzie sprawdzał tętno dziecka, wysokość dna macicy i ewentualnie twoją szyjkę macicy (stopień rozwarcia i miękkość).

Twoja waga od powinna wzrosnąć o 12-13 kg od początku ciąży. W ostatnim miesiącu zwykle nie ulega już zmianie. To nie znaczy, że maluch przestaje już rosnąć – rośnie nadal, ale za to od 36. tygodnia w macicy zaczyna się zmniejszać ilość płynu owodniowego.

W ostatnich tygodniach ciąży twoje zapotrzebowanie na kalorie wynosi mniej więcej 2600 kcal. Jedz małe porcje, ale za to często, co dwie, trzy godziny. Aby nie przytyć zbyt dużo, ogranicz puste kalorie: słodycze i gotowe dania w proszku czy fastfood. Te dwa ostatnie rodzaje jedzenia mogą już teraz przyczyniać się do pojawienia się alergii u dziecka po narodzinach.

Czy zauważyłaś, że z dnia na dzień znowu możesz głębiej odetchnąć? To oznacza, że dziecko już przesunęło się do miednicy i przestało naciskać na twoją przeponę (może za to naciskać na dno miednicy, czego objawem będzie kłucie w okolicy krocza). Maleństwo może przemieścić się w dół już w 36. tygodniu, ale nie zdziw się, jeżeli poczeka z tym do 37. a nawet 38. tygodnia (tak się zwykle dzieje u kobiet, które rodzą już po raz kolejny).

36. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Znieczulenie do porodu – plusy i minusy znieczulenia zewnątrzoponowego wylicza ginekolog:

36. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 36 tygodniu ciąży:

36. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Brak mleka w piersiach

Słyszałaś tyle o przedwczesnych wyciekach mleka z piersi, a tymczasem twoje nadal robią wrażenie pustych? Spokojnie, wcześniej czy później pokarm na pewno się w nich pojawi, pod wpływem hormonów i ssania noworodka.

W pierwszych dniach po narodzinach dziecko potrzebuje bardzo mało pokarmu (jedna porcja ma objętość łyżeczki do herbaty). Najpierw pojawi się siara, czyli gęsta, żółta wydzielina, tak bogata w przeciwciała i substancje odżywcze, że lekarze mówią o niej, jako o naturalnej szczepionce. Ze względu na jej dobroczynne właściwości, nawet jeżeli nie planujesz karmić piersią, rozważ, czy jednak nie warto przynajmniej przez pierwsze dni przystawiać dziecka do piersi.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

36. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Dlaczego w ciąży nie powinnaś się denerwować?

Hormony stresu, np. kortyzol i adrenalina, które wydzielają się pod wpływem zdenerwowania w organizmie przyszłej mamy, przenikają przez łożysko i oddziałują na dziecko, wprawiając jego układ nerwowy w stan pobudzenia. Pod wpływem hormonów w organizmie mamy dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i zmniejszenia przepływu krwi. Tym samym dziecko może otrzymywać mniej tlenu i substancji odżywczych, które gwarantują jego prawidłowy rozwój. Jest to szczególnie niekorzystne przy silnym i długotrwałym stresie. Może też warunkować temperament dziecka. Po narodzinach maluszki, których mamy przeżywały w ciąży silny i długotrwały stres, mogą więcej płakać, mieć problemy ze snem.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

36. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Moja mama rodziła grubo po terminie. Czy mnie też to czeka?
Jak poznam, że zaczął się poród?
Jak dobrze przystawić noworodka do piersi?
Rozważam poród w domu. Czy to dobry pomysł?
Już teraz się martwię, jak schudnąć po porodzie?

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie