4. tydzień ciąży

4 tydzień ciąży to końcówka pierwszego miesiąca. W 4 tygodniu ciąży twoje dziecko ma ok. 1,7 mm, a jego serce zaczyna bić 160 razy na minutę. Na badaniu USG w 4 tygodniu ciąży możesz już zobaczyć pęcherzyk ciążowy. Objawy ciąży, takie jak bolesność piersi, senność, a nawet mdłości, zaczynają ci coraz bardziej dokuczać.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

4 tydzień ciąży - który to miesiąc?

4 tydzień ciąży kończy pierwszy miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze tylko niewiele ponad 8 miesięcy oczekiwania na maleństwo. Czy domyślasz się już, że wkrótce zostaniesz mamą? Pierwsze objawy ciąży mogą na to wskazywać, dlatego uważnie obserwuj swoje ciało. W 4 tygodniu ciąży czeka cię sporo zmian, być może nawet po raz pierwszy zobaczysz swoje dziecko na zdjęciu USG!

4 tydzień ciąży - wielkość pęcherzyka

Jeśli blastocysta zagnieździła się w macicy, to w 4 tygodniu ciąży zaczyna pobierać tlen i substancje odżywcze potrzebne do wzrostu zarodka. Twoje dziecko mierzy teraz ok. 1,7 mm, a pęcherzyk ciążowy powiększa się w tempie ok. 1 mm na dobę. Dziecko jest jeszcze tak malutkie, że zmieściłoby się na czubku szpilki! Ale już dzieją się z nim bardzo ważne rzeczy.

W obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których:

 • jedna przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy
 • druga w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą
 • trzecia w szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie

USG dopochwowe w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy będzie już prawdopodobnie widoczny na badaniu USG. Na początku ciąży wykonuje się USG dopochwowe, podczas którego lekarz potwierdza, że ciąża znajduje się w macicy, a dziecko rozwija się prawidłowo. W 4 tygodniu ciąży może też czekać na ciebie nie lada niespodzianka: być może dowiesz się, czy twoja ciąża jest bliźniacza!

4 tydzień ciąży - zdjęcie USG

Zdjęcie USG 4 tydzień ciąży
USG 4 tydzień ciąży: Pęcherzyk ciążowy w powiększonej jamie macicy

Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży?

Twoje dziecko jest wielkości ziarnka maku i wyglądem przypomina rogalik. Ma już serce wielkości drobinki piasku, które bije bardzo szybko (wykonuje ok. 160 uderzeń na minutę). Posiada dużą, nieforemną jeszcze głowę i… ogonek (zaniknie on jednak podczas kolejnych etapów rozwoju). W 4 tygodniu ciąży dziecko ma także mózg i rdzeń kręgowy, zawiązki oczu, uszu, rąk oraz nóg.

jak wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży - objawy

4 tydzień ciąży rozpoczyna trudny czas dla przyszłej mamy. Twój organizm potrzebuje niesamowicie dużo energii na wykształcenie łożyska i rozwój dziecka. Nawet jeśli nie wiesz, że doszło do zapłodnienia, prawdopodobnie dostrzegasz u siebie pierwsze objawy ciąży, takie jak:

 • zmiana samopoczucia
 • nudności
 • wymioty
 • zawroty głowy
 • zasłabnięcia
 • częste bieganie do toalety
 • zaparcia
 • brak miesiączki w spodziewanym terminie
 • powiększenie piersi
 • metaliczny posmak w ustach (można go pokonać, jedząc kwaśne potrawy, stąd częste zachcianki ciężarnych na kwaszone ogórki)
 • senność i zmęczenie – za szybkie i łatwe zasypianie odpowiedzialny jest progesteron, gwałtownie produkowany od pierwszych dni ciąży przez jajniki. Estrogen zaś oddziałuje na fazę snu głębokiego (REM). Powoduje, że śpisz głęboko, ale niespokojnie, mocno wiercąc się w łóżku.

W 4 tygodniu ciąży domowy test ciążowy powinien już wykryć ciążę. W tym czasie stężenie hormonu hCG w twojej krwi wynosi 5-426 mIU/ml. Jeszcze pewniejszy będzie test ciążowy z krwi. Ostatecznie jednak ciążę w 100 proc. może potwierdzić tylko lekarz podczas badania USG, na które z pewnością już wkrótce się wybierzesz. 

Jak rośnie brzuch w 4 tygodniu ciąży?

W 4 tygodniu ciąży nadal nie ma szans, by ktokolwiek zauważył gołym okiem, że nosisz w sobie nowe życie. Obwód w pasie masz wciąż mniej więcej ten sam, a zmiana garderoby na ciążową to jeszcze kwestia kilku miesięcy. Możliwe jednak, że zauważyłaś lekkie obrzmienie podbrzusza (skutek gromadzenia wody) i odczuwasz w brzuchu delikatne napięcie − tak działają ciążowe hormony w 4 tygodniu ciąży!

Piersi w 4 tygodniu ciąży

Pewnie zauważyłaś, że twoje piersi są dziwnie obrzmiałe. Nie martw się, w 4 tygodniu ciąży to normalne! Piersi w ciąży znacznie się zmieniają, i to już od pierwszych dni. Przez najbliższy czas będą:

 • obrzmiałe,
 • wrażliwsze na dotyk,
 • pełniejsze.
To wszystko przez hormony, które zaczynają zmieniać twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi, ale też podbrzusze i wargi sromowe. Prześwitujące przez skórę żyłki to efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia i sprawiają, że skóra staje się cieńsza.

4 tydzień ciąży a alkohol

Nie jest znana bezpieczna dawka alkoholu w ciąży, dlatego powinnaś z niego zrezygnować całkowicie, i to już w 4 tygodniu ciąży. Alkohol przedostaje się do krwi dziecka przez łożysko i to w takim samym stężeniu, w jakim występuje we krwi matki. Skutki spożywania alkoholu w ciąży mogą być bardzo poważne, np. urodzenie dziecka z alkoholowym zespołem płodowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome).

Skutki picia alkoholu w ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle ważne dla rozwoju twojego dziecka, dlatego dbaj o siebie. Wysypiaj się, spaceruj, dobrze odżywiaj. Oprócz tego:
 • odstaw używki, w tym także papierosy (w ciąży wyjątkowo szkodliwe!)
 • ogranicz ryzyko infekcji, nie spotykaj się z przeziębionymi, zakatarzonymi czy kaszlącymi osobami
 • nie lecz się na własną rękę – o dozwolone i bezpieczne leki w ciąży pytaj lekarza lub farmaceutę
 • bierz regularnie kwas foliowy

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.8

Popularne tematy