Rozpoczęcie studiów wiąże się często z wieloma niewiadomymi. To nie tylko nowi ludzie, nowi nauczyciele akademiccy, ale także inna, nowa forma sprawdzania wiedzy. Jednym w takich elementów jest właśnie sesja egzaminacyjna. Dowiedz się, co to jest sesja na studiach, kiedy wypada i ile trwa.

Reklama

Sesja na studiach:

Sesja na studiach: co to jest?

Sesja w swojej formie przypomina egzaminy maturalne. W tym czasie nie ma zajęć, za to osoby studiujące są zobowiązane przystąpić do egzaminów sprawdzających ich poziom wiedzy w realizowanych w danym semestrze przedmiotów (wykładów). Są dwa rodzaje sesji na studiach: sesja zimowa i letnia.

Kiedy jest sesja na studiach?

Sesja kończy 15-tygodniowy semestr zimowy i 15-tygodniowy semestr letni. Każda uczelnia samodzielnie ustala termin sesji egzaminacyjnej dla wszystkich osób studiujących. Najczęściej sesja zimowa przypada w lutym, natomiast letnia sesja w czerwcu. Od tych terminów mogą być jednak odstępstwa: np. sesja letnia może zakończyć się na początku lipca.

Sesja poprawkowa w semestrze zimowym przewidziana jest zaraz po sesji egzaminacyjnej, natomiast w przypadku semestru letniego sesja poprawkowa przypada na wrzesień. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy dokładnie rozpoczyna się i kończy się sesja na studiach, sprawdź opublikowany na stronach uczelni harmonogram roku akademickiego lub zajrzyj do aktualnego rozporządzenie rektora dot. organizacji roku akademickiego.

Zobacz także

Ile trwa sesja na studiach?

To okres około 2-3 tygodni, podczas którego osoby studiujące podchodzą do egzaminów – ich liczba jest zależna od planu zajęć, a także regulaminu danej uczelni, który ustala maksymalną liczbę egzaminów w sesji. Jednak to, do kiedy będzie trwała sesja, jest kwestą indywidualną. Szybciej sesję zakończą osoby, które zdały egzamin przed terminem (tzw. sesja zerowa), później te, które będą podchodzić do sesji poprawkowej.

Jak wygląda sesja na studiach?

W trakcie sesji nie odbywają się zajęcia. W tym czasie osoby studiujące podchodzą do egzaminów w terminie i miejscu wcześniej wskazanym przez osobę egzaminującą. W przypadku egzaminów pisemnych egzamin może odbyć się np. w auli. Natomiast egzaminy ustne mogą być przeprowadzane indywidualnie lub „grupowo”. Osoba egzaminująca prosi do sali kilka osób, a następnie zadaje im pytania. Niezależnie od tego, czy egzamin jest przeprowadzony w formie ustnej lub pisemnej (zdania, testy, kazusy, pytania otwarte), to zazwyczaj ma uroczysty charakter.

Uwaga: zdarza się, że osoby, które są nieodpowiednio ubrane np. w krótkie spodenki lub klapki, nie są dopuszczone do egzaminu. W takiej sytuacji będą podchodzić do egzaminu w sesji poprawkowej.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama