Statystyki umieralności z powodu COVID-19
fot. AdobeStock

Umieralność na COVID-19 w tej grupie wiekowej jest zatrważająca. Młodzi, nie lekceważcie objawów!

W walce z szerzącym się koronawirusem wszyscy musimy działać odpowiedzialnie, by ochronić osoby, dla których jest on szczególnie niebezpieczny.
Milena Oszczepalińska
Statystyki umieralności z powodu COVID-19
fot. AdobeStock
Koronawirus z dnia na dzień coraz bardziej się rozprzestrzenia. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, do której dotarł wirus. Pierwszy potwierdzony przypadek odnotowano w środę, 4 marca, w Zielonej Górze. Na chwilę obecną mamy już 25 zarażonych osób, 222 przebywają w szpitalach, 1055 osób objętych jest  kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym. I choć statystycznie śmiertelność z powodu koronawirusa nie jest wysoka – szacuje się, że średnio wynosi 3,4% przypadków – w niektórych grupach wiekowych jest znacznie wyższa. I to właśnie z myślą o nich wszyscy musimy podejść do problemu poważnie i odpowiedzialnie.

Umieralność na koronawirusa wzrasta wraz z wiekiem chorego

Statystyki pokazują, że wzrost śmiertelności z powodu wirusa z Wuhan następuje wraz z wiekiem chorego. Najbardziej narażeni na poważny przebieg choroby, skutkujący nawet śmiercią, są seniorzy po 80 roku życia. Bardzo często są to osoby, które z powodu innych chorób towarzyszących mają obniżoną odporność.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce: czy kobiety w ciąży są bardziej zagrożone?

Z kolei w najmłodszej grupie wiekowej, u dzieci do 9 roku życia, zachorowanie przebiega wyjątkowo łagodnie, często nie dając nawet żadnych objawów. W tej grupie nie odnotowano również jak dotąd żadnego przypadku śmiertelnego na skutek zarażenia wirusem COVID-19. Z jednej strony jest to bardzo dobra wiadomość, ale z drugiej niesie za sobą ryzyko, że zarażone dziecko będzie stwarzało zagrożenie dla osób starszych i schorowanych, dla których ten wirus jest naprawdę niebezpieczny.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Riad Haidar publikuje dane na temat śmiertelności z powodu koronawirusa

O tym, jak wygląda obecnie umieralność z powodu koronawirusa w różnych grupach wiekowych, poinformował na swoim profilu na Facebooku znany lekarz, Riad Haidar. Dane pochodzą z WHO, zostały sporządzone na podstawie 55 924 próbek przebadanych w Chinach. Sytuacja wygląda w sposób następujący:
  • 10-19 lat: 0.2% przypadków śmiertelnych
  • 20-29 lat: 0.2% przypadków śmiertelnych
  • 30-39 lat: 0.2% przypadków śmiertelnych
  • 40-49 lat: 0.4% przypadków śmiertelnych
  • 50-59 lat: 1.3% przypadków śmiertelnych
  • 60-69 lat: 3.6% przypadków śmiertelnych
  • 70-79 lat: 8.0% przypadków śmiertelnych
  • 80 lat i więcej: 14.8% przypadków śmiertelnych.

Apel do młodych, aby zachowywali się odpowiedzialnie

Młode osoby z uwagi na to, że statystycznie nie są narażone na ciężki przebieg zakażenia, mogą nie dostrzegać wagi problemu i nawet lekceważyć zasady, które pomogą uchronić ich przed chorobą. Jednak w trosce o osoby starsze ważne jest, żeby to właśnie te grupy dbały o to, by wirus się nie rozprzestrzeniał. Dr Riad Haidar w swoim poście napisał: „Osoby starsze są najbardziej narażone na śmierć w razie zarażenia. Apeluję do ludzi w średnim wieku oraz młodych u których choroba może przejść bezobjawowo: nie lekceważcie zagrożenia gdyż możecie przenieść wirusa na swoich rodziców, dziadków i starszych członków rodziny. Dotyczy to również dzieci, które często mają kontakt z dziadkami”.

Zobacz też: MEN zamyka przedszkola, szkoły i żłobki z powodu koronawirusa

W podobnym tonie wypowiadał się wczoraj prezydent Andrzej Duda podczas orędzia emitowanego w telewizji o godz. 20.00. Pamiętajmy, że dla naszych dziadków, sąsiadów-seniorów i innych osób schorowanych koronawirus jest naprawdę śmiertelnym zagrożeniem, dlatego zachowujmy wszelkie środki ostrożności, które pozwolą nam samym uniknąć zarażenia i tym samym zapobiec szerzeniu się wirusa we wszystkich grupach wiekowych, a zwłaszcza tej szczególnie zagrożonej.
Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy