sklep online okrada klientów
fot. AdobeStock

UWAGA: nie kupuj zabawek w tym sklepie dla dziecka – stracisz wszystkie pieniądze z konta!

Sklep oferuje bardzo atrakcyjne ceny klocków dla dzieci, ale nie dajmy się zwieść. Oszuści wyjątkowo perfidnie okradają klientów. Eksperci mówią już o nowym sposobie oszustwa internetowego.
Agnieszka Majchrzak
sklep online okrada klientów
fot. AdobeStock
Chodzi o sklep internetowy Moje Klocki.com. Ostrzega przed nim serwis Zaufana Trzecia Strona.

"Przerwa techniczna" pułapką na kupującego  

Oszuści wpadali na nowy typ przestępstwa: tworzą fałszywy sklep internetowy i fałszywe strony pośredników płatności.
Kiedy już wybraliśmy sobie w tym sklepie online towar i chcemy dokonać płatności, wyświetla się informacja: " trwa przerwa techniczna". Po jakimś czasie przychodzi SMS na telefon, którego numer podaliśmy w formularzu zakupów. Znajduje się tam link do płatności. Ale strona pośrednika płatności jest już fałszywa, a przestępcy mają nasz login i hasło do konta w banku oraz jednorazowy kod do wykonania przelewu.

Mając takie dane przestępcy, mogą zalogować się do naszego konta, zlecić przelew na kontrolowany przez siebie rachunek, a transakcję potwierdzić jednorazowym kodem. Bezpowrotnie tracimy pieniądze z naszego konta. Jak pisze serwis Zaufana Trzecia Strona, proceder ułatwia Google, które wyświetla oferty ze sklepu MojeKlocki.com po wpisaniu np. nazwy popularnego producenta klocków dla dzieci w wyszukiwarkę. Jak się okazuje, wyskakują prawie wyłącznie wyniki prowadzące do fałszywego sklepu. 

Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:

Redakcja poleca: Klocki dla dzieci - film
Dlaczego warto kupić dziecku klocki? Jakie klocki wybierać dla młodszych i starszych dzieci? Zobacz, co radzi psycholog.

Bezpieczeństwo kupowania w sieci

Robiąc zakupy w internecie, powinniśmy sprawdzić sklep. Prześledźmy fora internetowe i komentarze internautów. Należy unikać sklepów, nie pozwalających na dokonywanie płatności przy odbiorze lub przy użyciu karty, a jedynie poprzez dokonanie przelewu.

Oferta o bardzo atrakcyjnej cenie powinna zwiększyć naszą czujność. W przypadku zdecydowania się na płatność kartą płatniczą, zanim podamy dane identyfikujące, powinniśmy sprawdzić, czy strony są zaszyfrowane. Zaufane serwisy pośredniczące w opłatach mają w pasku adresu zamkniętą kłódkę. Adres zaufanej witryny zaczyna się zaś "https://", a nie "http://". Dla własnego bezpieczeństwa, sprawdzajmy również firmę, z której usług chcemy skorzystać w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Czy kupowałyście w sklepie online klocki dla dziecka? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

Źródło: O2

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy