Wyjazd z mamy, dziecko zostaje z tatą
fot. Fotolia

Weekend bez mamy: 9 zabaw dla taty i dziecka

Żonie raz na jakiś czas należy się wolna sobota. Wolna od pracy, dziecka i domu. Co robić, gdy zostaniesz sam z dzieckiem? Mamy dla ciebie 9 pomysłów fajnych zabaw!
Wyjazd z mamy, dziecko zostaje z tatą
fot. Fotolia
Ten moment kiedyś musi nadejść. Żona, która dotąd dzieliła swoje życie między dziecko a pracę, oznajmia, że potrzebuje czasu dla samej siebie. Na kosmetyczkę, pochodzenie po sklepach, spotkanie z koleżankami, wyjście do kina. Należy się jej. Podaruj żonie cały wolny dzień.

Jak więc dać sobie radę samemu z maluchem? Przede wszystkim nie panikuj. Teatrzyk kukiełkowy czy seans w kinie to nieśmiertelne propozycje, z których zawsze możesz skorzystać. Ale nie tylko.

Tata sam z dzieckiem: 9 pomysłów na zabawy

1. Śniadanie dla dwojga. Kaszki i grzeczne kanapki są nudne. Przygotuj śniadanie, które będziecie długo pamiętać. Zróbcie jamnika z parówki, myszkę z jajka na twardo, pociąg z bułeczki z szynką, krokodyla z ogórka... Wystarczy, że popuścisz wodze fantazji. Nawet robienie jajecznicy – ale wspólnie – będzie świetną zabawą.

2. Basen kulkowy. W większości dużych miast są zakryte place zabaw dla dzieci. Wizyta w nich kosztuje co prawda od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, ale wydatek ten się opłaca. Kłębowiska rur, baseny wypełnione piłeczkami, zjeżdżalnie – wszystko to wprawi w zachwyt nawet najbardziej wymagającego malucha. Ojcowie starszaków mają ten komfort, że mogą puścić pociechy samopas, a w tym czasie usiąść i poczytać gazetę.
Dzieci młodszych niż pięciolatki nie wolno odstępować na krok. I w tym największa frajda. Dawno tak dobrze się nie bawiłem, jak podczas ostatniej wizyty w takim przybytku, gdy mój dwuletni Janek przeczołgał mnie przez kilometry rur i skakaliśmy razem na trampolinie.

3. Na basen. Wyprawa na basen wymaga już nieco większych przygotowań. Oprócz standardowego ręcznika i szlafroczka dla dziecka trzeba też spakować specjalne wodoodporne pieluchy lub, jeśli dziecko jest starsze, kąpielówki. Koniecznie wygrzeb z szuflady wiaderko, łopatkę czy foremki. Będziesz zaskoczony, z jaką cierpliwością maluch potrafi przelewać wodę z jednego pojemniczka w drugi.

4. Z dzieckiem do muzeum. Naprawdę! Jeśli muzeum kojarzy Ci się z nudnymi szkolnymi wycieczkami, szybko zmień poglądy. Wiele z nich to miejsca, gdzie dziecko może spędzić pół dnia. Chłopcy pokochają muzeum motoryzacji czy wojska polskiego, dziewczynki będą z zapartym tchem oglądać kolorowe stroje w muzeum etnograficznym. A może odkryjesz muzeum zabawek?

5. Przejażdżka pociągiem. Dziecko uwielbia wszystko, co jest niecodzienne. Jeśli na co dzień wozisz je samochodem, zabierz je na przejażdżkę autobusem lub tramwajem. A jeszcze lepiej pociągiem. Maluch będzie w siódmym niebie.

6. Roboty drogowe. Każdy dzieciak ma jakiegoś bzika, a Ty powinieneś to wykorzystać. Jaś kocha koparki, dźwigi i buldożery. Gdy brakowało mi już pomysłów na nowe atrakcje, brałem lokalną gazetę do ręki i sprawdzałem, które ulice są remontowane. Janek godzinami stał jak skamieniały i w zachwycie wpatrywał się, jak robotnicy drogowi kładą asfalt.

7. Coś dla księżniczek. Zdradzę Wam strategię mojego kolegi, dumnego ojca dwóch panienek: „Księżniczki, dziewczynki kochają księżniczki”. Jeśli w waszym mieście jest jakiś zamek lub pałacyk, możesz zabrać tam córeczkę i opowiedzieć jej, że to domek, w którym kiedyś żyła królewna. Drugi pomysł jest prostszy, ale wymaga zgody żony. Dziewczynki uwielbiają przebierać się w ciuchy mamy, paradować w jej szpilkach. A jak pozwolisz córce pomalować usta szminką i zrobisz wachlarz z kartki, zostaniesz ogłoszony najlepszym tatą świata.

8. Robinson Crusoe. Czyli zamieniamy pokój w dziką wyspę. Z krzeseł i koca zrób namiot dla dzielnego rozbitka (Jasiek nigdy nie chce z niego wyjść – najchętniej by w nim jadł i spał). Ustalcie, że dywan to wyspa, a podłoga to ocean, w którym można tylko pływać. „Zapolujcie” na biszkopty, uratujcie z tratwy misie, poszukajcie atrakcji na wyspie skarbów.

9. Wielkie wyścigi. Dla małych miłośników szybkich samochodów. Pokój stanie się torami wyścigów w Monte Carlo. Trasy możecie zrobić z gazet, bandy z opakowań kaset wideo lub DVD, tunele i mosty z rozstawionych książek.

I na koniec ważny wniosek. Po pierwszej wspólnej sobocie z Jasiem mama chciała jak co wieczór uśpić synka. Ale on oznajmił: „Mama nie” i wskazał jej drzwi. Po czym pokazał na poduszkę obok siebie i radośnie powiedział: „Tata tu”.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]
Co robić, kiedy pada deszcz? Dobrze się bawić! Zróbcie z dziećmi tęczę z cukierków. To proste! Do tego eksperymentu dla dzieci potrzebne są jedynie kolorowych cukierków, wody i talerzyka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy