kobieta, ciąża, brzuszek, mężczyzna
fot. Panthermedia

Kobiety po 40. częściej cierpią na depresję poporodową

Wraz z rosnącym wiekiem mamy zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób czy komplikacji. Jak się okazuje, także depresja poporodowa częściej dotyka starszych mam.
kobieta, ciąża, brzuszek, mężczyzna
fot. Panthermedia
Zaawansowany wiek mamy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych, np. zespołu Downa. U matek, które przekroczyły 40. rok życia, to ryzyko wynosi nawet 1:100. Ale późne macierzyństwo wiąże się też z większymi zagrożeniami dla zdrowia samej kobiety, nie tylko jej dziecka.

Wiek a depresja poporodowa

Okazuje się, że wiek matki ma wpływ na wystąpienie depresji poporodowej, która jest dość powszechnym zjawiskiem - dotyka nawet co dziesiątej mamy. Najnowsze badania pokazują, że kobiety po 40. są narażone na jej wystąpienie nawet 5 razy bardziej niż młodsze koleżanki. Nie musi to oznaczać, że każda starsza mama będzie przygnębiona i przytłoczona nową sytuacją, choć ryzyko jest większe. Wiele objawów przechodzi z czasem bez konieczności zasięgania porady lekarza. Jeśli jednak objawy są poważne lub długo się utrzymują, wybierz się do specjalisty.
Redakcja poleca: Baby blues - film
Co to jest baby blues? Jak sobie z tym radzić? O baby blues opowiada nasz ekspert. Zobacz film.

Jak się objawia depresja poporodowa?

Tak samo, jak u młodszych mam: uczuciem przygnębienia, lęku, poczuciem, że nie poradzisz sobie z dzieckiem. Czasem niechęcią do dziecka, płaczliwością, biernością. Nie u wszystkich kobiet występują te same objawy. Depresja może objawiać się zarówno apatią, brakiem apetytu i lękiem, jak i zupełną niechęcią do dziecka, emocjami, z którymi sobie nie radzisz.
Często starsze mamy są w stosunku do siebie bardzo wymagające i gdy nie są w stanie sprostać wyśrubowanym normom, które sobie założyły, pojawia się frustracja. A to prosta droga do przygnębienia i poczucia, że nie jesteś dobrą matką, które mogą przerodzić się w depresję. Mamy po 40. często boją się też reakcji otoczenia i najbliższych, a to zwiększa stres.

Przeczytaj też, jak powiedzieć o ciąży starszym dzieciom

Ciąża po 40. zwiększa ryzyko wystąpienia chorób

Nie tylko depresja poporodowa częściej występuje u mam, które później zdecydowały się na dziecko. Z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Organizm nie jest już tak silny, jak w wieku 20 lat. Należy również pamiętać, że wiek matki pozostaje w korelacji z ciążą mnogą - im mama starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzą się bliźniaki.

Przeczytaj też, jak przygotować swoje ciało na ciążę
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy