Justyna Etenkowska

Pierwsza zupka jarzynowa
Przepisy

Pierwsza zupa jarzynowa dla niemowlaka

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
czy ospa jest zaraźliwa
ospa wietrzna
ospa u dziecka

Ospa – kiedy i jak długo chory zaraża?

Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zakaźną. Nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z chorą osobą, aby zakazić się ospą. Wirus ospy wietrznej przenosi się nawet odległość kilku metrów. Sprawdź, jak można zarazić się ospą oraz kiedy chora osoba przestaje zakażać. Poznaj także inne fakty i mity na temat tej choroby.
Luiza Słuszniak
wielkanoc
mazurek
przepisy wielkanocne

Mazurki wielkanocne – przepyszne i proste w wykonaniu [8 PRZEPISÓW]

Bakaliowy, czekoladowy, pomarańczowy, na kruchym cieście, waflu lub opłatku... Mazurek to obowiązkowe ciasto na Wielkanoc. Polecamy osiem sprawdzonych przepisów na mazurki wielkanocne. Mogą jeść je również całkiem małe dzieci.
redakcja mamotoja.pl
Szczepienie na ospę
kalendarz szczepień
niepożądane odczyny poszczepienne
ospa u dziecka

Szczepienie na ospę wietrzną: czy jest obowiązkowe, kiedy zaszczepić dziecko?

Szczepienie na ospę wietrzną jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez dzieci – niepożądane odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. Szczepionka chroni przed powikłaniami po ospie, ciężkim i umiarkowanym przebiegiem ospy wietrznej, a często pozwala na całkowite jej uniknięcie. Znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych. Dla niektórych dzieci jest obowiązkowa.
Luiza Słuszniak
Jak często robić cytologię?
cytologia
ginekolog
badanie cytologiczne

Jak często robić cytologię i jak się do niej przygotować? [NOWE ZALECENIA]

Cytologię należy robić regularnie co roku. Jeśli wyniki kilku badań są prawidłowe, czas ten jest wydłużany. Cytologia to badanie, które wykrywa stany przednowotworowe, raka szyjki macicy we wczesnym stadium i infekcję brodawczaka ludzkiego, dlatego tak ważne jest, by wykonywać je regularnie.
Ewa Janczak-Cwil
walentynki dla dzieci
walentynki
pomysły na walentynki

Walentynki dla dzieci: pomysły na spędzenie walentynek w szkole, w przedszkolu, z rodzicami

Walentynki z dzieckiem to świetna okazja do rozmowy o uczuciach i miłości, ale także dobry moment, by spędzić wspólnie czas i pokazać dziecku, jakie jest dla nas ważne. Dzięki naszym propozycjom dzieci nie będą się nudzić tego dnia także w szkole lub przedszkolu.
Joanna Biegaj
pomysłowe laurki na dzień babci i dziadka do wydruku
dzień babci i dziadka

Pomysłowe laurki na Dzień Babci i Dziadka – szablony do druku

Wydrukuj szablony i wzory laurek na Dzień Babci i Dziadka i daj dziecku do pokolorowania. Takie pomysłowe laurki do druku przydadzą się też dla małych dzieci, które jeszcze nie potrafią narysować laurki samodzielnie.
Dominika Bielas
horoskop dla dzieci, znak zodiaku, strzelec
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Strzelec – daty, opis, charakterystyka

Osoby spod znaku Strzelca są impulsywne i niecierpliwe, ale jednocześnie wspaniałomyślne, hojne, szczere i otwarte. Zarówno mały, jak i duży Strzelec to osoba uwielbiająca świat i ludzi, przyrodę oraz ruch.
Dominika Bielas
znak zodiaku Koziorożec
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Koziorożec: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna i dziecko Koziorożec: cechy

Osoby spod znaku Koziorożca twardo stąpają po ziemi, są powściągliwe i krytyczne. Kobieta Koziorożec to zamknięta w sobie realistka. Mężczyzna Koziorożec długo otwiera się na miłość, woli poświęcać czas pracy. Dziecko Koziorożec jest spokojne, skryte, ale dzięki systematyczności potrafi osiągnąć duży sukces.
Magdalena Drab
znak zodiaku Lew
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Lew: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna i dziecko Lew: cechy

Osoby spod znaku Lwa są przebojowe, przekonane o własnej wyjątkowości, ale i kapryśne. Kobieta Lew uwielbia być w centrum uwagi, zawsze staje w obronie słabszych. Mężczyzna Lew to urodzony przywódca, pewny siebie i czarujący. Dziecko spod znaku Lwa już jako niemowlę dobrze sypia, rzadko marudzi, jest pogodne i ciągle uśmiechnięte.
Magdalena Drab
znak zodiaku Rak
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Rak: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna i dziecko spod znaku Raka: cechy

Osoby spod znaku Raka są czułe i sumienne, a gdy kochają, to do szaleństwa! Kobieta Rak jest nieśmiała i wrażliwa, w miłości łatwo ją zranić. Mężczyzna Rak to romantyk biegły w sztuce uwodzenia i tradycjonalista w wychowaniu dzieci. Małe Raki mają doskonałą pamięć, są bardzo uczuciowe. Bezbłędnie odgadują czyjeś myśli.
Magdalena Drab
Panna: opis charakterystyka znaku zodiaku
znaki zodiaku

Znak zodiaku Panna – daty, opis, charakterystyka

Dzieci spod znaku Panny są spokojne, często nieśmiałe, ale też wytrwałe i ambitne. A jakie cechy (zalety i wady) mają dorośli – kobiety i mężczyźni urodzeni pod tym znakiem zodiaku? Czy wiesz, że to właśnie wśród Panien jest najwięcej laureatów Nagrody Nobla?
Luiza Słuszniak
znak zodiaku bliznieta
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Bliźnięta: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna, dziecko spod znaku Bliźniąt: cechy

Osoby spod znaku Bliźniąt bywają chaotyczne, interesują się wieloma rzeczami, ale trudno im doprowadzić jakąkolwiek sprawę do końca. Kobieta Bliźniak ma bogate życie osobiste, nie znosi rutyny. Mężczyzna Bliźniak jest czarujący, ale w związku lubi dominować. Dziecko spod znaku Bliźniąt jest jak wesoła iskierka: wszędzie go pełno! Wcześnie zaczyna mówić, chce jak najszybciej poznawać świat na własnych nóżkach.
Magdalena Drab
znak zodiaku Baran
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Baran – daty, opis, charakterystyka

Baran to znak zodiaku, który należy do żywiołu ognia. Jest dość jednowymiarowy – nie ma w nim sprzeczności i paradoksów, jak np. u Strzelca lub Bliźniąt. Osoby spod znaku Barana mają potężną siłę i energię do działania. Sprawdź, jakie cechy posiada zodiakalny Baran – kobieta, mężczyzna, dziecko.
Joanna Biegaj
horoskop dla dzieci, znak zodiaku, skorpion
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Skorpion – daty, opis, charakterystyka

Osoby spod znaku Skorpiona są niezwykle bystre i inteligentne, a także bardzo ambitne i uwielbiają ryzykować. Pociecha spod znaku Skorpiona tryska energią i ma mnóstwo pomysłów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni urodzeniu w tym znaku mają wyjątkowo silny charakter i bywają trudni jako partnerzy.
Dominika Bielas
Znak zodiaku Wodnik - daty, opis, charakterystyka
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Wodnik - daty, opis, charakterystyka

Jaki jest Wodnik? To przede wszystkim wielki indywidualista. O wszystkim pragnie przekonać się sam. Życie z nim na pewno nie jest nudne, ale może być też pełne wyzwań, zwłaszcza gdy mamy okazję wychowywać małego Wodnika. Sprawdź, jakie cechy charakteryzują kobietę, mężczyznę i dziecko urodzone pod tym znakiem.
Luiza Słuszniak
byk zodiak
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Byk – daty, opis, charakterystyka

Dzieci spod znaku Byka są wyjątkowo spokojne i miłe. Miłości i czułości potrzebują jak powietrza, podobnie jak pochwał. A jakie są kobiety i mężczyźni Byki? Oto cechy charakterystyczne osób, które urodziły się pod tym znakiem zodiaku.
Justyna Etenkowska
horoskop dla dzieci, znak zodiaku, waga
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Waga: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna, dziecko spod znaku Wagi – cechy

Małe Wagi potrafią rozbroić każdego. Są towarzyskie, wesołe, inteligentne i lubią być podziwiane. Mężczyźni i kobiety spod znaku Wagi unikają kłótni, są jednak bardzo niezdecydowani i potrzebują w swoim życiu stanowczego partnera lub partnerki.
Dominika Bielas
znak zodiaku Ryby
znaki zodiaku
horoskop dla dzieci

Znak zodiaku Ryby: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna, dziecko (cechy)

Osoby o znaku zodiaku Ryby są spokojne, zgodne, często mają zdolności artystyczne. Kobieta Ryba to oddana i cierpliwa mama, tata spod znaku Ryb jest świetnym opowiadaczem bajek, a dziecko Ryba ma bujną wyobraźnię, lubi marzyć i... spać.
Magdalena Drab
Bezpłodność a niepłodność
niepłodność
bezpłodność
przyczyny niepłodności

Bezpłodność a niepłodność: czym się różnią?

Bezpłodność i niepłodność to pojęcia często używane wymiennie – niesłusznie. Bezpłodność to stan nieodwracalny, z kolei niepłodność może być skutecznie leczona. Sprawdź, jak rozpoznać bezpłodność i niepłodność, co jest przyczyną bezpłodności, a także jak wygląda leczenie niepłodności u kobiet i u mężczyzn.
Dominika Bielas
mononukleoza u dzieci
choroba zakaźna

Mononukleoza u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Mononukleoza u dzieci wywoływana jest przez wirus Epsteina-Barra. Najczęściej powoduje ostrą infekcję u dzieci miedzy 3. a 5. rokiem życia. Objawy mononukleozy, czyli tzw. choroby pocałunków, to zmęczenie, brak apetytu oraz charakterystyczna wysypka. Wyjaśniamy, jak wygląda leczenie mononukleozy u dzieci oraz jakie są możliwe powikłania po chorobie.
Magdalena Drab
jak oduczyć dziecko spania z rodzicami
wychowanie dziecka
samodzielność
sen dziecka

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami: kiedy zacząć i czy naprawdę warto to robić?

Oduczenie dziecka spania z rodzicami zwykle nie jest łatwe – w końcu przy nich maluch czuje się bezpiecznie. Jeśli jednak czujesz, że twoje dziecko jest gotowe, by mogło spać samo w łóżeczku, musicie wspólnie przejść ten trudny, ale ważny proces. Podpowiadamy, jak i kiedy można oduczyć dziecko spania we wspólnym łóżku – w bliskości i z zaspokojeniem potrzeb malucha.
Justyna Etenkowska
jak przygotować dziecko do przedszkola
rozwój dziecka
rozwój przedszkolaka
adaptacja przedszkolna

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Justyna Etenkowska
problem z zajściem w ciążę
niepłodność
endometrioza
owulacja

Problem z zajściem w ciążę: najczęstsze przyczyny. Co robić? [BADANIA]

Problem z zajściem w ciążę jest częsty i zdarza się kobietom w każdym wieku, nie tylko po trzydziestce. Jeśli od miesięcy bezskutecznie starasz się poczęcie, podpowiadamy, co robić. Jest kilka najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę, ale żeby je wykryć, trzeba zrobić odpowiednie badania.
Justyna Etenkowska
syndrom kuwady / mężczyzna w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
tata w ciąży

Syndrom kuwady, czyli mężczyzna w ciąży [objawy ciąży u mężczyzny]

Syndrom kuwady zdarza się nawet u połowy przyszłych ojców. Mężczyzna przeżywa ciążę podobnie jak jego partnerka: pojawiają się u niego objawy ciąży, występują wahania hormonów i rośnie waga. Syndrom kuwady zwykle ustępuje po ciąży, ale czasem może wpłynąć na wystąpienie po porodzie problemów ze zdrowiem psychicznym.
Justyna Etenkowska
piknik dla dzieci
kanapki
naleśniki
piknik

Piknik dla dzieci [menu na piknik rodzinny]

Piknik dla dzieci warto wcześniej dobrze zorganizować. Trzeba zabrać odpowiednie rzeczy, sprawdzić pogodę, ale przede wszystkim przyrządzić pyszne przekąski. Wypróbujcie nasze przepisy na piknik dla dzieci: pyszne i zdrowe dania, które zabierzecie ze sobą na łono natury.
Justyna Etenkowska
Kobieta w ciąży
szyjka macicy
NPR

Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać? Jak ją badać?

Szyjka macicy w ciąży powinna być długa, twarda i zasklepiona. Jej wygląd zmienia się dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Miękka szyjka macicy w ciąży (a także otwarta lub krótka) może świadczyć o nieprawidłowościach, które należy skonsultować z lekarzem.
Justyna Etenkowska
bunt 4-latka
problemy wychowawcze
bunt przedszkolaka

Bunt 4-latka: ile trwa, jak sobie radzić, a czego nie robić? [OBJAWY]

Bunt 4-latka to nic przyjemnego: dziecko niszczy zabawki, robi na złość i wykrzykuje przekleństwa. Wielu rodziców nie wie, co wtedy robić. Inni z przerażeniem zastanawiają się, ile trwa bunt 4-latka, i jak reagować na agresywne zachowania. O konkretne porady zapytałyśmy psychologa, Agnieszkę Galicę.
Magdalena Drab
Menu na chrzciny
chrzciny

Menu na chrzciny: w domu, tradycyjne, wykwintne, na grilla [PRZEPISY]

Menu na chrzciny to najczęściej bardzo tradycyjne polskie potrawy: rosół, schabowy, tort. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby potrawy na chrzciny były wykwintne albo wręcz przeciwnie: podawane prosto z grilla. Organizując przyjęcie z okazji chrztu w domu macie pełną dowolność. Sprawdź nasze propozycje menu na chrzciny w domu i przepisy, które pomogą ci w czasie przygotowań.
Justyna Etenkowska
wielkanocne ciasteczka dla dzieci
przepisy wielkanocne

Wielkanocne ciasteczka dla dzieci - 7 przepisów z lukrem, czekoladą i owocami

Ciasteczka wielkanocne dla dzieci możesz zrobić i udekorować na wiele sposobów. Podpowiadamy, jak ozdobić iprzygotować wielkanocne kruche ciastka, muffinki, cake popsy i inne ciasteczka. Wielkanocne wypieki z dziećmi będą też świetnym pomysłem na fajne spędzenie wspólnego czasu. 
Justyna Etenkowska