Jak zrobić zającza wielkanocnego
fot. Adobe Stock

Jak zrobić zająca wielkanocnego - z papieru, włóczki, masy solnej [ZRÓB TO SAM]

Jak zrobić zająca wielkanocnego, który przyozdobi świąteczny stół i sprawi dziecku frajdę podczas przygotowań? Przestawiamy 9 sposobów na samodzielne wykonanie ozdobnego zajączka z włóczki, papieru, a także masy solnej czy plasteliny.
Beata Turska
Jak zrobić zającza wielkanocnego
fot. Adobe Stock
Jak zrobić zająca wielkanocnego? Sposobów są setki! Można do tego wykorzystać wiele materiałów, które znajdziecie w domu bądź w każdym supermarkecie czy sklepie papierniczym. Samodzielnie wykonane zajączki mogą posłużyć jako wielkanocne ozdoby dziecięcego pokoju, a także salonu czy świątecznego stołu. Proponujemy także pomysły na laurki i opakowania na pisanki w kształcie zajączków. Możecie wykonać je w gronie rodzinnym, bądź w ramach lekcji plastyki w szkole czy przedszkolu.

Jak zrobić zająca wielkanocnego

Wielkanocne ozdoby DIY inspirowane zajączkami z łatwością wykonacie z dzieckiem samodzielnie przy użyciu papieru, masy solnej, plasteliny, włóczkowych pomponów, a nawet tekturowych rolek po papierze toaletowym i wielu innych rzeczy.

Obejrzyj znalezione przez nas zajączki oraz króliczki i znajdź wśród nich takiego, który spodoba się twojemu dziecku. A potem spróbujcie wykonać go własnymi rękami. To łatwiejsze niż sądzisz!

Pomysły na zające wielkanocne DIY:
 1. Jak zrobić zająca wielkanocnego z papieru
  - Zajączki wielkanocne z rolek po papierze toaletowym
  - Papierowe opakowanie na pisanki w kształcie zajączka wielkanocnego
 2. Jak zrobić zająca wielkanocnego z masy solnej
 3. Jak zrobić zająca wielkanocnego z włóczki
  - Ręcznie robiony wielkanocny zając z pomponów

Jak zrobić zająca wielkanocnego z papieru

Papierowy zajączek może zostać dowolnie pokolorowany, ozdobiony bądź przyklejony na laurkę. Można do niego przykleić watę lub włóczkę, aby był puszysty. Można także przytwierdzić jedynie puszysty pompon w formie ogonka. 

Należy jednak zacząć od odrysowania i wycięcia szablonu króliczka wielkanocnego - mamy dla was gotowy wzór, który możecie wydrukować. Poniżej przedstawiamy inspiracje do wykonania dowolnych ozdób z papierowymi zajączkami.

Laurka z zajączkiem wielkanocnym
Zajączki wielkanocne z puszystymi ogonkami

Zajączki wielkanocne z rolek po papierze toaletowym

Zajączek wielkanocny z rolki po papierze to wyjątkowo prosta, a jednocześnie efektowna ozdoba. Jej przygotowanie nie zajmie dużo czasu - takie zajączki będą za to przepiękną wielkanocną dekoracją.
Zajączki wielkanocne z rolek po papierze
Do wykonania zajączków z rolek po papierze toaletowym będziesz potrzebować:
 • kolorowych papierów,
 • rolek po papierze toaletowym,
 • kleju,
 • nożyczek,
 • flamastrów.

Wykorzystaj kolorowy papier, aby obkleić nim rolki, a także wyciąć królicze uszy. Przyklej je tak, jak na powyższym zdjęciu. Możesz także wyciąć dodatkowe ozdoby takie jak kwiatki. Flamastrami domaluj króliczkom buzie, noski i policzki.
Redakcja poleca: Szablon zająca wielkanocnego i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny, którego motywem przewodnim będzie wielkanocny zając - szablon zająca do druku i instrukcja na filmie pozwolą ci stworzyć niepowtarzalną dekorację.

Papierowe opakowanie na pisanki w kształcie zajączka wielkanocnego

Jeśli chcecie komuś podarować własnoręcznie przygotowane pisanki - możecie je wyjątkowo opakować w ozdobne, papierowe króliczki!

Opakowania w kształcie wielkanocnych króliczków
Do wykonania takich opakowań będziecie potrzebować:
 • kolorowej bibułki albo szarego papieru do pakowania,
 • sznureczka lub wstążki,
 • kleju,
 • nożyczek,
 • puszystych pomponów.

Owiń pisankę w bibułkę lub papier i zwiąż sznureczkiem lub wstążką - tak jak cukierka. Przytnij papier, aby wyglądał jak sterczące uszy zajączka - tak, jak na powyższym zdjęciu. Następnie przyklej pompon jako ogonek.

Jak zrobić zająca wielkanocnego z masy solnej

Masa solna bądź plastelina czy modelina to świetny sposób na wykonanie bardziej przestrzennego zajączka wielkanocnego. Możecie ulepić figurki bądź płaskorzeźby z podobizną świątecznego zwierzaka i wykorzystać je jako ozdoby domowe czy dekoracje wielkanocnego koszyczka.
 
Zainspiruj się poniższymi wzorami na zajęcze figurki - możesz je wykonać albo z masy solnej, którą później pomalujesz farbkami lub z kolorowej plasteliny czy modeliny.

Wielkanocny króliczek z plasteliny
Zajączek wielkanocny z masy solnej

Plastelinowe zajączki wielkanocne

Jak zrobić zająca wielkanocnego z włóczki

Chociaż szydełkowanie należy do bardziej skomplikowanych sztuk, możecie spróbować wykonać przestrzenne włóczkowe lub wełniane zajączki. Wystarczy wyszyć małe uszka i kilka kulek w różnych rozmiarach: posłużą za brzuszek, głowę, rączki i nóżki zajączka. 

Miniaturową maskotkę można przyozdobić oczkami lub guziczkami, które znajdziecie w pasmanterii.

Wełniany zajączek wielkanocny
Możesz też zrobić z dzieckiem prostego baranka z włóczki lub wielkanocnego kurczaczka.

Ręcznie robiony wielkanocny zając z pomponów

Jeśli nie umiecie szydełkować ani wyszywać wzorów na drutach, możecie stworzyć nieco „oszukaną” wersję włóczkowego zajączka. Jest ona znacznie prostsza.

Włóczkowy zajączek wielkanocny
Do wykonania włóczkowych zajączków będziesz potrzebować:
 • kolorowej włóczki,
 • tektury,
 • kolorowego papieru na uszka,
 • kleju,
 • nożyczek,
 • guziczków lub oczek, które kupisz w pasmanterii.

Wykonuj zajączka zgodnie z instrukcją na obrazku. Wytnij z tektury szablony w kształcie grubych literek C - powinny mieć różne wielkości. Owiń wokół nich włóczkę i przetnij ją wzdłuż krawędzi kartonowych szablonów. Przecięta włóczka stworzy okrągły kształt pomponu. Pompony służące za głowę i tułów możesz ze sobą zszyć nitką i igłą. Doklej zajączkowi uszka i oczy i gotowe!
Zajączek wielkanocny z pomponów
Jeśli chcesz przygotować szybką, uproszczoną wersję tego zajączka, możesz także kupić dwa gotowe pompony o różnych wielkościach, zszyć je razem i ozdobić uszkami oraz oczkami.

Ręcznie robiony zając może być pięknym podarunkiem np. dla dziadków. To także fajny pomysł na prace plastyczne na Wielkanoc w szkole czy przedszkolu. Którego z nich zdecydujecie się wykonać?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy