Lego duplo jak rozwinąć kreatywność dziecka
fot. Lego Duplo

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech we współczesnym społeczeństwie, dlatego warto pracować nad jej rozwojem już od najmłodszych lat. Sprawdź, jak pobudzać dziecko do twórczych działań i czy można to robić w czasie zabawy.
Lego duplo jak rozwinąć kreatywność dziecka
fot. Lego Duplo


Przydaje się zarówno w przedszkolu, jak i szkole, w dorosłym życiu w pracy zawodowej, ale także w codziennych sytuacjach, gdy trzeba wymyślić niestandardowe rozwiązanie jakiegoś problemu. Kreatywność, bo o niej mowa, jest więc bardzo potrzebną cechą w naszym życiu. Dzieci mają jej nieograniczone pokłady, wystarczy wiedzieć, jak ją uruchomić. Możesz rozwinąć dziecięcą kreatywność poprzez:

Zadawanie pytań

Co by było, gdyby… Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby ludzie mieli skrzydła jak ptaki albo woda w kranie była w kolorze różowym? Być może pomyślisz teraz, że to bzdura i nie ma sensu zastanawiać się nad tak abstrakcyjnymi sytuacjami, jednak właśnie takie „gdybanie” doskonale rozwija kreatywność i pomaga wymyślać nieszablonowe rozwiązania. Zadaj dziecku kilka takich na pierwszy rzut oka całkowicie nierealnych pytań i spróbujcie razem wymyślić jak najwięcej hipotetycznych odpowiedzi.

Zabawę w detektywa

Dla dziecka wszystko jest niezwykle ciekawe, a cały świat zachęca do tego, by go odkryć – wystarczy tylko, że to wykorzystasz! Jesteście na spacerze i znaleźliście ptasie piórko? Spróbujcie zastanowić się, jaki ptak je zgubił i wymyślić historię, która wyjaśni to zdarzenie. Może tak bardzo spieszył się do swoich dzieci, które czekają na niego w gnieździe, a może po prostu był tak roztargniony, że zapomniał zabrać ze sobą piórka? Takie snucie niesamowitych historii to doskonały trening kreatywności.

Kreatywne konstruowanie

Zorganizuj maluchowi czas tak, aby w trakcie zabawy rozwijał nowe umiejętności. Szukaj takich zabawek, które utrzymają jego zainteresowanie na dłużej. Dobrym sposobem na rozwijanie dziecięcej kreatywności, jest zabawa klockami. Wykorzystaj zestaw LEGO DUPLO® "Pociąg ze zwierzątkami", który umożliwia tworzenie rozmaitych konstrukcji. W zestawie znajdują się elementy, z których można zbudować 5 różnych zwierzątek:
 
  • słonia, który ma zjeżdżalnię zamiast trąby,
  • lwa z otwieraną paszczą,
  • żyrafę ze zginaną szyją,
  • krokodyla z ruchomą szczęką,
  • białego ptaszka.

Połączone ze sobą zwierzątka tworzą uroczy pociąg, którym można jeździć po całym pokoju. Każde zwierzątko jest innego koloru, dzięki czemu dziecku łatwiej jest połączyć ze sobą wszystkie elementy. Najpierw zbudujcie wszystko tak, jak wygląda na dołączonej instrukcji, a następnie zostaw dziecku wolną rękę i obserwuj, jaka konstrukcja powstanie z kolorowych klocków. Szukasz więcej inspiracji do zabawy? Możecie zaplanować np. Dzień Żyrafy! Przygotuj ubranko ze zwierzęcym nadrukiem, egzotyczne przekąski (mogą to być owoce typu banan lub mango) oraz talerze i kubeczki w żyrafy. W trakcie zabawy, tobie i twemu dziecku towarzyszyć będą zwierzątka z zestawu LEGO DUPLO. To wspaniały sposób na to, by przeżyć prawdziwą przygodę i sprawić dziecku jeszcze większą radość. Innym razem możecie użyć np. krokodyla z zestawu, który będzie punktem odniesienia do kolejnej kreatywnej zabawy. Dodatkową zaletą klocków jest to, że są one zapakowane w zielony pojemnik w kształcie dużego klocka LEGO, co również zachęca do tego, aby wykorzystać go do zabawy!

Robienie codziennych czynności

Wydaje Ci się, że na twórcze działanie potrzeba mnóstwo czasu oraz specjalnych, kosztownych akcesoriów? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każda codzienna czynność może mieć w sobie element twórczości – wystarczy podejść do niej kreatywnie. Robicie kanapki? Zamiast po prostu położyć na pieczywie zwykły plasterek sera i pomidora, wytnijcie z niego oraz warzyw różne kształty i wyczarujcie na kanapce lwa, tygrysa, kwiatek albo jeszcze coś innego. Wybieracie ubranie do przedszkola na następny dzień? Odejdźcie od sztampowych rozwiązań i pobawcie się modą. Przetestujcie różne warianty i stwórzcie własną niepowtarzalną kompozycję. To takie proste! 

Więcej: LEGO DUPLO®

Zobacz także

Popularne tematy