grypa
fot. Adobe Stock

Zaczęło się: wzrost zachrowań na grypę!

Na Pomorzu w ostatnim tygodniu października zanotowano blisko 24 tysiące ostrych infekcji układu oddechowego. To więcej niż w tym samym czasie rok temu.
Ewa Janczak-Cwil
grypa
fot. Adobe Stock
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zanotowała wzrost zachorowań na ostre infekcje układu oddechowego. W ostatnich 7. dniach października zdiagnozowano ponad 23 900 nowych przypadków, co oznacza, że w tym roku na Pomorzu zachorowało więcej osób niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej infekcji zanotowano u dzieci do 14. roku życia. A to dopiero początek sezonu grypowego, który potrwa do lutego.

Grypa i szczepienia przeciwko grypie w liczbach

W całym kraju w październiku zachorowało na grypę ponad 228 tysięcy ludzi. Każdego roku w Polsce wirusem grypy zakaża się 35-40 proc. dzieci do 14. roku życia. Tylko niecały 1 procent dzieci w tym wieku jest szczepionych przeciwko temu wirusowi.
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Lekarze apelują: warto szczepić przeciwko grypie

Specjaliści zalecają jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko wirusowi grypy. W aptekach są już dostępne szczepionki opracowane na ten rok. Po przyjęciu dawki szczepionki wytworzenie odporności trwa 10-15 dni. Chociaż ochrona nie jest stuprocentowa – ryzyko zachorowania spad o ok. 30 proc. – to szczepienie uczy organizm walki z wirusem, sprawiając że infekcję przechodzi się lżej i ryzyko poważnych pogrypowych powikłań maleje. Należą do nich m.in.:

Szczepionki przeciwko grypie na sezon 2019/2020

W Polsce w tym roku dostępne są następujące szczepionki przeciw grypie:
  • Influvac Tetra (ok. 40 zł)
  • Vaxigrip Tetra (ok. 45 zł)
  • Influvac (ok. 40 zł)
  • Fluenz Tetra (85-120 zł).

Pierwsze trzy podaje się podskórnie lub domięśniowo i są to szczepionki inaktywowane przygotowane z 3 (Influvac) lub 4 wirusów grypy. Preparat Fluenz Tetra to tzw. żywa szczepionka donosowa. Zawiera osłabionego wirusa, który namnaża się tylko w jamie nosowej, ale nie w płucach.

Źródło: dziennikbaltycki.pl, NIZP-PZH, PZH

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy