Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]

Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.
Nie został potwierdzony związek między szczepieniami a autyzmem. Jednak szczepionka przeciw odrze zawiera żywe wirusy, dlatego częściej niż inne może powodować NOP - niepożądane odczyny poszczepienne. 

Co to jest autyzm

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, objawiającym się problemami w komunikacji z otoczeniem, nierozumieniem potrzeb otoczenia.
Pierwsze, delikatne objawy wskazujące na tzw. zaburzenia ze spektrum autyzmu, można zauważyć już w 1. roku życia dziecka.
Czytaj też: Joanna Grochowska, psycholog, o pierwszych objawach zaburzeń ze spektrum autyzmu

Ankieta przed szczepieniem przeciw odrze

Szczepionka przeciw odrze zawiera żywe wirusy, dlatego częściej niż inne szczepienia może ona spowodować NOP.
Dlatego przed wykonaniem szczepienia przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Specjalną ankietę sprawdzającą prawidłowy rozwój dziecka opracował dr Paweł Grzesiowski, pediatra i specjalista ds szczepień. Warto odpowiedzieć na wszystkie pytania ankiety.
Jeśli na 2 lub więcej pytań odpowiesz: NIGDY, albo na 4 pytania odpowiesz RZADKO - wstrzymaj się z zaszczepieniem dziecka przeciw odrze i skonsultuj z neurologiem, żeby sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. 

Czytaj też: Czy szczepienia wywołują autyzm? Co na to specjaliści?
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy