Roczna dziewczynka bawi się w żłobku
fot. Fotolia

Żłobków przybywa, ale i tak wciąż brakuje miejsc dla dzieci

Choć liczba żłobków wzrasta, listy oczekujących na miejsce wciąż są długie.
Hanna Szczesiak
Roczna dziewczynka bawi się w żłobku
fot. Fotolia
Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku, w Polsce było ok. 1,1 mln dzieci w wieku żłobkowym. Choć z roku na rok liczba żłobków wzrasta,  liczba dzieci objętych opieką nie przekracza 7 procent. Dla porównania, we Francji i Belgii z opieki żłobkowej korzysta aż 40 procent maluchów.

Mimo 75 tys. przygotowanych miejsc i otwieraniu kolejnych placówek, na listach oczekujących wciąż jest ponad 25 tys. dzieci. Być może oczekujących byłoby jeszcze więcej, gdyby było więcej żłobków. Na 2478 gmin, tylko w 593 istnieje jakakolwiek forma opieki nad najmłodszymi maluchami (także w formie klubów). Gdyby placówek było więcej, rodzice mieliby więcej możliwości i większe szanse na skorzystanie z opieki żłobkowej.

Dzięki dotacjom, m.in. Programowi MALUCH, liczba żłobków będzie wzrastać. Brakuje jednak danych, ile osób skorzystałoby z oferty, gdyby w ich okolicy znajdowały się żłobki.

Poza rodzicami, którzy z konieczności posyłają maluszka do żłobka, są też tacy, którzy świadomie rezygnują z opieki żłobkowej. Do której z tych grup należycie?

Czytaj także: Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?

źródło: gazetaprawna.pl
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy