GRY
 
 

Żłobków przybywa, ale i tak wciąż brakuje miejsc dla dzieci

Choć liczba żłobków wzrasta, listy oczekujących na miejsce wciąż są długie.

Roczna dziewczynka bawi się w żłobku
fot. Fotolia
Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku, w Polsce było ok. 1,1 mln dzieci w wieku żłobkowym. Choć z roku na rok liczba żłobków wzrasta,  liczba dzieci objętych opieką nie przekracza 7 procent. Dla porównania, we Francji i Belgii z opieki żłobkowej korzysta aż 40 procent maluchów.

Mimo 75 tys. przygotowanych miejsc i otwieraniu kolejnych placówek, na listach oczekujących wciąż jest ponad 25 tys. dzieci. Być może oczekujących byłoby jeszcze więcej, gdyby było więcej żłobków. Na 2478 gmin, tylko w 593 istnieje jakakolwiek forma opieki nad najmłodszymi maluchami (także w formie klubów). Gdyby placówek było więcej, rodzice mieliby więcej możliwości i większe szanse na skorzystanie z opieki żłobkowej.

Dzięki dotacjom, m.in. Programowi MALUCH, liczba żłobków będzie wzrastać. Brakuje jednak danych, ile osób skorzystałoby z oferty, gdyby w ich okolicy znajdowały się żłobki.

Poza rodzicami, którzy z konieczności posyłają maluszka do żłobka, są też tacy, którzy świadomie rezygnują z opieki żłobkowej. Do której z tych grup należycie?

Czytaj także: Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?

źródło: gazetaprawna.pl
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci