GRY
 
 

Zmiana czasu na zimowy: uważaj na drodze, znowu będzie ciemno

W sobotę 28 października zmieniamy czas na zimowy i – co kochamy najbardziej – na dworze znowu ciemno będzie i o poranku, i wczesnym popołudniem. Ponieważ i w dzień jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności, podpowiadamy, jak przygotować siebie, dzieci i wózek do zmiany czasu, by spacery pozostały maksymalnie bezpieczne.

zmiana czasu na zimowy - bądź bezpieczny na drodze
Przede wszystkim, postaraj się nie zapomnieć o zmianie czasu na zimowy. Piszę to nie bez kozery – ja jestem w tym naprawdę dobra. Tylko moje dzieci i mąż wiedzą, ile meczów synka i urodzinowych przyjęć starszej córeczki niemal przepadło ze względu na moją niefrasobliwość w kwestii październikowego cofania wskazówek zegarka... Ale tym razem na pewno będzie inaczej :-)
Pamiętaj też, że wcześnie zapadające ciemności to zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. W jesiennej szarówce wszyscy jesteśmy bardzo słabo widoczni dla kierowców samochodów!

Zobacz też: Podwórkowe SOS - jak uniknąć wypadków na placu zabaw
 

O wypadek jesienią nietrudno

W 2015 roku w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W ich wyniku 70 dzieci poniosło śmierć, a 3 078 doznało obrażeń. Jak zauważa inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka – Najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd człowieka. Dopiero na dalszym miejscu są stan techniczny pojazdu i stan drogi.

Zobacz też film: Jak zapobiegać urazom dzieci w domu?
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Bądź widoczna na drodze – wózek też!

Oto,  jak możesz sprawić, żeby – wraz z rodziną – być lepiej widoczną na drodze:
  • załóż odblaski na wózek w miejscach, które są widoczne dla kierowców samochodów (z przodu budki lub na bokach gondoli lub spacerówki)
  • jeśli nie masz elementów odblaskowych na ubraniu, kup gumową opaskę odblaskową i zakładaj ją na rękę na czas wyjść na dwór
  • zaopatrz w odblaski starsze dziecko, do wypadku może dojść na krótkim odcinku drogi do przedszkola czy sklepu
  • wytłumacz starszemu dziecku, że nie może chodzić tuż przy krawędzi chodnika, tylko musi zachować odpowiednią odległość do ulicy oraz że na ulicy powinno zawsze trzymać cię za rękę
  • pokaż na parkingu maluchowi, że kierowca nie widzi pieszych, jeśli są z tyłu lub z przodu wysokiego samochodu 
Warto zobaczyć:
Wypadki zimą, na dworze – jak pomóc w przypadku urazów dłoni i kolana
Wyprawka noworodka: co się przyda na spacer?


oprac. na podstawie raportu „Wypadki Drogowe w Polsce w 2015 roku” opracowany przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego (2016 rok) i materiały akcji Akademia Bezpiecznego Puchatka
 
Doładuj
Przeładuj