Dziecko zniekształca słowa

Czy zniekształcanie słów przez dwulatkę powinno niepokoić rodziców? Odpowiada pedagog.
Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog
dziecko, mówienie,mowa, kłopoty
Martusia ma prawie dwa latka i jak na ten wiek dużo mówi, zna nawet kilka wierszyków, bo bardzo dużo jej czytam. Martwi mnie to, że większość słów zniekształca i nie chce powtórzyć prawidłowo. Nie mówię o dziecinnym zmiękczaniu słów, ale o zamianie końcówek albo niektórych dźwięków, np. zamiast „k” wymawia „t” . Kiedy z dzieckiem należy iść do logopedy? Barbara z Mazowsza

Pani córeczka ma jeszcze słabo ukształtowany aparat artykulacyjny i ma prawo tak mówić. Nie umie jeszcze również prawidłowo naśladować wszystkich dźwięków. I nie jest to żaden defekt, tylko prawidłowość rozwojowa. Z Pani opisu nie wynika nic niepokojącego, dlatego proponuję jeszcze spokojnie poczekać, aż córeczka nabierze więcej wprawy w mówieniu. Logopeda może ewentualnie za rok obejrzeć dziecko – tylko po to, by Pani się nie zamartwiała.
Redakcja poleca: Rozwój społeczny dwulatka - film
Poznaj skuteczny sposób na nauczenie dziecka zachowań społecznych - pediatra radzi, jak dostosować naukę do wieku dziecka.
Agnieszka Galica
Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog

Terapeuta rodzinny i małżeński. Kieruje Pracownią Konsultacyjną "Na Uboczu" Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu