rozmowa z koleżanką
fot. fotolia.com

10 rzeczy o macierzyństwie, w które i tak nie uwierzysz!

Poradniki dla rodziców są pełne cennych wskazówek jak postępować z niemowlęciem. Jednak osobiste rady zaprzyjaźnionych matek mogą okazać się znacznie cenniejsze. Zobacz, co musisz sprawdzić na własnej skórze, zanim przyznasz im rację!
Adela Prochyra
rozmowa z koleżanką
fot. fotolia.com

1.    Nie spodziewasz się, jak bardzo zmieni się twoje życie po porodzie


Kłopoty z laktacją, niemowlę, które nie chce ssać piersi, kolka, ciągłe zmęczenie – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają świeżo upieczonych rodziców w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Pewnie zakładasz, że u ciebie będzie inaczej, ale na wszelki wypadek piszemy już: a nie mówiłam!? 
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

2.    Nie bój się prosić o pomoc


Śmiało, dzwoń do mamy, siostry, przyjaciółki, sąsiadki. Samotność nie służy młodej mamie. Proszenie o pomoc, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, to naprawdę nie jest porażka. To przejaw mądrości i zaradności. 
 

3.    Już nigdy nie będziesz tak naprawdę sama 


Nawet gdy zostawisz dziecko z kimś zaufanym, będziesz o nim myśleć: czy nie płacze, czy nie tęskni za mamą, czy nie jest głodne, czy nie jest mu zimno, czy nie przemoczyło bucików... Od razu po porodzie wkraczasz w stan umysłu "matka", który nigdy nie mija. Nigdy.
 

4.    Twoje dni będą się kręcić wokół karmienia


...i noce też. Na początku naprawdę tak będzie. Matki nie przesadzają. Uwierz w to.
 

5.    Twoje znajomości mogą nie przetrwać próby macierzyństwa


Może się okazać, że koleżanki i znajome z pracy, z którymi tak wesoło spędzałyście czas nagle staną się jakby mniej zainteresowane tym, co u ciebie. Tobie może się z kolei wydawać, że marnują czas na głupoty, a ich problemy są wyssane z palca. Nagle może się okazać, że bardziej ci po drodze z mamuśkami, z których się do tej pory podśmiewałaś. Coś za coś. W miejscu znajomości, które się poluzują pojawią się nowe. A te, które przetrwają, są bezcenne. 
 

6.    Przewijanie i ubieranie niemowlęcia nie są na ocenę


Na początku będziesz się zastanawiała nawet nad tym, jak podnieść swoje dziecko. Każda matka przez to przechodzi. Z czasem nabierzesz takiej wprawy, że będziesz umiała przewinąć i ubrać je w każdych warunkach, słowo honoru. 
 

7.    Dobre matki też miewają złe dni


Możesz być zmęczona, przybita, znudzona, rozdrażniona, czy zwyczajnie nie w humorze. Wszystkie emocje są dla ludzi. Dla matek też. Nie biczuj się, jeśli zdarzy ci się nie tryskać humorem od bladego świtu. 
 

8.    Kiedy niemowlę śpi, matka też śpi. Nie sprząta.


Wraz z pojawieniem się noworodka, dom zamienia się w pobojowisko. Trudno, lepiej przymknąć na to oko i wykorzystać drzemkę malucha, żeby też się przespać zamiast zasuwać z miotłą. Z czasem nauczycie się (tatuś też!) godzić opiekę nad dzieckiem z utrzymywaniem jako takiego porządku.  
 

9.    To nie grzech wygospodarować czas tylko dla siebie


Na kino, na golenie nóg, na spacer bez wózka, na zakupy (dla siebie!), na plotki z koleżanką, na basen, na kosmetyczkę, na ulubiony serial, na leżenie do góry brzuchem. TO NAPRAWDĘ NIE GRZECH!
 

10.    Ani się obejrzysz, a będziesz świetną matką 


Z czasem to ogarniesz, naprawdę. 

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy