GRY
 
 

4 zakazane dla dziecka kremy na zimę

Sprawdź, czy przed zimowym spacerem nie smarujesz dziecka kremem, który jest dla niego szkodliwy!

Zakazane kremy na zimę dla dziecka
fot. fotolia
Kremy na zimę dla dziecka powinniśmy stosować, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 5 °C, a już z pewnością nie wolno o nich zapominać, gdy słupek rtęci spadnie do kilkunastu stopni poniżej zera. Nie wszystkie kremy dla dzieci na zimę dostępne na rynku charakteryzują się jednakowo skuteczną ochroną skóry maluszków. Niektóre z nich nawet szkodzą, zamiast pomagać! Jak je rozpoznać?
 

4 cechy kremów na zimę, które mogą szkodzić dzieciom:

 • Konserwanty np. fenoksyetanol wywołujący pokrzywkę i wypryski. Innym groźnym konserwantem jest DMDM Hydantoin (pochodny od formaldehydu) – silny alergen, który może wywoływać zaczerwienienia, podrażnienia i swędzenie skóry oraz zaburzać funkcjonowanie gruczołów łojowych. Spotkaliśmy się również ze stosowaniem disodium EDTA działającym drażniąco dla skóry. Zarówno DMDM Hydantoin, jak i disodium EDTA podejrzewa się o działanie zwiększające ryzyko rozwoju nowotworu.
   
 • Glikol propylenowy – rozpuszczalnik. Może powodować podrażnienia, przesuszenie skóry i reakcje alergiczne. 
   
 • Filtr chemiczny. Kosmetyki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci zdecydowanie powinny zawierać filtry mineralne. Filtry chemiczne nie powinny się znaleźć w kremach na zimę (i nie tylko) dla dzieci poniżej 3. roku życia.
   
 • Oliwka – wbrew pozorom, mimo że jest tłusta (zawiera dużo wody), zamiast chronić skórę niemowlaka czy małego dziecka przed odmrożeniami, zwiększa ich ryzyko. 
Redakcja poleca: Jak zaakceptować zmiany w naszym ciele po ciąży i nie ulegać presji bycia fit mamą radzi psycholog [WIDEO]
Kluczem do sukcesu jest akceptowanie zmian zachodzących w naszym ciele nie tylko po ciąży, ale podczas całego naszego życia – mówi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, jak radzić sobie z lansowanym kultem wysportowanego ciała, co dla kobiet po ciąży może być szczególnie stresujące.

Bezpieczne dla dziecka kremy na zimę

Nie mają długiej listy składu, nie zawierają parafiny, glikoli, konserwantów potencjalnie szkodliwych dla dzieci. Zamiast tego zawierają naturalne składniki. Cechuje je niska zawartość wody. Tę cechę łatwo sprawdzić, wystarczy włożyć krem do lodówki na godzinę. Krem nie nadaje się na mróz, jeśli po wyjęciu z lodówki oddzieli się z niego woda (będzie wypływać).

Zasady stosowania kremu na zimę u dziecka

 • Nakładaj krem na buzię dziecka ok. 15 minut przed wyjściem z domu.
 • Powtarzaj aplikację kremu co 2 godziny.
 • Jeśli mimo stosowania kremu, na buzi dziecka pojawi się zaczerwienieni, które utrzymuje się kilka godzin, warto pojechać d lekarza i skonsultować, czy dziecko nie odmroziło buzi.
Sprawdź, jak pielęgnować dziecko zimą
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!