500 plus na turystykę: bony na wakacje
fot. AdobeStock

"500 + dla turystyki". Poseł PIS chce wprowadzić bony na wakacje

Takie rozwiązanie funkcjonuje już w kilku innych europejskich krajach. Czy niedługo również Polacy będą otrzymywać dodatkowe wsparcie finansowe na wakacje?
Milena Oszczepalińska
500 plus na turystykę: bony na wakacje
fot. AdobeStock
Andrzej Gut-Mostowy, poseł elekt z list PIS-u, kandydat na stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za turystykę, poinformował opinię publiczną, że ma nowy pomysł wsparcia socjalnego polskich rodzin. Swój program nazwał „500 plus dla turystyki”. Ma być on wypłacany Polakom w postaci bonów na wakacje.

Będzie 500 plus na wakacje?

Poseł Andrzej Gut-Mostowy powiedział na konferencji prasowej, że świadczenia socjalne dla rodzin niekoniecznie w całości muszą być przyznawane w postaci świadczeń pieniężnych. Część z nich rząd może przeznaczyć na przygotowanie bonów na usługi turystyczne.

Pomysłem Andrzeja Guta-Mostowego jest wprowadzenie bonów na wakacje w ramach programu „500 plus dla turystyki”. Poseł nie określił jednak, czy bony te miałyby być wypłacane Polakom jako dodatkowa pomoc, czy w zamian za jedno świadczenie pieniężne z programu „Rodzina 500 plus”.

Zobacz też: Podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny podał datę
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Rozwiązanie zaczerpnięte z innych krajów

Poseł elekt poinformował, że tego typu świadczenia występują już w kilku innych krajach europejskich, np. w Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji. Podkreślił również, że „to jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową”.

Zmiany prawne w inwestycjach turystycznych są niezbędne

Zdaniem Andrzeja Guta-Mostowego obecnie inwestycje turystyczne w Polsce „są obarczone bardzo niekorzystnymi warunkami prawnym i środowiskowym” i należałoby to zmienić. Za przykład podał koszty wylesień pod stoki narciarskie. W Polsce są one „wielokrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich" – zauważył poseł i dodał: "W moim przekonaniu trzeba byłoby ten temat ponownie przeanalizować”. 

Andrzej Gut–Mostowy pochodzi z Zakopanego. Jest hotelarzem i restauratorem. W zarządzaniu turystyką ma duże doświadczenie. Jest współzałożycielem Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
 
Źródło: wprost.pl, radiozet.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy