800 plus na dziecko
fot. Adobe Stock

800 plus zamiast 500 plus: kiedy podwyżka świadczenia?

Czeka nas podwyżka 500 plus – uważają specjaliści. Świadczenie 500 plus traci na wartości. Za pełną kwotę, jaką rodzice dostają co miesiąc na dziecko, można kupić coraz mniej. W wyniku inflacji rodziny na Mazowszu otrzymują ok. 451 plus, a w Wielkopolsce tylko 444 plus. Zdaniem ekspertów waloryzacja świadczenia jest realna, a podwyżka może być wysoka. Zamiast 500 plus rodzice mogą wkrótce dostawać nawet 800 plus!
Magdalena Drab
800 plus na dziecko
fot. Adobe Stock
Waloryzacja 500 plus jest możliwa. I to już niedługo, bo szalejąca inflacja powoduje stopniowy wzrost cen w całej Polsce. W niektórych województwach jest zdecydowanie gorzej niż w pozostałych. To dlatego 500 plus jest coraz mniej warte − średnio to spadek o ok. 50 zł w stosunku do wartości świadczenia sprzed 5 lat. Eksperci przewidują wysoką podwyżkę 500 plus – nawet do 800 zł!

800 plus zamiast 500 plus?

Waloryzacja 500 plus jest coraz bardziej realna. Nie tak dawno wiceminister rodziny zapowiadał, że pierwsze podwyżki świadczenia mogą nastąpić właśnie w 2021 roku. Teraz temat powraca, a eksperci nie mają wątpliwości, że podwyżka powinna być wysoka. Były minister finansów, Paweł Wojciechowski, przekonuje, że rodzice mogą otrzymać nawet 800 zł miesięcznie na dziecko. Pod jednym warunkiem: rząd musiałby poszukać oszczędności. Mógłby je znaleźć, wprowadzając progi dochodowe i przeznaczając pieniądze na trzy rodzaje wydatków:

„Po pierwsze, na podniesienie tego świadczenia do 800 zł dla osób o średnich i niższych dochodach. Po drugie, na wsparcie kobiet-matek lub tych planujących macierzyństwo, np. na usługi, które umożliwią im kontynuowanie pracy, takie jak żłobki. I po trzecie, na wachlarz świadczeń niepieniężnych dla biednych rodzin, które rzeczywiście trafią do dzieci” – powiedział Wojciechowski w wywiadzie dla Business Insider.

„Jeśli państwo chce promować dzietność, to powinno wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kobiet, aby temu świadomemu wyborowi sprzyjać. Wśród tych oczekiwań są nie tylko transfery, ale przede wszystkim możliwość pogodzenia macierzyństwa z pracą, zapewnienie bezpłatnej opieki prenatalnej czy żłobków” – dodał ekonomista.

Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem podwyżka 500 plus może zostać ogłoszona przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.

500 plus w 2021: wartość świadczenia spada

Ceny rosną, więc rodzice otrzymujący świadczenie 500 plus za pieniądze od państwa mogą kupić coraz mniej. Pięć lat temu, gdy startował program 500 plus, ta kwota starczała na zrobienie znacznie większych zakupów niż obecnie. Teraz, biorąc pod uwagę siłą nabywczą pieniądza i porównując koszyki tych samych produktów z 2016 i 2021 roku, polskie rodziny dostają średnio 454 zł plus.

W poszczególnych województwach sytuacja nieco się różni, bo ceny nie wszędzie kształtują się tak samo. I tak np. 500 plus na Mazowszu jest teraz warte ok. 451 zł, w Wielkopolsce 444 zł, na Pomorzu 448 zł, a na Podlasiu 453 zł. Co gorsza, jeśli w najbliższych latach nie pojawią się spadki cen, realna wartość 500 plus nadal będzie malała.
Uwaga, w 2021 roku, po rocznej przerwie, trzeba znowu złożyć wniosek o 500 plus! Od 2021 roku obowiązuje nowy okres rozliczeniowy, a wnioski są przyjmowane od 1 lutego (w wersji elektronicznej) oraz od 1 kwietnia (w wersji tradycyjnej).
Źródło: businessinsider.com.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy