Dziewczynka przykłada głowę do brzucha ciężarnej mamy
fot. Fotolia

7 różnic między pierwszym a kolejnym dzieckiem – przygotuj się!

Czekasz na drugie dziecko? A może jesteś dumną mamą 3 maluchów? Przeczytaj i sama przyznaj – wychowanie kolejnego dziecka nie jest takie samo!
Hanna Szczesiak
Dziewczynka przykłada głowę do brzucha ciężarnej mamy
fot. Fotolia
Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością nikt ci o tym nie powie. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko – przyznasz nam rację. Wychowanie pierwszego malucha różni się od wychowania kolejnych. No, kupki i wstawanie w nocy nigdy się nie zmienią...

1. Zapomnisz, że jesteś w ciąży aż do 37. tygodnia

Przy pierwszej ciąży nieustannie myślisz o maluchu, który przyjdzie na świat. Torba do szpitala czeka już w szafie, obok stosów uroczych ubranek, zabawek i niepotrzebnych gadżetów. Kiedy na świecie jest już jeden maluch, skupiasz się na nim i zapominasz, że od miesiąca nie zrobiłaś pedikiuru i chodzisz siku co 15 minut. Dopiero, gdy będzie zbliżał się termin, przypomnisz sobie, że nie masz nawet pieluch w najmniejszym rozmiarze.

2. Będziesz czuła się winna

Nie poświęcasz dziecku nr 1 tyle czasu, ile byś chciała – dziecko nr 2 dominuje. Boisz się, że kolejne dziecko zniszczy przez to życie pierworodnemu i odwrotnie – pierworodny na pewno będzie zazdrosny i nie da małemu spokoju. Na szczęście, takie myśli pojawiają się zazwyczaj w środku nocy i szybko znikają. Stworzycie naprawdę świetną rodzinę!

3. To, co cię wkurzało i męczyło, wciąż wkurza i męczy

Wstawanie co godzinę w nocy (jeśli twoje dziecko przesypia noc, jesteś szczęściarą!), zastanawianie się, dlaczego dziecko nie chce pić z butelki (a ty masz dość karmienia piersią), trening snu, rozszerzanie diety. To się nigdy nie zmienia.

4. Będziesz bardziej wyluzowana

Przestaniesz być przewrażliwiona. W końcu godzina w wózku bez kocyka to nie koniec świata, prawda? Słoiczki są równie dobre, co domowe obiadki, a brak kąpieli przez dwa dni nikomu nie zrobi krzywdy. Poczujesz się, jakbyś żyła na krawędzi – i będzie ci się to podobać!

5. Młodzi rodzice będą cię wkurzać

Zapomniał wół, jak cielęciem był. Pewnie już nie pamiętasz, że gdy urodziło się twoje pierwsze dziecko, dzwoniłaś do swojej mamy 15 razy dziennie i co chwilę dodawałaś posty na Facebooku, informując znajomych o kolejnym "przełomowym momencie" w życiu twojego malca. Czasy się zmieniły, jesteś bardziej doświadczona i wiesz, że przy drugim dziecku jest się mądrzejszym.

6. Twój pierworodny może przestać cię lubić

Tylko na chwilę, ale jednak. Jesteś zaangażowana w karmienie, przewijanie, kąpanie, a dziecko nr 1 może poczuć się zepchnięte na dalszy plan. Z pewnością sama poczujesz, że coś nie gra – na szczęście to minie, jak wszystko w tej piekielnie trudnej grze zwanej "rodzicielstwem".

7. Gdy dzieci podrosną, twoje życie będzie łatwiejsze

To nie prawda, że telewizor jest najlepszą opiekunką. Najlepszą opiekunką jest twoje starsze dziecko. I odwrotnie! Jeśli różnica wieku między dziećmi nie jest duża, przyjdzie taki dzień, gdy te dwa małe potwory nie obudzą cię o 6 w niedzielę. Grzecznie zajmą się sobą, a ty, kto wie, może nawet pośpisz do 7?

Czytaj także: 7 problemów, których nie zrozumie mama jedynaka

źródło: cosmopolitan.com
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy