GRY
 
 

8 czekolad wycofanych z IKEI. Dla kogo są niebezpieczne?

Kupujesz czekoladę w Ikei? Aż osiem z nich zostało wycofanych ze sprzedaży. Sprawdź które!

8 czekolad wycofanych z IKEI
fot. franchisor.ikea.com
Ikea dbając o swoich klientów, stara się reagować na każdą sytuację, stwarzającą jakiekolwiek dla nich zagrożenie. Tak było z wycofanymi komodami, które przyczyniły się do śmierci kilkorga dzieci, tak było z pelerynkami i tak teraz jest z czekoladami.

Cieszy nas postawa Ikei, gdyż każda wątpliwość odnośnie ich produktów, jest przekazana do informacji publicznej, a nie ukrywana przed ludźmi.

W komunikacie wydanym przez przedstawicieli Ikei czytamy: "IKEA informuje klientów, którzy kupili któryś z objętych wycofaniem produktów czekoladowych, że produkty te nie powinny trafić do osób uczulonych lub wrażliwych na orzechy laskowe i/lub migdały. Z tego powodu produkty te mogą zostać zwrócone w sklepach IKEA."

Jak do tego doszło? 

Okazało się, że na opakowaniach czekolad nie ma precyzyjnej informacji odnośnie zawartości orzechów, migdałów i mleka, co dla alergików, mogłoby stać się niebezpieczne. 

"Obecność orzechów laskowych i migdałów w produktach czekoladowych okazała się niepokojąco częstym zjawiskiem, a tym samym produkty te nie powinny trafić do osób uczulonych lub wrażliwych na te alergeny. Zawartość mleka i orzechów laskowych w produkcie nie została jednoznacznie zadeklarowana na opakowaniu.

Pomimo to na ich opakowaniach zamieszczono informację o ich potencjalnej zawartości poprzedzoną wyrażeniem "może zawierać...", która może być niewystarczająca i z tego powodu na niektórych rynkach opis produktu nie spełnia wymogów prawnych. Z uwagi na wysokie standardy IKEA w zakresie bezpieczeństwa i jakości produktów, podjęto decyzję o ogłoszeniu globalnej akcji wycofania tych produktów z obrotu, bez względu na przepisy obowiązujące na poszczególnych rynkach.

Produkty te nie stanowią zagrożenia dla osób, które nie są uczulone ani wrażliwe na migdały i/lub orzechy laskowe. IKEA nie otrzymała żadnych zgłoszeń dotyczących reakcji alergicznych występujących po spożyciu któregoś z niżej wymienionych produktów, które zostają dodatkowo objęte akcją wycofania z rynku."
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, co pyli w marcu i nie daj się zaskoczyć.

Wycofane czekolady to: 

CHOKLAD LINGON & BLÅBÄR 180 g -(czekolada o smaku borówki/jagody)
CHOKLAD LJUS UTZ 100g - (czekolada mleczna)
CHOKLAD NÖT UTZ 100g -(czekolada mleczna z orzechami laskowymi)
GODIS CHOKLADKROKANT 450g -(czekolada mleczna z karmelem)
GODIS CHOKLADRÅN 168g - (wafle z nadzieniem czekoladowym)
CHOKLADKROKANT BREDBAR 400g - (krem karmelowo-czekoladowy)
CHOKLAD MÖRK 60% lub CHOKLAD MÖRK 70% - (gorzka)


Każdy kto ma taką czekoladę z w domu i ze względu na to, że nie wie jaki jest jej prawdziwy skład, a obawia się alergii, powinien zgłosić się do najbliższej Ikei i zwrócić towar.

Zobacz także: Czarna seria w Ikei. Kolejne dziecko nie żyje.
Doładuj
Przeładuj