
Gdy idziemy na plac zabaw z naszymi pociechami, staramy się zapewnić im maksimum bezpieczeństwa. Towarzyszymy im w czasie ślizgów na zjeżdżalni, trzymamy mocno za rękę, gdy chodzą po równoważni. Nawet gdy huśtawka rozbuja się zbyt wysoko- czuwamy.
Piaskownica wydaje nam się jednak takim miejscem na placu zabaw, w którym zagrożeniem może być wyłącznie piasek w oku dziecka.
Cudem nie doszło do tragedii!
Jakie było zdziwienie pracowników służb porządkowych, gdy w czasie czyszczenia piaskownicy, po zdjęciu wierzchniej warstwy 20 cm piasku, ich oczom ukazały się metalowe pręty, wbite na SZTORC w piasek!
Nie wiadomo jakim cudem udało się uniknąć tragedii, nikt też nie wie, kiedy doszło do powbijania prętów. Komendant straży miejskiej w Głuchołazach, Tomasz Dziedziński relacjonuje – W piasku znajdowało się kilkanaście prętów o długości ok. 70-80 cm. Nie wiadomo, czy ktoś wbił je żeby zaszkodzić dzieciom, czy psom. Niezależnie od tego, mogło dojść do tragedii.
Sprawą zajęła się policja w Nysie
– Przyjęliśmy zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa. Jak wynika z ustaleń, wszystkie znalezione druty, były jednakowej długości, miały ok. 5 mm średnicy i były skorodowane. Pręty przypominają te, wykorzystywane do zbrojenia fundamentów – zaznacza asp. Wandzel z nyskiej policji.
Nikt nie spodziewał się, że zwykła piaskownica może stanowić takie zagrożenie dla dzieci. Do tej pory dyskutowano bardziej o ich czystości i skażeniu bakteriami, gdyż według najnowszych badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego skażone są w 37%. Po zimowej przerwie wytypowano blisko 900 miejskich placów zabaw, na których odbędzie się kontrola stanu technicznego urządzeń, ogrodzeń, oraz zabawek.
Oby służby dbające o place zabaw, nie napotkały więcej takich znalezisk, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu dzieci. Aż strach pomyśleć, jak mogłaby się ta historia zakończyć!
Zapoznaj się także z: Piaskownice siedliskiem pasożytów.

Jeżeli masz kawałek ogródka lub działki i zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić zabawę swojemu maluchowi pomyśl o kupnie drewnianego placu zabaw. To inwestycja na wiele lat, wspaniale rozwijająca sprawności ruchową dziecka , ale nie tylko. Drewniane place zabaw to konstrukcje zawierające także domki i wieże, dzięki czemu dziecko ma jeszcze więcej możliwości rozwoju wyobraźni i kreatywności. Zobacz zalety takich zabaw i najciekawsze propozycje, jakie są obecnie dostępne w sprzedaży. Zalety zabawy na drewnianym placu zabaw Zabawa dziecka na placu zabaw na świeżym powietrzu rozwija w maluchu: mięśnie i kości; współpracę obu półkul mózgowych; dużą i małą motorykę (potrzebne to będzie później do nauki pisania i czytania); planowanie ruchu i ocenę ryzyka; wiarę w swoje umiejętności; zmysł równowagi i koordynacji ruchowej; naukę upadania; zmysł dotyku, wzroku; wyobraźnię; tworzenie kreatywnych zabaw. Huśtawka i zjeżdżalnia to podstawa każdego placu zabaw Drewniany plac zabaw może zawierać: huśtawkę; trampolinę; liny; zjeżdżalnię; drabinki; domek; wieżę; piaskownicę. Dopasuj plac zabaw do wieku dziecka Drewniany plac zabaw powinien być dopasowany do wieku i możliwości dziecka. Im jest ono młodsze, tym mniej powinien zawierać atrakcji - nie fundujmy np. trzylatkowi zjazdu z wieży po linie. Dla małych dzieci 1-2-letnich najlepsze będą niewielki plac zabaw z: piaskownicą; małą zjeżdżalnią; huśtawką. Dla starszych dzieci - 4-5-letnich idealnie sprawdzą się zaawansowane konstrukcyjnie tory przeszkód. Bezpieczny plac zabaw Zanim zdecydujesz się na postawienie w ogrodzie placu zabaw dla dziecka, dobrze wybierz dla niego miejsce: powinno być zacienione; nie może być w pobliżu drzew owocowych, które wabią osy, pszczoły i inne owady; powierzchnia...

Jeżeli piaskownica lub cały plac zabaw jest ogrodzony, piasek w piaskownicy wymieniany przynajmniej raz na pół roku, a twoje dziecko często myje ręce i nie pcha ich do buzi przy każdej okazji, ryzyko zarażenia się dziecka pasożytami jest niskie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z niezadbanymi placami zabaw, do których swobodny dostęp mają zwierzęta – psy i koty. Pasożyty w piaskownicy na takim terenie nie są rzadkością. Gdy zarażone zwierzęta robią z piaskownicy lub trawnika swoją toaletę, zostawiają w tych miejscach larwy i jajeczka pasożytów. Te zaś cierpliwie czekają na kolejnego żywiciela. Często staje się nim dziecko. Pasożyty w piaskownicy: czym może się zarazić dziecko jak dochodzi do zarażenia objawy zarażenia profilaktyka Najczęstsze pasożyty w piaskownicy Do piasku w piaskownicy mogą mieć dostęp zwierzęta: psy, koty i ptaki. Nawet jeśli plac zabaw jest ogrodzony, to nie da się uniknąć tego, aby kontaktu z piaskiem nie miały koty i ptaki. Wszystkie te zwierzęta, zanieczyszczając piasek swoimi odchodami, mogą w nim zostawić: jaja glisty psiej lub kociej, które mogą wywoływać toksokarozę , jaja włosogłówki, jaja bąblowca (wywołujące bąblowicę ). Z piaskownicy dziecko może także przynieść lamblie (i zachorować na lambliozę) lub bakterie typu coli, które grożą ciężkim zatruciem pokarmowym i odwodnieniem dziecka. Pasożyty u dziecka to problem nie tylko samego malucha, ale całej rodziny, gdyż leczeniu poddaje się nie tylko dziecko, ale wszystkich domowników. Jak dochodzi do zarażenia pasożytami z piaskownicy Pasożyt może dostać się do organizmu, kiedy dziecko spróbuje, jak smakują babki z piasku czy kotlety z błota. Ale do zarażenia pasożytami dochodzi także wtedy, gdy dziecko zje owoc, który na chwilę upadł na ziemię, lub jagódki prosto z krzaczka, włoży do ust zabawkę,...

Kilklulatek uwielbia grzebać w ziemi, podnosić z niej każdy kamyk czy patyk. Nierzadko wkładać go do buzi, bo poznawanie w taki sposób nowych przedmiotów jest naturalną cechą rozwojową niemowląt i małych dzieci . Napominanie, że nie należy tego robić, zazwyczaj nie odnosi skutku. Właściwsze jest zadbanie, by dziecko przy okazji zabawy na powietrzu nie nabawił się choroby pasożytniczej . W brudnym, zanieczyszczonym odchodami psów i kotów, piasku mogą kryć się bowiem jaja glist, różne gatunki robaków, pierwotniaki, bakterie i wirusy. A dziecko ma stosunkowo słabo rozwinięty układ odpornościowy , który nie potrafi obronić się przed inwazją pasożytów . Bezpieczny plac zabaw Już teraz powinniście spowodować, by administracja osiedla odpowiednio przygotowała plac zabaw, by był bezpieczny: Wymieniła po zimie piasek w piaskownicach, oczyściła i wyrównała podłoże, po którym biegają dzieci. Odświeżyła też wszystkie urządzenia, z których będą korzystały dzieci: karuzeli, huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie itp. A cały teren ogrodziła i wywiesiła informację, że nie wolno wprowadzać tu psów. Jeśli z jakiś względów postulaty te nie zostaną spełnione, lepiej jest poszukać innego miejsca niż narażać dziecko na przykrą chorobę . W piaskownicy dzieci brudzą się, dlatego zanim podasz mu w przerwie zabawy sok czy ciasteczko, dokładnie wytrzyj jego rączki (i buzię!) wilgotną chusteczką higieniczną. Większość pasożytów dostaje się do organizmu przez przewód pokarmowy! Częste mycie rąk znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia . Zobacz też: Piaskownica- miejsce mych cierpień Ostrożnie w parku Przeznaczone do odpoczynku i kontaktu z naturą, dla małego dziecka parki i skwery w mieście stanowią prawdziwe pole minowe . Nigdy nie wiadomo, w której alejce dojdzie do bliskiego spotkania z psią czy ptasią kupą. Zachwycony swobodą dziecko...