ojcowie nie płacą alimentów
Fotolia
Aktualności

Cwaniacy i kombinatorzy. Polscy alimenciarze są winni dzieciom 8 mld zł!

Kiedy w końcu polscy ojcowie zrozumieją, że alimenty na dziecko to nie jałmużna, nie "co łaska" i nie "dobrowolna składka", tylko ich psi – a raczej RODZICIELSKI – obowiązek? 

Wiecie, ilu rodziców w Polsce nie płaci alimentów na swoje dzieci? No to zgadujcie.
10 tysięcy?
50 tysięcy?
Otóż nie. Według danych na koniec stycznia 2016 r. dłużników alimentacyjnych jest w Polsce prawie 260 tysięcy,  a łączna kwota zadłużenia alimenciarzy w Polsce wynosi 8 mld złotych! A i to nie są jeszcze kompletne liczby, bo wciąż brakuje danych z prawie 400 gmin z całego kraju. 

Nie płacą alimentów, bo nie mają pieniędzy? 

Jasne: z pustego i Samolon nie naleje, ale jak w takim razie wytłumaczyć, że najwięcej dłużników alimentacyjnych przypada na województwo łódzkie ( łączna suma długu to 1 mld zł), mazowieckie (827 mln zł) i śląskie (813 mln zł)?

Jakoś trudno uwierzyć w to, że właśnie w tych województwach trudno o pracę, prawda?
No to może słabo tutaj płacą? Kolejny błąd – akurat w tych trzech województwach płace są najwyższe w całej Polsce.  
Z badań BIG InfoMonitora, wynika, że najmniej dłużników alimentacyjnych mieszka na dużo biedniejszym Podlasiu, a także w województwie opolskim i lubuskim. 

Rejestr dłużników alimentacyjnych

Skąd wzięły się te dane? Ano stąd, że rok temu, od lipca 2015 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która nakazuje gminom wpisywanie dłużników alimentacyjnych do wszystkich czterech BIG (Biur Informacji Gospodarczej w Polsce – więcej na ten temat pisałyśmy tutaj).
Dzięki temu obowiązkowi nałożonemu na gminy, dłużnicy alimentacyjni wreszcie są w ogólnopolskim rejestrze i można ich w końcu policzyć. Znane są też takie ciekawostki, jak np. ta, że największy dłużnik alimentacyjny mieszka w Krakowie, ma 46 lat i jest winien swoim dzieciom prawie 600 tys. złotych. Drugi z kolei w tym „zaszczytnym” rankingu mieszka w woj. lubelskim, trzeci na Podkarpaciu, a czwarty w Łódzkiem. Każdy z nich jest winien swoim dzieciom ok. 450 tys. zł.

Te informacje to na szczęście nie jedyny plus ubiegłorocznej nowelizacji. Dzięki rejestrowi, dłużnicy, którzy znajdują się w rejestrach, wreszcie nie mogą tak łatwo, jak kiedyś np. zaciągać kredytów, kupować na raty, brać telefon w abonamencie albo zakładać działalność gospodarczą.

Ściągalność alimentów – jedna z najniższych w Europie

To jednak ciągle za mało: gospodarcze utrudnienia to jedno, a społeczne przyzwolenie na niepłacenie alimentów to drugie. A niestety – ono ciągle jest u nas bardzo duże. Dopóki  na forach sprytni ojcowie będą dzielić się sposobami na unikanie aliementów, dopóki szefowie będą godzili się wypłacać pensję pod stołem, byle tylko nie zajął jej komornik, dopóki będziemy wierzyć, że alimenty idą na waciki dla matki dziecki, dotąd ściągalność alimentów będzie w Polsce na żałosnym poziomie.
Konkretnie jakim?

Skoro zaczęłam zagadką, to i zagadką skończę. 
Wiecie, jaki procent polskich rodziców płaci zasądzone alimenty?
Nie – to nie jest połowa, ani nawet nie co czwarty.

Płaci zaledwie 16 procent osób, które mają zasądzone alimenty. To jeden z najgorszych wyników w całej Europie.

Czytaj też: 

Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]

alimenty, sprawy rodzinne, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse
Nie płacisz alimentów? Nie dostaniesz kredytu!
Nie płacisz alimentów? Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni trafiają do wszystkich czterech rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Co oznacza, że mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu czy podpisaniem umowy na internet w domu.

Dłużnicy alimentacyjni Zmiany w prawie były konieczne. W Polsce co roku gminy wyręczają setki tysięcy matek i ojców niepłacących alimentów . Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2013 roku alimenty od państwa (czyli z funduszu alimentacyjnego ) zamiast od rodzica dostało blisko 329 tys. dzieci, a gminy (które wnioskują o pieniądze z funduszu) domagały się zwrotu pieniędzy od 243 tys. osób. Niestety ściągalność długu jest bardzo niska – w 2014 r. udało się odzyskać jedynie 13,9% jego wartości. Co ciekawe, największe zaległości mają dłużnicy z województwa mazowieckiego (18 tys. osób nie płaci alimentów, a ich dług wynosi 507,4 mln zł), śląskiego (15 tys. osób i 355 mln zł zaległości) i łódzkiego (14 tys. osób i 391 mln zł). Zobacz także: Komu trzeba płacić alimenty? Obowiązek zgłaszania do BIGu Do tej pory gminy miały obowiązek (od 2008 r.) zgłaszania informacji o zadłużeniu do jednego z czterech istniejących rejestrów dłużników . Teraz informacja o długu pojawi się we wszystkich czterech rejestrach, co może znacznie utrudnić życie dłużnikom. – W przypadku chęci zaciągnięcia przez takie osoby kredytu , pożyczki czy kupienia czegoś na raty, instytucje, które zajmują się finansowaniem takich świadczeń, skorzystają z informacji zawartych w Biurach Informacji Gospodarczych. Prawdopodobieństwo, że przyszły kredytodawca dowie się o tym, że jego potencjalny kredytobiorca zalega z alimentami na rzecz dzieci, będzie teraz znacznie większe – przekonuje Katarzyna Ostaszewska z Kancelarii Radców Prawnych Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy. Przekazywanie danych do rejestrów dłużników ma się odbywać w formie uproszczonej bez konieczności zawierania specjalnych umów. Warto również pamiętać, że informacje o niezapłaconych alimentach mogą również zgłaszać osoby prywatne Kiedy obowiązek...

Jaki jest dług polskich "alimenciarzy"?
Fotolia
Aktualności
Alimenciarz-rekordzista. Za jego dług można kupić mieszkanie!
Najnowszy raport Biura Informacji Gospodarczej nie pozostawia złudzeń: Polacy niechętnie płacą alimenty. Rekordzista powinien się wstydzić! Sprawdź, ile wynosi jego dług.

300 tysięcy osób nie płaci alimentów na dzieci – wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzista jest winien swoim dzieciom prawie milion złotych. Polacy nie płacą alimentów Z najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że aż 300 tysięcy osób nie płaci dzieciom alimentów. Niestety, z każdym rokiem dług wobec dzieci rośnie. Od końca września 2016 r. do końca stycznia 2017 r. zadłużenie wzrosło o ponad 801 milionów zł. Na dzień dzisiejszy jego wartość przekroczyła 10 miliardów zł. Średnia kwota zadłużenia przypadająca na jednego dłużnika wynosi 33 tysiące zł. Rekordzista, 38-letni mieszkaniec Podkarpacia, jest winien swoim dzieciom ponad 723 tysiące zł – za taką kwotę można kupić mieszkanie w centrum Warszawy. Zaległości alimentacyjne to w Polsce problem na ogromną skalę. Według Krajowej Rady Komorniczej i Centrum Praw Kobiet alimenty powinno dostawać ok. miliona dzieci. Szacuje się, że ponad 80 proc. z nich nie otrzymuje alimentów w ogóle. Ze statystyk BIG wynika, że aż 95 proc. dłużników to mężczyźni. Trzeba jednak pamiętać, że raporty nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistości. Część gmin nie przekazuje danych dotyczących dłużników, dlatego liczby w raportach BIG mogą być zaniżone. Dłużnicy alimentacyjni to nie tylko liczby. To przede wszystkim dzieci, które same nie mogą się o siebie zatroszczyć. Opieka nad dziećmi i zapewnienie im godnego życia to obowiązek rodziców. Czytaj także:   Alimenciarze jak więźniowie  w Oświęcimiu? Skandal! Źródło: kurier.pap.pl

Jak ściągnąć alimenty
AdobeStock
Aktualności
Milion dzieci w Polsce nie dostaje alimentów! Co zrobi rząd, aby to zmienić?
Znasz ten schemat? Zakładasz sprawę o alimenty, ale twój były partner woli pracować na czarno i tym samym uniknąć płacenia. Składasz więc wniosek o Fundusz Alimentacyjny, ale świadczenie ci nie przysługuje, ponieważ za dużo zarabiasz. Sprawdź, co nowego w przepisach i jakie zmiany w prawie dotkną alimenciarzy.

Egzekwowanie świadczeń nie jest proste, a matki samotnie wychowujące dzieci notorycznie zderzają się ze ścianą. Według oficjalnych danych, aż milion dzieci nie dostaje alimentów . W kancelariach komorniczych jest 600 tys. spraw o alimenty, a dług alimentacyjny wynosi ponad 11 mld złotych. Niepłacących rodziców jest kilkaset tysięcy. W 96% to ojcowie . Mimo regulacji prawnych i zarządzonego obowiązku o płaceniu alimentów, wielu osobom udaje się sprytnie omijać przepisy i nie płacić zarządzonej kwoty. Surowsze kary dla alimenciarzy W świetle kodeksu karnego, osoba, która unika płacenia alimentów , jest uznawana za przestępcę. Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka Zespołu Ekspertów ds. Alimentów, pracują nad tym, aby poprawić skuteczność ściągania alimentów. Główne problemy związane z alimentami dotyczą:   orzekania wysokości alimentów, egzekucji komorniczej, aktywizacji zawodowej dłużników, ścigania i karania sprawców. Co zrobić, gdy były mąż czasem płaci, a czasem nie? - W sytuacji, gdy egzekucja komornicza jest bezskuteczna, powinna wkraczać procedura wypłacania należności z Funduszu Alimentacyjnego – mówi dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Ekspertka zaznacza jednak, że nie jest to takie proste. Taka możliwość jest dostępna tylko dla dzieci w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 725 zł . Wychodzi na to, że rodzic wychowujący 1 dziecko i zarabiający minimalne wynagrodzenie już kryterium dochodowego nie spełnia. - W takiej sytuacji jednym z narzędzi, które można zastosować, jest wpisanie dłużnika do rejestru prowadzonego przez biura informacji gospodarczej. To ujawnia jego dług i ogranicza możliwości do zaciągania innych zobowiązań. - radzi ekspertka. Jakie zmiany w przepisach? Do tej pory nieprecyzyjne przepisy przekładały się na długoletnie batalie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj