Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy kobieta jest właścicielką swojej macicy? Spór z udziałem doradcy prezydenta
Adobe Stock
Aktualności

Czy kobieta jest właścicielką swojej macicy? Spór z udziałem doradcy prezydenta!

Andrzej Zybertowicz uargumentował dlaczego w momencie zajścia w ciążę kobieta nie jest już jedyną właścicielką swojej macicy. Dyskusja ta odnosiła się do protestów ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Zaostrzenie prawa aborcyjnego spowodowało długie i tłumne protesty. W związku z nimi po każdej ze stron konfliktu pojawiały się kontrowersyjne wypowiedzi. Autorem jednej z nich jest doradca prezydenta Andrzeja Dudy – profesor Andrzej Zybertowicz. Jego słowa wypowiedziane na antenie TVN24 wywołały burzę w sieci.

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Doradca prezydenta: „Kobieta przestaje być wyłącznym dysponentem płodu”

„Jeśli spojrzymy na problematykę aborcji jako taką, to warto uświadomić sobie jedną, prostą rzecz. Wprawdzie kobieta jest właścicielką swojej macicy, ale w momencie, gdy w jej macicy znajduje się mieszany garnitur genetyczny – nie w wyniku gwałtu – to kobieta przestaje być wyłącznym dysponentem płodu. Ten płód zawiera materiał generyczny innego człowieka i formuła „jestem właścicielem swojej macicy” nie dotyczy sytuacji, w której kobieta najpierw zgodziła się na to, aby nastąpiło poczęcie albo możliwość poczęcia” – zadeklarował prof. Zybertowicz.

Fala krytyki wobec Zybertowicza

Wielu internautów zareagowało krytycznie na słowa Andrzeja Zybertowicza. Argumentem wśród przeciwników było m.in. to, że doradca prezydenta jest z wykształcenia socjologiem i historykiem, dlatego nie ma kompetencji, aby poruszać publicznie taki temat.

Opozycyjna posłanka Katarzyna Lubnauer skomentowała, że jeśli kobieta nie jest właścicielką swojej macicy, to staje się nią partia rządząca:
 

Podobnie krytycznie odniósł się do sprawy poseł Marcin Kierwiński, również pochodzący z opozycyjnego PO. Zarzucił on doradcy prezydenta przede wszystkim ignorancję:
 


Jeden z popularniejszych dziennikarzy TVN Konrad Piasecki uzasadnił natomiast, że tego typu myślenie sprawia, że mężczyźni mogą czuć się zwolnieni z odpowiedzialności za ciążę.
 

Źródło: Wprost

Zobacz też:

ciężarne z wadami płodu odsyłane ze szpitali
Adobe Stock
Aktualności
Aborcje odwołane, ciężarne BŁAGAJĄ o pomoc! „Lekarze się boją”
Mimo że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, szpitale i lekarze już obawiają się jego konsekwencji. Kolejne kobiety noszące uszkodzone płody nie mogą liczyć na pomoc medyczną!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie obowiązuje, więc aborcje z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu powinny być nadal wykonywane. W praktyce jednak coraz więcej szpitali wypisuje bądź w ogóle nie przyjmuje ciężarnych, które kwalifikują się do zabiegu terminacji ciąży. Kobiety są pozbawiane opieki lekarskiej. Planowane aborcje nie są wykonywane, lekarze się boją Mimo wielotysięcznych protestów w całej Polsce wyrok TK zacznie obowiązywać, gdy zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Na razie jednak wciąż aktualne jest prawo, zgodnie z którym przerwanie ciąży z powodu uszkodzenia płodu jest legalne. Co zatem kieruje lekarzami, którzy odmawiają ciężarnym wykonania zaplanowanych wcześniej zabiegów aborcji? „Lekarze nie wiedzą, co robić, boją się” − uważa Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. W rozmowie z Gazetą Wyborczą opowiedziała o dramatycznych sytuacjach, o jakich słyszy w ostatnich dniach: „[Kobiety] mają wyniki badań prenatalnych w ręku, ale szpitale nie chcą im nawet otworzyć drzwi. Takie zgłoszenia miałam m.in. z Suwałk, Oleśnicy, Kielc i Warszawy. Dzwoniące kobiety są tak zdenerwowane, że rozmowę często przejmują partnerzy. Błagają: niech pani coś zrobi!”. Atmosfera strachu nie zapanowała jednak wśród lekarzy dopiero teraz, z dnia na dzień. Jeszcze na długo przed wyrokiem TK medycy w Polsce byli zastraszani − podkreślała Kacpura. „Wielu bało się już wcześniej. Już przed wyrokiem TK trudno było znaleźć szpital przeprowadzający aborcję, w ostatnich latach było to możliwe w mniej więcej 10 proc. placówek”. Aby pomóc potrzebującym kobietom, Federacja tworzy obecnie listę kontaktów do lekarzy, którzy są gotowi wykonać legalny zabieg aborcji. Powstaje także baza specjalistów, którzy przeprowadzają badania prenatalne ....

Agnieszka Chylińska o zakazie aborcji
Instagram
Aktualności
Chylińska PRZERAŻONA zakazem aborcji: „Mam dzieci szczególnej troski, państwo nie pomaga”
Agnieszka Chylińska wychowuje dzieci szczególnej troski i nigdy nie mogła liczyć na pomoc państwa. To dlatego wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest dla niej szokującą decyzją.

Agnieszka Chylińska odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i zakazu aborcji w Polsce. Jej krótki filmik, jaki umieściła na Instagramie, to wyraz sprzeciwu wobec odebraniu kobietom prawa wyboru. Nagranie jest pełne mądrych i wyważonych słów. Fani doceniają także szczerość Agnieszki, bo artystka nigdy wcześniej nie mówiła tak wiele o swoich dzieciach i ich szczególnej sytuacji.  Agnieszka Chylińska przeciw zakazowi aborcji: mam dzieci szczególnej troski Agnieszka Chylińska przyznała, że wyrok TK o zakazie aborcji był dla niej szokiem. „Zrobiło mi się ciemno przed oczami” − powiedziała. I chociaż Agnieszka nigdy nie zwierzała się publicznie ze swoich problemów, teraz postanowiła zrobić wyjątek, by uzasadnić swój stanowczy sprzeciw: „Dwoje moich dzieci jest dzieciakami szczególnej troski. Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi w tym pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tak zwane państwo.” Dalej Chylińska wytknęła politykom brak zainteresowania osobami niepełnosprawnymi. „Szczególnie mnie jako mamie jest trudno na to wszystko patrzeć i znosić fakt, że nie dba się o dzieci niepełnosprawne, osoby niepełnosprawne w takim wymiarze, w jakim one powinny być zaopiekowane, a wymusza się na kobietach rodzenie kolejnych chorych dzieci.” Agnieszka Chylińska ma troje dzieci: Ryszarda, Esterę i Krystynę. Dwoje z nich ma autyzm . W opiece nad dziećmi, poza rodziną, pomagają jej prywatne placówki i organizacje społeczne. Jak w obliczu tak lekceważącego stosunku państwa do niepełnosprawnych można zmuszać kobiety do rodzenia chorych dzieci? „Każda z nas jest inna, każda z nas ma prawo decydować o swoim życiu. Każda z nas ma zupełnie inną sytuację rodzinną, finansową, zdrowotną. Potem z naszą decyzją tak naprawdę zostajemy same i z tym żyjemy do końca naszych dni”      ...

Małgorzata Kożuchowska o aborcji
Instagram
Aktualności
Małgorzata Kożuchowska zaskakująco o aborcji: „Dawcą życia jest Bóg!”
Małgosia Kożuchowska wypowiedziała się na temat prawa kobiet do przerywania ciąży. Słowa Kożuchowskiej, znanej z chrześcijańskich poglądów, zaskoczyły fanów.

Małgorzata Kożuchowska zabrała głos w sprawie aborcji. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący przerywania ciąży w przypadku ciężkich uszkodzeń płodu to dla Kożuchowskiej decyzja krzywdząca kobiety. „Człowiek wyboru musi dokonać sam” − twierdzi aktorka. Małgorzata Kożuchowska o aborcji: jestem bezwzględnie za życiem! Małgosia Kożuchowska nigdy nie kryła, jak ważna w jej życiu jest wiara chrześcijańska. Swoje zdecydowane poglądy wsparte nauką Kościoła katolickiego aktorka zawsze prezentowała bez wstydu, dlatego jej reakcja na zakaz aborcji w Polsce zaskoczyła fanów. Słowa Kożuchowskiej, choć wyważone, są bowiem po części sprzeciwem wobec decyzji TK.  „Jestem bezwzględnie za życiem! Życie jest wartością nadrzędną. Wierzę, że dawcą życia jest Bóg, który jest miłością” − Kożuchowska zaczęła swój wpis w duchu chrześcijańskim. Potem przywołała wspomnienia własnej ciąży i ogromnego strachu, jaki towarzyszył jej podczas kluczowego badania USG . Mimo niepewności Małgosia, korzystając ze swojego prawa wyboru, zdecydowała się urodzić bez względu na jego wynik. „Przed badaniem rozmawialiśmy z mężem, że nawet gdyby coś było nie tak, to dziecko urodzę. Taka była nasza wspólna decyzja. I pamiętam jak dziś tę wielką ulgę, że dziecko jest zdrowe!” − napisała. Kożuchowska przyznała, że sama miała ogromne szczęście urodzić zdrowe dziecko. Jednocześnie jednak szanuje decyzje innych mam i nie chciałaby odbierać im prawa do własnych wyborów. „Bóg dał człowiekowi wolną wolę. I człowiek z tej wolnej woli ma prawo korzystać, ponosząc wszelkie często bardzo bolesne konsekwencje swoich wyborów. Prawo, które odbiera człowiekowi tę wolność (nawet to ustanowione z dobrych intencji) nie rozwiąże problemu. Zawsze człowiek wyboru musi dokonać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz